Zprávy / Offtopic-Novinky

V pravěku i na Měsíci. Filmový dobrodruh Karel Zeman

V pravěku i na Měsíci. Filmový dobrodruh Karel Zeman

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 02.08.2015

Jak vypadala cesta životem dobrodruha filmového plátna? Co si o Karlu Zemanovi myslí filmaři Terry Gilliam a Tim Burton? Proč jsou jeho filmy stále živé a v mnohém nepřekonatelné? Na tyto a další otázky hledá odpověď nový snímek Tomáše Hodana Filmový dobrodruh Karel Zeman, který po distribuční premiéře na Letní filmové škole Uherské Hradiště vstupuje do českých kin.

Dobrodruh filmového plátna Karel Zeman patří mezi nejúspěšnější světové filmaře. Jeho film Vynález zkázy se v 50. letech promítal v 70 zemích světa, jen v New Yorku v 96 kinech najednou. Ve zlínském studiu vymýšlel filmové postupy a triky, jejichž kombinací stvořil přelomová filmová díla. V dobách před digitálními efekty a bez počítačů zavedl diváky po celém světě na cestu do pravěku, na Měsíc i pod mořskou hladinu.


Filmový dobrodruh Karel Zeman je životopisný film, který se ohlíží za životem, prací a významem génia světové ki¬nematografie. Odhaluje také inspirující zdroje jeho práce a nahlíží do kuchyně průkopníka filmových triků. Na scénáři pracovali Ludmila Zemanová, Tomáš Hodan a Ondřej Beránek. Zeman neměl filmové vzdělání, všechny složité postupy se ve zlínských ateliérech naučil sám. Jeho příběh je i příběhem dvacátého století. Karel Zeman začínal u firmy Baťa, v době politických represí padesátých let unikl do světa fantazie, zažil uvolnění šedesátých let i tvrdý náraz po příjezdu sovětských tanků. Díky vnitřní upřímnosti a poetice jeho filmy nestárnou.

Snímek také prostřednictvím studentů animace na univerzitě ve Zlíně sleduje, jak se počítačová generace vyrovnává s optickými triky a filmovou technikou. Studenti rekonstruují tři Zemanovy filmové scény za použití původních postupů a technologie filmových triků. "Nakonec jsem chtěl film ještě trochu oživit, aby nebyl jen přehlídkou výpovědí, které tento žánr z podstaty vyžaduje. Proto jsme dali dohromady studentské štáby, které po šedesáti letech rekonstruují Zemanovy triky, a divák tak pochopí, kolik práce dalo vytvořit jedinou vteřinu filmu. Budoucí animátoři zvyklí na počítače a 3D efekty dostali staré kamery, filmovou surovinu a pastelky. Přesně jako za Zemana," doplňuje režisér snímku Tomáš Hodan.

Info

Filmový dobrodruh Karel Zeman

www.acfk.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vychází Lymfom City – ponuře úsměvný černobílý sitkomiks

redakce 02.05.2021

Lucie Trávníčková ve své knize svérázně zaznamenává autobiografii své onkologické léčby. Podpořte na Hithitu!

Slovensko sa zapojilo do prípravy Nového európskeho Bauhausu

redakce 18.04.2021

Cieľom tejto medzinárodnej iniciatívy je spájať udržateľnosť, kultúru, rozvoj komunít a investície tak, aby pomohla naplniť zámery Európskej zelenej dohody.

Novinky v Nakladatelství AMU

redakce 16.11.2020

Vychází dílo Michela Chiona věnované analýze lidského hlasu ve filmu a monografie, zabývající se dílem Karla Teigeho a Vítězslava Nezvala.

Fortnite chystá další virtuální koncert

redakce 22.10.2020

Střílečka nabízí speciální halloweenský event reggaetonového prince J Balvina.

Vychází kniha srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje

redakce 04.06.2020

Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století vystudovala pražskou FAMU.

Pomozte postavit Novou Perlu

redakce 04.05.2020

Pomoct můžete dobrovolnickou prací, zakoupením knih z nakladatelství Divus, návštevou kavárny Perla i na webu darujme.cz.

Trystero vydává první díl nové trilogie Charlese Burnse: Bludiště

redakce 30.04.2020

Kniha má pozoruhodný osud. Poprvé vyšla loni na podzim ve francouzském překladu, aniž by se předtím objevila v anglickém originále.

Unikátní projekt hudebních promotérů propojuje hudební komunitu

redakce 27.04.2020

Díky zkušeným hudebním dramaturgům se rádio může chlubit různorodými (nejen) hudebními pořady.

Promotéři a producenti založili asociaci APPOK

redakce 20.04.2020

Spolek sdružuje všechny ty, které současná situace zasahuje a pracují na místech, kde se organizují koncerty nebo jiné kulturní akce.

Kino u vás doma: Aerovod

redakce 18.03.2020

Původní česká online videopůjčovna Aerovod nabízí kurátorovaný výběr více než 300 snímků, jejichž kvalitu prověřila plátna kin.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace