Akce

V Praze a v Brně maraton v podání King Crimson

The Crimson Marathon
29. 11. 2023 20:00
SONO Music Club, Brno

Členové jedné z nejvlivnějších kapel rockové historie, britských King Crimson, představí 29. listopadu v brněnském Sono Centru a 30. listopadu v Divadle Archa v Praze projekt The Crimson Marathon vytvořený exkluzivně pro český festival Prague Music Performance.

King Crimson vznikli v roce 1968 a v 70. letech patřili k nejinspirativnějším představitelům progresivního rocku, jejich vliv však neslábl ani v dalších desetiletích. Novátorský přístup, který King Crimson ve své tvorbě vždy důsledně uplatňovali, inspiroval nespočet světových hudebních ikon včetně Talking Heads, Davida Bowieho nebo Nicka Cavea. Cílem projektu The Crimson Marathon, který vznikl se souhlasem zakladatele skupiny Roberta Frippa, je představit jednotlivé členy King Crimson v jejich vlastních projektech i prostřednictvím tvorby samotné skupiny. „Na podzimním maratonu hudby spjaté s kapelou, kterou Jimi Hendrix označil za nejlepší na světě, zahrají skupiny tu:NER, StickMen a David Cross Band,“ říká Jan Bartoš, ředitel Prague Music Performance a dodává, že ve zmíněných formacích působí hudebníci podepsaní pod dvěma zásadními alby King Crimson, jež v roce 2023 slaví výročí. „Před rovnými padesáti lety totiž vyšla přelomová nahrávka Larks’ Tongues In Aspic a před dvaceti lety poslední studiové album skupiny s názvem The Power to Believe.“ U příležitosti podzimních koncertů hudebníků spjatých s King Crimson vydává Prague Music Platform i dlouho očekávaný český překlad knihy britského publicisty Sida Smitha o historii kapely.

Skupinu tu:NER tvoří hráč na elektrické strunné nástroje Trey Gunn, kytarista Markus Reuter a bubeník Pat Mastelotto. Trio se orientuje na hudbu King Crimson z období let 1998–2003, kdy skupina vydala studiová alba The ConstruKction of Light a The Power to Believe či koncertní záznamy Vroom Vroom a EleKtriK: Live in Japan. Spolu s písněmi z tohoto období (FraKctured, EleKtriK, Level Five) předvede skupina i část materiálu, který vytvořila během posledních dvou desetiletí v seskupeních The ProjeKcts, TU a KTU.


Dva ze služebně nejstarších členů King Crimson, baskytarista Tony Levin a bubeník Pat Mastelotto, tvoří společně s Markusem Reuterem skupinu StickMen nazvanou podle strunného nástroje Chapman Stick vynalezeného jazzovým kytaristou Emmettem Chapmanem v 70. letech 20. století. Na Chapman Stick, který má basové i kytarové struny a funguje jako dva nástroje v jednom, ve skupině hraje Tony Levin, zatímco Mastelottovo bubnování zahrnuje nejen akustickou soupravu, ale také unikátní elektronickou sestavu, jež mu umožňuje přidávat smyčky, samply či perkuse. Markus Reuter hraje na vlastnoručně navrženou touch guitar, jež opět pokrývá mnohem větší zvukovou škálu než běžná kytara či baskytara.

David Cross Band založil v polovině 80. let houslista David Cross, jenž působil v King Crimson v letech 1972–1974. Jako člen kapely se podílel na deskách Larks’ Tongues in Aspic a Starless and Bible Black, z nichž ta první patří k vůbec nejoceňovanějším albům v celé diskografii kapely. V King Crimson hrál David Cross kromě houslí a violy také na klávesy a mellotron, elektromechanický polyfonní klávesový nástroj, který představili Beatles ve skladbě Strawberry Fields Forever a King Crimson jej začali v 70. letech jako jedni z prvních běžně využívat. Zmíněnými Beatles, ale i Bélou Bartókem či Johnem Coltranem ovlivněný David Cross v současné době hraje na pětistrunné částečně opražcované elektrické housle Violectra s rozšířeným rozsahem od spodních tónů cella až po vysoké tóny houslí.

První české vydání knihy britského publicisty Sida Smithe s názvem King Crimson: Na dvoře karmínového krále vychází u nového nakladatelství Prague Music Platform. Dlouho očekávaná kniha o historii jedné z nejdůležitějších skupin v historii rockové hudby vyšla u příležitosti 50. výročí jejího založení v roce 2019. Na více jak 600 stranách kniha Na dvoře karmínového krále nabízí rozhovory se všemi členy skupiny, rozbory jednotlivých skladeb kompletní studiové tvorby, rozsáhlé anotace ke koncertům King Crimson i archivní fotografie. 

Součástí VIP vstupenek na oba koncerty projektu The Crimson Marathon je i promítání nového celovečerního dokumentu In the Court of the Crimson King: King Crimson at 50 v české premiéře a podepsané první české vydání knihy britského publicisty Sida Smithe King Crimson: Na dvoře karmínového krále.

Info

Prague Music Performance:
The Crimson Marathon
29. 11. 2023 20:00
Sono Music Club, Brno
Fb událost

Prague Music Performance:
The Crimson Marathon
30. 11. 2023 20:00
Divadlo Archa, Praha
Fb událost

foto © se svolením Prague Music Performance

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Projekt Konektiv míří do Hradce Králové

redakce 06.12.2023

V rámci projektu se ve Studiu Divadla Drak představí nová hudební spojení, kde se prolínají rozmanité hudební žánry a kultury, ze kterých jednotliví hudebníci pocházejí.

Ghostly Kisses a DJ Shadow v Praze

redakce 04.12.2023

DJ Shadow vyrůstal v osmdesátkách, což je skutečnost, kterou jeho hudba nezapře – a ani nechce.

Prosinec s Kabinetem múz

redakce 01.12.2023

Na co nás zve Kabinet múz v prosinci?

Rachot předvánoční s The Necks nebo The Spermbankers

redakce 01.12.2023

Trio The Necks natočilo sedmnáct alb a má pověst té nejlepší z kultovních, stylově nezařaditelných kapel.

Darkfolková A.A. Williams v Kasárnách Karlín

redakce 30.11.2023

Klasicky vzdělaná multiinstrumentalistka, v jejíž písních se snoubí folk, metal, postrok i klasika.

Prosinec v Punctu

redakce 30.11.2023

Dojde na klasicky velkolepý DIY festival, kultovní postavu minimalistické klasiky i komunitní akce.

Akce plug-in & trigger change

redakce 30.11.2023

Co to vlastně je hudební scéna, co ji tvoří a ovlivňuje? V jakém nastavení by se nám lépe tvořilo i žilo?

GMU slaví sedmdesátku

redakce 30.11.2023

U příležitosti 70. výročí od založení galerie proběhnou tři komentované prohlídky. Vstup bude po celý den zdarma do všech stálých expozic a výstav.

Min Tanaka přijíždí do Archy

redakce 29.11.2023

Slavný japonský tanečník, choreograf a herec Min Tanaka provází Archu po celou dobu její existence.

Slast v Paláci Akropolis

redakce 28.11.2023

Joshek nabídne projížďku z veselého elektro vrzání přes house music až do moderního techno bzučáku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace