Články / Offtopic / / Komix

Ve městě hazardu a krve (American Vampire vol. 2)

Ve městě hazardu a krve (American Vampire vol. 2)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 16.02.2014

Po úvodu do problematiky upíří rasy na novém kontinentě se Scott Snyder zbavil Stephena Kinga a jede sólo, dámy a pánové. A je třeba podotknout, že mu to píše stejně dobře jako po boku mistra hororu, který se omluvil, že musí do mašiny doklepat sequel ke svému majstrštyku Osvícení jménem Doktor Spánek. Znovu se dočkáváme dvou částí z americké upíří fresky a znovu je jeden příběh Skinnerův a jeden Pearl. Akce ubylo, ale atmosféra je hutná jako dobře uleželá AB+.

Ďábel v písku začíná sice kdesi v Coloradu, ale hlavním dějištěm je Las Vegas. Píše se rok 1936 a stavba Boulderské (později Hooverovy) přehrady se blíží k velkému finále. Když se tu z čista jasna začnou vršit vycucané mrtvoly hlavních podílníků stavby. Vegas je klasa, i Kája Gott obětoval převzetí Zlatého slavíka kvůli menšímu kšeftu ve městě neonů, hazardu a falešné Eiffelovky. Zde vidíme město v době úplného vzniku, spíš vesnici než pouštní metropoli. Koně pomalu nahrazují auta, písek asfalt a k bordelům se přistavují kasina - náš zákazník náš pán. Hlavním hrdinou příběhu ale není starý známý první upír „made in USA“ Skinner Sweet, nýbrž policajt Cash „Pan Prachy“ McCogan, kterému případ přistane na talíři.

Snyder představuje nové postavy (nebo děti těch starých), protože čas neúprosně sviští a jenom „das Vampir“ má pleť bez vrásek. Dělá to s citem, všechny postavy pracují pro příběh a na scénu konečně přichází organizace, která se lovem pijáků krve živí (tzv. Vazalové Jitřenky). Autor vnáší do všeho trochu světla a upíry rozškatulkovává pro čtenářův lepší přehled.

Úniková cesta, kratší z příběhů, je spíš lehkým rozjímáním tří lidí, pardon člověka a dvou upírek. Hattie a Pearl byly nejlepší kamarádky, ale události minulé knihy tímhle vztahem dost zamávaly. Pomsta za provedené křivdy na sebe nenechá dlouho čekat a Hattie se vydává po stopě za Pearl a jejím milým, kteří se z Los Angeles uklidili kamsi na venkov. Snyder vypráví příběh lásky stárnoucího člověka a upíra, předkládá úvahy, které choré mozky v Hollywoodu nejsou schopny natavit do filmů s touto tematikou. Chytře se v závěru vyhýbá konfliktu, který mohl směřovat ke klišé (jednou k němu nejspíš dojde, ale opravdu není třeba spěchat), nabízí místo něj kabriolet a otevřenou cestu.

Dvorní kreslíř série Rafael Albuquerque, lepšící se s každým dalším rámečkem (obdivuhodná dvojstrana s Boulderskou přehradou), si pro retrospektivní části prvního příběhu přizval na pomoc talentovaného brazilského kreslíře Matea Santoloucu. Druhý příběh je pak pod jeho taktovkou celý, což je velice osvěžující. Možná je i škoda, že další knihy se pak vrací pod Albuquerqovo vedení, protože není tak přesný a proti Santoloucovi zaostává v detailech. Koloring Davea McCaiga stále nemá chybu.

Když vedle sebe urovnáte hřbety (pevná vazba je samozřejmostí), chlístance krve na nich na sebe navazují. Stejně jako příběh Pearl a Skinnera Sweeta, který se pomalu vine minulým stoletím vstříc druhé světové válce. BB/art na konci nabízí ochutnávku v podobě několika málo stránek z třetí knihy, kde se naši upíří přátelé ocitají v zákopech na ostrově Tchajpan. Vydavatelé slibují brzké vydání. Rozhodně je na co se těšit.

Info

Rafael Albuquerque, Scott Snyder - Americký upír 2 (BB/art, 2013)
http://www.bbart.cz/katalog.asp?id=2903

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 07.02.2021

Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Božské tělo (Wonder Woman: Tělo)

3DDI3 30.01.2021

Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.

Smrt jí sluší (Fatale: Proklít démona)

3DDI3 23.01.2021

Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.

Lež má krátké nožičky (Doctor Strange: Bůh magie)

3DDI3 05.01.2021

Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná.

Pohlédnout stáří do tváře (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat do minulosti)

3DDI3 19.12.2020

Svazek Návrat do minulosti je nostalgickou vzpomínkou na zlaté časy Marvelu i ostrou kritikou zkratkovitých moderních řešení.

Anarchistická cynická groteska (Tankerka)

Martin Šinkovský 12.12.2020

Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu.

Demokracie je cestou k diktatuře (Steve Rogers: Captain America: Budování impéria)

3DDI3 05.12.2020

V období nejistoty se lidé chtějí o někoho opřít. Kdo může být lepší než válečný veterán, člověk, jehož morální integrita je bez poskvrnky?

Dvanáctá hodina odbila (Hodiny posledního soudu)

3DDI3 28.11.2020

Lidstvo decimuje světová pandemie, ekonomika se krutě propadá. Živelné pohromy ničí majetky, berou životy, demonstrace jsou na denním pořádku a na Středním východě stále zuří války.

Sbohem, Franku... (Punisher: Bez domova)

3DDI3 19.11.2020

Až nečekaně civilní a minimalistické finále se vyznačuje pomalým budováním ztracené zabijácké reputace, využívaje klasickou strukturu boxerského filmu.

Hrdina s fakt velkým mečem (Berserk)

Martin Šinkovský 07.11.2020

Autor mangy Kentaró Miura vyryl mohutnou brázdu do dějin komiksu, kterou jsme mohli znát jen z originálu či televizního seriálového zpracování z 90. let.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace