Články / Offtopic / / Komix

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená. Vymyšlený svět, ve kterém vládnou ženy a lidská rasa patří k těm podřadným, patří k jednomu z největších komiksových hitů současnosti. Začal vycházet na sklonku roku 2015 a dodnes vyšlo čtyřiatřicet kapitol.

Scenáristka Marjorie Liu a výtvarnice Sana Takeda budují svět, v němž se hlavní hrdinka Majka Půlvlčice pohybuje, velice pečlivě, nikam nespěchají a dávají si záležet na každém detailu. Jsou tu vznešená města, divoké přístavy, tajemné ostrovy, pyšné panské dvory a nechybí ani zeď. Navazují tak na kanonickou Středozemi J. R. R. Tolkiena a můžeme jejich dílo připodobnit i k dosud stále nedokončené Písni ledu a ohně od George R. R. Martina.

Kromě lidí se v tomto světě pohybují i Prastaří, jejichž původ zůstává tajemstvím, a Arkanici, kteří jsou míšenci mezi lidmi a Prastarými. Arkanici mají různé mentální schopnosti a také jejich vzhled vedle lidských rysů obsahuje zvířecí prvky (ocasy, uši, tlapy…). To vše pozorují kočky, děti Ubasti, které samy sebe považují za nejmocnější tvory na zemi. Všichni mají magické schopnosti, tedy vyjma lidí, což z nich dělá skvělé adepty pro otroctví a další méněcenné životní cesty.

A všichni mezi sebou válčí, hledají spojenectví a harmonii, snaží se vzájemně obelstít, využít, zneužít, zkrátka jsou cynicky nekompromisním odrazem lidského společenství. Nikdo si není jistý, zda ho ten druhý ve spánku neokrade či nezabije, hledání pravdy je bláhové, protože každé panství má tu svou. Osoba, která vám ráno pomůže, vás může po večeři udat. Život není žádná idyla.

V závěru třetího svazku světem otřáslo protržení časoprostorové brány a blížící se příchod prastarého monstra, jemuž v tom hlavní hrdinka na poslední chvíli zabránila. Ale ani to se neobešlo beze škod. Ty se naplno ukazují ve čtvrtém svazku a vedle této komplikace dál houstne politická atmosféra mezi znesvářenými rody. Majka Půlvlčice (jejíž nitro osídlil netvor) se snaží válkychtivé státníky přesvědčit, že pokud do jejich světa proniknou netvoři, nebudou jejich potyčky důležité, protože už nebude nic. Svět skončí. Liu tak rozehrává několik dějových vláken a plánů, které se zaplétají a ovlivňují navzájem.

Takeda i nadále pokračuje v opulentním výtvarném stylu, kdy vytváří k prasknutí naplněné panely plné ornamentů, symbolů nebo kostýmních orgií. Zároveň nelpí na dokonalé čistotě kresby, takže nejde o chladné obrazy, které naopak získávají na životnosti a plasticitě. Její fantazie ohledně vyobrazení různých postav stále jede na plné obrátky. Stejně tak je schopná vykreslit dojemné scény s notně ponurým podtextem.

Netvora je mimořádně zdařilým komiksovým zjevem, jehož kvality podtrhuje i množství různých ocenění. Ať už jde o Eisnerovy ceny, British Fantasy Awards či ceny Hugo. Snad nebudeme muset na pátý svazek čekat tak dlouho.

Info

Marjorie Liu, Sana Takeda (Crew, 2021)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 08.08.2021

Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů.

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace