Články / Offtopic / / Komix

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená. Vymyšlený svět, ve kterém vládnou ženy a lidská rasa patří k těm podřadným, patří k jednomu z největších komiksových hitů současnosti. Začal vycházet na sklonku roku 2015 a dodnes vyšlo čtyřiatřicet kapitol.

Scenáristka Marjorie Liu a výtvarnice Sana Takeda budují svět, v němž se hlavní hrdinka Majka Půlvlčice pohybuje, velice pečlivě, nikam nespěchají a dávají si záležet na každém detailu. Jsou tu vznešená města, divoké přístavy, tajemné ostrovy, pyšné panské dvory a nechybí ani zeď. Navazují tak na kanonickou Středozemi J. R. R. Tolkiena a můžeme jejich dílo připodobnit i k dosud stále nedokončené Písni ledu a ohně od George R. R. Martina.

Kromě lidí se v tomto světě pohybují i Prastaří, jejichž původ zůstává tajemstvím, a Arkanici, kteří jsou míšenci mezi lidmi a Prastarými. Arkanici mají různé mentální schopnosti a také jejich vzhled vedle lidských rysů obsahuje zvířecí prvky (ocasy, uši, tlapy…). To vše pozorují kočky, děti Ubasti, které samy sebe považují za nejmocnější tvory na zemi. Všichni mají magické schopnosti, tedy vyjma lidí, což z nich dělá skvělé adepty pro otroctví a další méněcenné životní cesty.

A všichni mezi sebou válčí, hledají spojenectví a harmonii, snaží se vzájemně obelstít, využít, zneužít, zkrátka jsou cynicky nekompromisním odrazem lidského společenství. Nikdo si není jistý, zda ho ten druhý ve spánku neokrade či nezabije, hledání pravdy je bláhové, protože každé panství má tu svou. Osoba, která vám ráno pomůže, vás může po večeři udat. Život není žádná idyla.

V závěru třetího svazku světem otřáslo protržení časoprostorové brány a blížící se příchod prastarého monstra, jemuž v tom hlavní hrdinka na poslední chvíli zabránila. Ale ani to se neobešlo beze škod. Ty se naplno ukazují ve čtvrtém svazku a vedle této komplikace dál houstne politická atmosféra mezi znesvářenými rody. Majka Půlvlčice (jejíž nitro osídlil netvor) se snaží válkychtivé státníky přesvědčit, že pokud do jejich světa proniknou netvoři, nebudou jejich potyčky důležité, protože už nebude nic. Svět skončí. Liu tak rozehrává několik dějových vláken a plánů, které se zaplétají a ovlivňují navzájem.

Takeda i nadále pokračuje v opulentním výtvarném stylu, kdy vytváří k prasknutí naplněné panely plné ornamentů, symbolů nebo kostýmních orgií. Zároveň nelpí na dokonalé čistotě kresby, takže nejde o chladné obrazy, které naopak získávají na životnosti a plasticitě. Její fantazie ohledně vyobrazení různých postav stále jede na plné obrátky. Stejně tak je schopná vykreslit dojemné scény s notně ponurým podtextem.

Netvora je mimořádně zdařilým komiksovým zjevem, jehož kvality podtrhuje i množství různých ocenění. Ať už jde o Eisnerovy ceny, British Fantasy Awards či ceny Hugo. Snad nebudeme muset na pátý svazek čekat tak dlouho.

Info

Marjorie Liu, Sana Takeda - Netvora 4: Vyvolená (Crew, 2021)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Enki Bilal narýsoval neradostnou budoucnost (Trilogie Nikopol)

Martin Šinkovský 21.12.2021

Bilalův vypravěčský styl plný neodvratitelné krutosti a bezmoci postav, které připomínají figurky na šachovnici.

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

3DDI3 04.12.2021

Na první pohled se může zdát, že nový Punisher žádné zásadní změny nepřináší, ale je to právě zvláštní přátelství, které dává zádumčivému zabijákovi lidskou rovinu.

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

3DDI3 20.11.2021

Mistrovská komiksová série z přeplněného stolu Neila Gaimana o vládci snů dostala v osmém pokračování interludia, v nichž se hlavní protagonista pouze mihne.

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

3DDI3 07.11.2021

Scenáristka předestírá klasickou story o původu, ale místo hrdinského eposu se zde z pokřiveného dítěte stává jedna z nejobávanějších vražedkyň vesmíru.

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

3DDI3 07.11.2021

Oslovování tvůrců, scenáristů a výtvarníků ze zemí, kde se jednotlivé příběhy odehrávají, je velice osvěžující.

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace