Články / Reporty

Večer prasklých stehů s Califone

Večer prasklých stehů s Califone

David Loch | Články / Reporty | 12.11.2013

Sobotní koncert Califone v pražském Pilotu sice evokoval seřadiště před expanzí nové trampské vlny. Namísto Wabiho a „stánků“ se ale z reproduktorů linul o několik tříd odvážnější avant-folk. Začátek vybrnkal na svojí kytaru křehký Tony Dekker (Great Lake Swimmers), což nejenže skvěle ladilo s mihotavými plameny svíček rozesázenými po ztemnělém sále, on by se i leckdo při jeho jemném vokálu nechal nevědomky ukolébat. Pěl o kanadských dálnicích, o kanadských kmenech, kanadských zvířátkách a jízdách skrz noční údolka... zažehnout oheň bylo ale pro romantika složité, snad to ani nebyl plán.

Pro Califone byla Praha první zastávkou na jejich tour po Evropě. Pro Califone... tedy rozumějme pro Tima Rutilia (akustika, elektrika) a multiinstrumentalistu Willa Hendrickse. Nikdo jiný totiž podium neopanoval, jen oni a bezpočet efektových krabiček pastiček. Díky nim doplnilo oficiální skladby z novinky i několik avantgardních improvizací, jež se občas utápěly samy v sobě a odváděly pozornost od jinak samonosného koncertu.

Podle obsazení bylo jasné, že se přehrávka mýty nabitého alba Stitches ponese v komornějším duchu, než jak je tomu ve sluchátkách. Na začátku všeho mělo být slovo. Pro Rutilia to byla přetržená struna. V mezičase tak Hendricks vystřihl vlastní verzi Oh! Darling od Beatles a soulovým falsetem stáčel za doprovodu Rutiliova vlčího vytí večer ke stand-up show. Humorně občas působily i roztodivné elektronické zvuky, jež do skladeb nečekaně Hendricks implantoval, a to, co mělo působit jako oživení osekaných aranžmá, tak spíše pokračovalo v prohlubování odlehčené atmosféry. Vrcholem byl featuring s o generaci mladším Tonym Dekkerem v podřepu, jehož nejisté pohledy směrem k hrajícím „otcům“ potají lechtaly bránici. Chování kapely mezi skladbami vlastně vůbec nekorespondovalo s vážněji komponovaným hudebním programem.

Širší ohlas vzbudila Funeral Singers z předposledního alba, kterou doplnily Movie Music Kills a Kiss nebo Moses. Koncert nijak negradoval a nebylo třeba šlapat na plyn, nejvýrazněji přidala Frosted Tips, která jako jedna z mála nese snadno zapamatovatelný melodický rukopis. Tagy evokující koncert: Slide. Zpřetrhané struny. Bosou nohou po mechu. Pohled z vyhřátého srubu na mlžnou hladinu odpařujícího se lesa.

Rutiliův vokál se tváří jako zcela prostý, bez nejmenších ambicí. Bolavé charisma ho ale podrží vždy, když skladba ztrácí dech. Stejně tak se i koncert netvářil blízce, ale osobně a vyrovnaně. Hvězdné manýry stranou, tady se nejede turné kvůli profitu, nýbrž pro samorosty, co oklepávají hlínu ze svých ramen, když se zpívá o rybářově ženě (viz Fisherman’s Wife).

Info

Califone (usa) + Tony Dekker (usa)
9. 11. 2013, Klub Pilot, Praha

foto © Kryštof Havlice

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace