Články / Recenze

Ventolin dospívá, ale pořád si hraje

Ventolin dospívá, ale pořád si hraje

Tomáš Hladký | Články / Recenze | 10.12.2021

Zvláštní teskná euforie se nedostaví jen z toho, že se roztrhají mraky, obdobné pocity vyvolává i poslech nejnovější nahrávky Ventolina. Příroda, sluníčko, les, houby, rybník, lehký větřík. Letní pohoda.

Od vydání průlomového alba Vitajte uplynuly čtyři roky, od debutového devět let. I přes prvotní zmatení a nejistoty, kam Ventolina zařadit, se kolem něj téměř okamžitě utvořila pevná fanouškovská základna a hudebník, vlastním jménem David Doubek, se rychle vyšvihl mezi přední jména na české alternativní scéně. Sebeironie a jistá dávka absurdity byly vždy základem jeho image a nejinak tomu je na nové desce Dneska se vyčasilo. Jenže Ventolin je najednou dospělejší, vážnější.

Tvůrce lehce bizarních, ale populárních hitů jako Disco Science nebo Sovy se ve své tvorbě nenápadně posunul. Vsadil na celkové odlehčení a album je tak příjemně hravé a barevné. Oproti předchozí tvorbě jsou skladby propracovanější: Ventolin si hraje s rytmem a tempem, k hlavním motivům přidává pestrou škálu efektů a beatů, které se neopakují a evokují osmdesátkovou elektroniku. Nejedná se o klasické „tucovky“, které byly pro Ventolina typičtější dřív, ale o písně, které mají jasné intro, vyvrcholení a závěr. Zároveň nejsou komplikované. Ventolin umí pracovat s motivy, ví, jak postavit chytlavou melodii, a hlavně ví, kdy přestat.

Další změnu představují texty. Ventolin vždy vynikal typicky šeptanou recitací a slogany, ovšem aktuální nahrávka je textově bohatší a rozmanitější. Je znát posun od „parties“ tracků k písničkovějšímu formátu. Motivy přírody, léta a rodiny jsou odrazem hřejivé nostalgie, která vyvolává stesk po horkém létě stráveném venku ve společnosti těch nejbližších.

Možná za to může pandemie a domácí izolace, ale zdá se, že Ventolin začal hrát na melancholičtější strunu. Tracky jsou hloubavější, přemýšlivější a mají obsah. Verš „Mlčíš, možná se otočíš, a pak vyprávíš a jsi blíž, než si myslíš“ je vyspělejší než „Potím se studeným potem, ztratil jsem svůj totem“. Ventolin najednou vyklízí pozici „je to vtipné a dobře se to poslouchá“, a ačkoliv podivínství je přítomné i na novém albu Dneska se vyčasilo, jeho autor se posunul od autora techno/disco hitů k poetovi. Do role písničkáře.

Info

Ventolin – Dneska se vyčasilo (Bumbum Satori, 2021)
Bandcamp

foto © se svolením Ventolina

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Americká gotika podle Wovenhand

redakce 17.08.2022

Je to právě duch americké gotiky, který je silně přítomen v tvorbě Wovenhand, a aktuální LP to dokládá v tom nejlepším slova smyslu.

Stát se člověkem (Muž, který spadl na Zemi)

Jiří V. Matýsek 23.07.2022

Knihu zpopularizoval film s Davidem Bowiem v hlavní roli natolik, až se jeho ikonická tvář dostala i na titul českého vydání. Těžko říct, jestli důvodně.

K.Flay rozjíždí divoký rock 'n' roll

Jiří Procházka 29.06.2022

Obecně jde spíše o mladistvou hudbu, která vlévá do žil trochu toho puberťáckýho vzdoru a mírného optimismu. Guilty pleasure do dnešní zjitřené doby.

„Love. Nick“ (This Much I Know to Be True)

Jiří Přivřel 19.06.2022

Jiný Nick Cave. Ale přeci nechceme, aby pořád trpěl...

Čekání na lepší časy (Balthazar)

Maria Pyatkina 15.06.2022

Z archivu magazínu Full Moon odemykáme recenzi posledního alba belgické skupiny Balthazar u příležitosti jejího vystoupení na pražském festivalu Metronome.

Terapie národů podle Jareda Diamonda

prof. Neutrino 11.06.2022

Po vydání mnoha provokativních bestsellerů jako Třetí Šimpanz nebo Svět, který skončil včera si ve své poslední knize vytknul za cíl srovnat nesrovnatelné. Vytvořil odvážnou tezi...

Pestrá paleta Alt-J

Veronika Jastrzembská 07.06.2022

Na nové desce The Dream navazují rozmanitostí a rozervaností napříč hudebními žánry, ovšem v jemnější a přístupnější formě.

Tolstoys sa obracia k potrebe nehy a rovnosti

Paulína Janičíková 21.05.2022

Naplnenie, ktoré prichádza po uvedomení si vlastnej osobnostnej esencie, je stelesnené v záverečnej skladbe a sprievodnom klipe Gentle...

Just a beautiful sound (Sasami)

Veronika Tichá 15.05.2022

Přestože jsou texty poměrně negativní, nevyzařuje z nich beznaděj, ale všechny emoce se dostávají ven a nebojí se být divoké, průbojné a drsné.

Návrat do budoucnosti (Theon Cross)

Michal Pařízek 08.05.2022

Theon Cross je členem Sons of Kemet nebo Seed Ensemble, v posledních letech shodně nominovaných na Mercury Prize, spolupracuje s Nubyí Garcia, Mosesem Boydem nebo rapperem Kanem.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace