Články / Seriály

Versus: The Smile – A Light for Attracting Attention

Versus: The Smile – A Light for Attracting Attention

Jiří V. Matýsek, David Stoklas | Články / Seriály | 17.05.2022

Mluvit v roce dvacet dva o „superskupině“ je už poněkud trapné, nicméně když ohlásili novou formaci Thom Yorke a Jonny Greenwood z Radiohead a vzali k sobě bubeníka Toma Skinnera známého z jazzových Sons of Kemet, vzbudilo to zvědavost. Tu přiživil singl You Will Never Work in Television Again, produkovaný Nigelem Godrichem, který spíš než jako Readiohead zněl jako… The Velvet Underground? Album A Light for Attracting Attention vyšlo před pár dny a za pár dní už tu máme The Smile živě, totiž 19. května v pražském Foru Karlín. Jaká jsou očekávání, co splnila deska britské trojice? Nervozita, úzkost, i takové pocity jsou na pořadu dne.

report z lednového londýnského koncertu najdete tady

Jirka: Jak vykročit ze stínu Radiohead, když máte ve svých řadách dva nejpodstatnější členy kultovní kapely Thoma Yorkea a Jonnyho Greenwooda a jediným odlišným prvkem je bubeník Tom Skinner? Bál jsem se, že The Smile budou Radiohead (k nimž jsem, pravda, tak úplně nepřirostl) „hození“ trochu jinam. Moje obavy částečně rozptýlil lednový přenos z Londýna a čerstvé album to jedině potvrdilo. Jasně, Yorke je Yorke, Greenwoodovo nervní muzikanství se nezapře. Ale i tak jsou The Smile kapelou s vlastním ksichtem, kde hraje podstatnou roli Skinnerova „najazzlá“ rytmika i postpunkový háv, do kterého se sevřená a vycizelovaná nahrávka místy halí. Baví mě hypnotické repetitivní linky proplétajících se kytar a basy, vnitřní neklid a jakási hudební neposednost, klavírem nesená melancholie a introvertní zamyšlení, hudební tvar, který se jako améba proměňuje pod rukama a mění se píseň od písně, poslech od poslechu. A Light to Attract Attention je místy přebujelou zvukovou krajinou, kde se člověk skoro ztrácí. Někdy je těch vrstev až příliš, místy jsou skladby téměř zahlcené svou roztěkaností. V každém případě je to jeden z letošních velkých zážitků a dost možná debut roku, byť mluvit o debutu u takto zkušených muzikantů je nadnesené. Hype byl obrovský a pánové z The Smile si dali na čas. Veškerá očekávání a snad i touhy publika hodili za hlavu a natočili přesně takové album, jaké chtěli, bez ohledu na budoucí reakce. Promyšlené, téměř novátorské, tak akorát experimentující a tak akorát hrající na vzpomínky na Radiohead.

David: Celou deskou skutečně prokmitává zvláštní pocit úzkosti, neklidu a nervozity. Toto vše patrně vzniklo fúzí Yorkeova hlasu a Skinnerových lichých rytmů, které sice Radiohead nebyli nikdy úplně cizí, ale s jazzovým bubeníkem Sons of Kemet to prožívají opravdu naplno. Zároveň tomu jdou naproti i po textové části, jak je vidět třeba v songu Smoke, kde se za repeticí věty „Smoke wakes me from my sleep” dá hledat jak psychická nestabilita, tak klimatická úzkost. Naproti tomu je tu skladba The Same, stoprocentní elektronika, kde figuruje pouze Yorke s Greenwoodem a dvojice v ní vybízí ke smíru, protože my všichni lidé v ulicích chceme to stejné. No a o jednu píseň dále, v The Opposite, opět na opačné amplitudě, zase chtějí zapalovat ohně. Ano, pokud by bylo potřeba definovat tento debut jedním slovem, je to skutečně roztěkanost. V jednotlivých skladbách jsou slyšet motivy z minulé tvorby Radiohead, ale zároveň nejde o nostalgický recyklát. Jak titul alba uvedl sám Yorke: The Smile nejsou bujarý smích, endorfinová nálož ani řada zářivých bílých zubů. The Smile jsou úsměv člověka, co vás trápí, a nebolí ho při tom všem se vám dívat do očí.

Info

The Smile – A Light for Attracting Attention (XL Recordings, 2022)
web

The Smile (uk)
19. 5. 2022 20:00
Forum Karlín, Praha
Fb událost

foto © se svolením Charmenko CZ

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #106: „i'm helpless before the fire…“

Michal Pařízek 02.06.2023

„Existuje něco jako ‚kvalitní hudba‘? Pokud ano, jak je možné ji poznat?“ Tyto a podobně zvídavé otázky padaly při úterní debatě se studenty na pražském gymnáziu Na Zatlance.

Pořadatelská: Adam Martiška (Habrovka)

redakce 29.05.2023

Festival Habrovka svou atmosférou navozuje pocit velkého pikniku a je určen pro malé i velké diváky. Pár otázek, pár odpovědí. A pár kroků ke svatému Františkovi.

Douška vydavatelská: Daniel Kozlík (Analog Freaks)

redakce 26.05.2023

Co vydalo a co chystá slovenské hardcore-punkové vydavatelství Analog Freaks?

Pořadatelská: Broněk Slezák (MišMaš párty)

redakce 24.05.2023

Těšíme se na 28. ročník MišMaš párty, ke které v redakci chováme velké sympatie, a povídáme si o ní s jedním z organizátorů.

Vstupní prohlídka: I Love You Honey Bunny

redakce 22.05.2023

I Love You Honey Bunny se vrátili z evropského turné s novou deskou. Ještě je můžete zastihnout v Praze, Brně i jinde.

10 + 1 = Emilija Đorđević (Koikoi)

redakce 21.05.2023

Koikoi pocházejí z různých prostředí, ale mají společný cíl, totiž dělat hudbu propojující underground a mainstream.

Šejkr #105: Joyride

Michal Pařízek 19.05.2023

„Počkej, moje DJka Karin je Češka, musím vás hned seznámit.“ S Richardem Fosterem si povídáme v tallinnském klubu Uus Laine, kolem nás prochází rapper Bemz...

Pořadatelská: Barbora Šubrtová (#5PROSTOR)

redakce 17.05.2023

Dnes ji můžete snadno vystopovat za programem holešovického Výstaviště, a to nejen za akcí #5PROSTOR, která je zrovna na svém začátku.

Pořadatelská: Tengri (Martin Průša)

redakce 08.05.2023

Pražskou skupinu Tengri můžete znát z koncertních pódií, ale projevují se i mimo ně, tedy pořadatelsky, jakkoliv se sami za promotéry nepovažují.

Šejkr #104: Kouzla paradoxů

Michal Pařízek 05.05.2023

Řeč dojde i na Marka Stewarta, smutná novinka o jeho odchodu vylezla ven zrovna během bratislavské akce. Vzpomenu si na desku Citizen Zombie, říkám to Bobovi a společně se tomu…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace