Zprávy / Nové desky

Veselé plavkyně, archoelogický objev teplické scény

Veselé plavkyně, archoelogický objev teplické scény

redakce | Zprávy / Nové desky | 26.09.2023

Skupina Veselé plavkyně vznikla v roce 1988 v Teplicích, v tamní rockové, alternativní a punkrockové hráčské komunitě. Členy byli Pavel Keřka, bývalý baskytarista F.P.B. a tehdy čerstvý člen Už jsme doma, Ivo Dolanský, nedávno ještě zastupující kytarista v F.P.B. a Jindra Dolanský, který tehdy už pár let hrál na saxofon ve skupině Už jsme doma. Veselé plavkyně tak byly od svého začátku víceméně „bokovkou“ třech muzikantsky vytížených teplických, později teplicko–pražských hudebníků. Koncertů bývalo pomálu, skupina hrála většinou jako předkapela, lze vzpomenout vůbec první koncert VP na teplickém zimním stadionu se skupinou Kokrment nebo později pražskou Deltu a Bunkr.

Někdy během Sametové revoluce 1989 dostala skupina nabídku natočit demo kazetu, a to ve studiu Západočeského divadla v Chebu. Z ní pocházejí všechny nahrávky tohoto alba. Kazeta byla brzy rozebrána, a tak skupina natočila ještě dvě nahrávky – EP Rock Debut 11 u Pantonu (deska nevyšla kvůli bankrotu Pantonu) a konečně realizovanou legendární kompilaci Roll over Teplice, na které se Veselé plavkyně podílely čtyřmi skladbami. Na Roll over Teplice je zaznamenaná rozšířená sestava Veselých plavkyní, která ovšem veřejně nikdy nevystoupila. V době, kdy Jindra Dolanský z kapely odešel, nahradil ho na tenor saxofon Zdeněk Petřek a sestavu posilnila i Marta Marinová, která hrála na pozoun, housle a zpívala.


Toto album obsahuje třináct remasterovaných nahrávek z původní demokazety, natočené kdysi v Chebu. Představuje téměř celý repertoár. Protože v roce 1997 Chebské divadlu vyhořelo, včetně studia a studiového pásu s nahrávkou Plavkyní, byla rekonstrukce písní dosti náročná a musela být provedena z dochované kazety. Kapela ukončila hudební činnost někdy v roce 1992 vzhledem k vytíženosti svých členů.

Info

Veselé plavkyně –⁠ Prozatím (Polí5, 2023)
Bandcamp vydavatelství

foto © se svolením Pavla Keřky

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Čtvrt na smrt vydali svou nejbarevnější desku

redakce 29.11.2023

Deska se tematicky zaobírá všemi možnými formami lásky.

st. Emmita vydala debutové EP

redakce 28.11.2023

st. Emmita skrz svoje sety prináša zmes alternatívnych elektronických žánrov.

Bludička Barbory Mochowé

redakce 23.11.2023

Barbora Mochowa na novém albu vyjevuje svůj fantazijní svět, kde se kromě jejího oblíbeného tématu vesmíru objevují také postavy z výtvarného umění.

Monika Šubrtová vydala album TOON

Dagmar Lauková Petrášová 22.11.2023

Zámerom bolo spraviť nahrávku, ktorá bude jemnejšia a zvukovo detailnejšia ako predošlá produkcia v duu Jamka, kde pôsobila spoločne s Danielom Kordíkom.

Samota plná lidí na nové desce The Smile

Tomáš Jančík 22.11.2023

Aktuální singl pracuje se ztraceným Thomem Yorkem v přehlceném městě plném rozmazaných obličejů a černobílou samotou plnou lidí.

B4 vydali VHS

redakce 20.11.2023

Potutelný humor a vnitřní smích se tu střídá s melancholií a pochechtáváním se nad stereotypy své generace.

Lukáš Oravec Quartet vydáva nový album a vyráža na turné

redakce 19.11.2023

Lukáš Oravec Quartet koncom minulého roku zamieril do štúdia s hosťom Jerrym Bergonzim.

Nové EP Daydream od Meowlau x Val

redakce 16.11.2023

Ikonického holuba vystriedalo drobné kuriatko, ktoré paradoxne odráža dospievanie projektu.

vychází nová deska sinks

redakce 14.11.2023

... vychází nová deska sinks, turné hned...

Page Turners debutují

redakce 07.11.2023

Po vydání série singlů přichází pražský boyband Page Turners se svým prvním dlouhohrajícím releasem.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace