Články / Reporty

Vibrující kosti (Bell Witch)

Vibrující kosti (Bell Witch)

Marek Hadrbolec | Články / Reporty | 20.05.2024

Dvě tmavé siluety postav jsou jako sochy po stranách pódia. Jednu obklopuje lešení z bicích, gongu a dalších nástrojů, druhá třímá mohutnou sedmistrunnou basu. Prázdný prostor mezi nimi nevyplňují jen paprsky projekce dopadající na bílé plátno, ale hlavně pulzující stěna zvuku, ze které v těch nejsilnějších momentech večera vibrují zdi Kabinetu múz i morky všech přítomných.

Ticho nikdy není tak hlasité, jako když Jesse Shreibmann zkříží paličky nad hlavou před dalším úderem do bicích. Funeral doom dvojice Bell Witch pracuje s mlčenlivým protikladem zvuku dokonale, každý přehmat na silných strunách a každý zásah do gongu předchází vlna očekávání. A když se hudba konečně vyvalí z beden a přelije se přes hlavy v sále, má sílu laviny. Je temná, ale zároveň čistá jak padlý sníh.

Ústřední motiv, který Dylan Desmond trpělivě a bez jediného zaváhání vydrnkává na basu, se během více než hodinové skladby The Clandestine Gate několikrát vrací. Nejprve o samotě, později v doprovodu zastřených chorálů a v závěru, kdy už je každé ucho až po okraj naplněné ponurým opusem, doplněný hlubokým growlem.

Na Bell Witch není znát v závěru dlouhé evropské tour žádná únava. Zvuk v Kabinetu chyby neodpouští, ale dvojice je ve svém neobvyklém řemesle neomylná. Každá tíživá nota a každé teskné zazvonění činelu přichází na setinu přesně.


fotogalerii z koncertu najdete tady

Doom metal předskokanů The Keening hrál oproti Bell Witch na lehčí notu. Také pochmurnou, velmi melancholickou, ale přece jen lehčí, jasnější. Dlouhé pasáže plné posmutnělých melodií prosvětloval jak čistý zpěv ústřední postavy Rebeccy Vernon, tak půvabný zvuk houslí, který krásně zapadl do celkového aranžmá kapely.

Pětice nikam nespěchala, s přehledem kráčela po zšeřelých stezkách, budovala atmosféru a pronikala do hlav posluchačů. Její zdánlivě jednoduchá hudba není prvoplánová a vysoké tóny se zavrtávaly hluboko pod kůži. V závěru The Keening přitvrdili a spolu s bubny zazněly i zpěvy ze všech čtyř připravených mikrofonů, včetně toho před basákem Billym Andersonem. Jeho hlas přinesl nečekanou hrubou sílu, která na chvíli proměnila vlnky melodií na rozbouřený příliv. Na chvíli se tak odhalily kořeny skupiny ukryté v tvrdších metalových vodách.

Poslední tóny večera visí dlouho ve vzduchu. Když dozní a projekce se zastaví, je několik vteřin úplné ticho. Němá a marná prosba, aby set Bell Witch nikdy neskončil. Po dvojici z Washingtonu zdánlivě nezůstává na pódiu nic víc než krátké poděkování opětované neutichajícím potleskem a několik rozlámaných paliček. Kousek temné hodinové symfonie pro dva nástroje je ale vpálený do paměti každého, kdo se ještě zpola omráčený potácí ke světlu čekajícímu za dveřmi sálu.

Info

Bell Witch (us) + The Keening (us)
18. 5. 2024 Kabinet Múz, Brno

foto © Marie Štefková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Propíjení barev (Colours 2024): Živelnosť v plnom prúde

Dantez, Michal Mikuláš 19.07.2024

Štvrtok sa v poobedňajších hodinách rozbieha do maximálnych rozmerov. Vír festivalu už sťahuje všetko okolo seba.

Propíjení barev (Colours 2024): Dozvuky

Dantez, Michal Mikuláš 18.07.2024

Pozvolné propíjení jasných barev: krotkost hlasitosti kompenzují Morellovy dozvuky.

Hořet bezpečně (Creepy Teepee 2024)

Timon Láska 17.07.2024

Tak intenzivní komunitní vibe jsem na žádném festivalu necítil. Soustřednost a jedinečnost vzájemného porozumění navíc sahá přes různé faktory.

Pohoda (2024) počasí navzdory

Jakub Béreš, Dominik Polívka 16.07.2024

Strach o nejbližší střídá po návratu domů obavy o samotný festival. Pohoda je místem s jedinečnou reputací a bezpečným prostorem pro všechny, kterým není dobře ve vlastní zemi.

Asijský koktejl v Sudetech (Eastern Tunes 2024)

Václav Valtr 16.07.2024

Místní spolek Thonmi chová jaky, provozuje restauraci s exotickou kuchyní, buduje tibetský dům či asijskou poznávací stezku. Decentní festival coby vrchol sezóny.

Transforma 2024: Přijít k sobě

Aneta Martínková 15.07.2024

Dramaturgie, prostor, ve kterém se festival odehrává, světla, ozvučení. Všechny podmínky jsou tu zkonstruované k tomu jít úplně na dřeň.

Eartheater, s tebou je vše jednodušší

Jakub Béreš 14.07.2024

Zatímco se před osmi lety na scéně ještě hledala, dnes pravidelně spolupracuje se jmény jako Sega Bodega nebo Caroline Polacheck... Eartheater v Praze.

Pohodu potrebujeme (Pohoda 2024)

Richard Michalik 14.07.2024

Headlinerom poobedia bolo po prvých šuškandách sledovanie radaru SHMÚ a neustále návštevy osviežovacích staníc. Väčšinu návštevníkov, ale vysoké teploty neodradili...

Oáza neklidu a divnosti (Hradby samoty 2024)

Kryštof Kočtář 14.07.2024

Kdo je schopen najít krásu nejen v hroutících se novostavbách, ale rovněž prastarých ruinách, jistě by ocenil zámeček. Okna byla potažena...

Opäť doma (Pohoda 2024)

Richard Michalik 12.07.2024

Na flákanie nie je príliš priestor, trojboj Arlo Parks - Skepta - James Blake čaká.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace