Články / Reporty

Vpřed! (Move Fest)

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková | Články / Reporty | 14.10.2020

Moderní snoubení živé autorské hudby, pohybového umění a videoprojekcí dochází pozoruhodných podob. A Move Fest je všem souvisejícím inovacím v patách. Od 7. do 11. října dovezl během svého sedmého ročníku do Ostravy výběr ambiciózních projektů na pomezí současného tance, nového cirkusu a site specific performancí. Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life, spojení New Life pak bylo podtitulem celého festivalu.

Představení Brave New Life je radikálním kusem. Prezentuje patologie doby v působivé koláži videomappingu, živé hudby a současného tance. "Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Jak by vypadala vláda Ministerstva pravdy? Stane se nám osudným, že pod hávem korektnosti povolujeme cenzuru? Dějová zápletka, kdy se člověk na ministerstvu přihlásí o pravdu - aby mohl být součástí hygienicky čisté společnosti -, je lemovaná emotivními projevy mocnářky Hygiei a jejího Trolla. Troll vede "schizofrenní", rozčilené diskuze, protože by chtěl dopřát svobodu slova i těm, kdo popírají holocaust. "Však on si každý může udělat svou pravdu." Hygiea drží linku diktátorských, exponovaných projevů: "Kdo nemiluje a nenásleduje pravdu, je pro pandemii!" A Jana Ryšlavá v kostýmku sekretářky (ředitelka celého festivalu, pozn. a.) střídá německé pasáže s výčtem protikladů. Pravda - nepravda, Bůh - člověk, lež 1 - lež 2...

Hra vznikla ve spolupráci ostravského centra Cooltour a košické Tabačky. Práce na ní začaly těsně před vypuknutím koronavirové krize, která zastavila zkoušení, nakonec ale také doplnila tíseň doby. Text dramatičky Michaely Zakuťanské gradoval stejně jako skvělá hudba slovenského tvůrce Ladislava Pálmaie, ke které si pro živá představení přizval bubeníka Marka Žilince. Zvukové erupce a překvapivé stop-timy by fungovaly i nezávisle na představení.

Do konce týdne bylo uvedeno ještě několik pohybových disciplín, vždy v úzkém sepětí s hudbou, příběhem a projekcemi. Site specific pod názvem Rise Again, Rise, My Dust! opanovalo kdysi slavný obchodní palác Ostravica, kde nebylo díky rozlehlosti plochy nouze o překvapení. Publikum šlo za světlem a objevovalo pestré divadelní obrazy, aniž by tušilo, že se za nimi přestavuje a rodí další, nový kus scény. A nakonec ani poslední hrdina festivalu, Růžový samuraj od Burki & Com, nepolevil v množství překvapivých propojení. Například jedna z tanečních etud pracovala v prázdném prostoru s jedinou rekvizitou - bubenickými činely. Jindy se na parketu objevil zpěvák s hlavou v křišťálovém lustru. Dynamiku představení dodávala bubenická sóla Michala Budinského z Lazer Viking, a když nehrál (jen) on, zněla hudba Jiřího Konvalinky (Vložte kočku, Mutanti hledají východisko). Komorní intermezza navíc naživo odzpíval Dominik Zezula z Post-hudby.

Člověk snadno zapomněl na čas, starosti i opatření a pobídka názvu festivalu byla snadno vyslyšena. Tak vpřed! #zazivoukulturu

Info

Move Fest
7.-11. 10. 2020 Ostrava

foto © Marek Dušek, Kamil Hauptmann

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

„Tam, odkud jsme, krásně zpívají ptáci, a vzduch je naplněný hudbou.“ (Vivat vila)

Michal Pařízek 30.08.2020

Malé akce jako festival Vivat vila jsou strašně potřebné a důležité, tady i díky komunitnímu přesahu, nejde jen o hudbu.

Když se rozestoupilo nebe (Jednota Kalvárie)

Jakub Šíma 25.08.2020

Cestou z Úštěku do Blíževedel nespouštím oči z kalvárie, kterou na obzoru nejde přehlédnout. Majestátně se vypíná mezi okolními kopci a i ze vzdálenosti několika kilometrů.

Dobršská brána 2020: Pánubohu pod okny

Jan Starý 19.08.2020

Ondřej Bezr označil „brněnský Trutnov“ za „jednu z mála akcí, které se letos konají“. To je hodně daleko od pravdy.