Zprávy / Festivalové

Vrací se Prague Death Mass

Vrací se Prague Death Mass

redakce | Zprávy / Festivalové | 24.05.2023

Prague Death Mass IV je dvoudenní festival, který se koná ve dnech 27. až 28. října 2023 v prostorách klubu MeetFactory v Praze. Sestavu tvoří dvacet kapel a umělců z blackmetalové a deathmetalové scény. Festival se od svých začátků profiloval jako elitní blackmetalová akce, za níž stála kapela Cult Of Fire a jejíž význam rychle přerostl hranice České republiky.

Po sedmi letech nadešel čas a v rámci čtvrtého pokračování Prague Death Mass opět tuzemskému a zahraničnímu publiku nabídnout sestavu, která zahrnuje jedny z nejzajímavějších jmen minulosti i současnosti, nabízí atmosféru i nekompromisní agresi, kapely ortodoxní i experimentální umělce, zavedené spolky i novější jména, aniž by se ztrácela kontinuita s předchozími (vyprodanými) ročníky Prague Death Mass.

Tu zaštiťují zejména norští Mare, jedna z ikon nejen trondheimské scény, ale i současného black metalu obecně. Mare, a na ně navázané kapely a projekty, do velké míry definovali ducha Prague Death Mass. Mezi další taháky patří Diocletian z Nového Zélandu a francouzští Hell Militia. Obě kapely patří ve svých kruzích mezi zásadní pojmy a jejich fanoušci je v České republice uvidí po mnoha letech. Pro Diocletian jde navíc o vůbec jediné vystoupení v roce 2023. Dead Congregation a Bølzer sice nejsou v našich končinách takovou vzácností, ale obě kapely představují určitý krok stranou od převážně blackmetalového charakteru Prague Death Mass a jeho stylové doplnění – Dead Congregation směrem k temnému death metalu a Bølzer ke svému specifickému pojetí black/death metalu – aniž by narušily ducha festivalu.


Zřejmě nejvíce experimentální vystoupení slibují italští Aborym, kteří speciálně pro Prague Death Mass IV připravují exkluzivní dark-elektro-industriální set. Za srovnatelně unikátní lze považovat projekt Void Ov Voices, za kterým nestojí nikdo jiný než Attila Csihar z Mayhem a Tormentor. Pro fanoušky Attilova hlasu povinnost. Tuto dvojici doplní ještě projekt The House, jedna z uměleckých inkarnací Vlada z Cult Of Fire – další exkluzivní záležitost, tentokrát hlavně pro fanoušky hororů. A v neposlední řadě se na Prague Death Mass IV představí i Thelma Ramon, původem americká zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka, prezentující se hudbou na pomezí doom metalu a dalších hudebních žánrů, se svým prvním vystoupením mimo Belgii, kde v současnosti žije. Norskou blackmetalovou elitu dále reprezentují Djevel, v jejichž řadách figuruje Faust, původní bubeník Emperor, a někteří členové Mare. A norský trojlístek doplňují Misotheist, jedni z černých koní čtvrté Prague Death Mass.

Stejně jako v minulosti, i letošní Prague Death Mass představí rovnou několik žhavých želízek současnosti – řecké Thy Darkened Shade, italské Hierophant či švýcarské Dakhma s jejich zoroastrianismem načichlým death metalem. Ty doplní Ritualization, zástupci francouzské black/death metalové scény. Určitým protipólem pak budou italští Mortuary Drape a němečtí Baxaxaxa – obě kapely reprezentují black metal v jeho původní podobě z 90. let, a ten má na Prague Death Mass také své zasloužené místo. Tuzemskou scénu zastoupí Altars Ablaze se svým extrémním black/death metalem, temně deathmetaloví Heaving Earth a na odkaz Master's Hammer hudebně i personálně navazující Bohemyst.

Info

Prague Death Mass IV
27.–28. 10. 2023
MeetFactory, Praha
Fb událost

foto © Uncle Allan

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Flaam prinesenie Sad Night Dynamite nebo Kirina J Callinana

redakce 04.06.2023

Malé ihrisko pre veľké deti či dvojdňová bitka s letnou nudou. To sú heslá nitrianskeho letného festivalu Flaam.

Colour Meeting doplňuje program

redakce 04.06.2023

Uhrančivé a capella zpívající duo podpořené elektronikou Tarta Relena, belgická multižánrová smršť Echoes of Zoo, směs blues, psychedelie a marocké gnawa music Bab L’ Bluz a další.

Na MikuLOVE zazní Psí vojáci v podání Agon Orchestra

redakce 03.06.2023

Dále zahrají například Dunaj, Načeva nebo Garage & Tony Ducháček a mnoho dalších.

MFF Karlovy Vary servíruje filmový program

redakce 02.06.2023

Pečlivě posoudit téměř dva tisíce přihlášených filmů byla práce náročná a vzrušující pro celý programový tým,“ říká umělecký ředitel festivalu Karel Och.

Mezinárodní komiksový festival KOMA

redakce 02.06.2023

Již tradičně se uskuteční komiksový battle nebo storytelling spojený s živým malováním a také večerní koncerty.

Mighty Sounds v čele s Rancid

redakce 01.06.2023

Na Mighty Sounds je pověstná především uvolněná atmosféra, která není tvořena jen hudebním programem.

Luhovaný Vincent a dovolená jako stav mysli

redakce 30.05.2023

Dovolená je pro Vincenta spíše než fyzickým únikem do dálek, z domova pryč, především stavem mysli, uměním uvolnit vnitřní napětí a odpočinout si, lhostejno kde.

U:fest v Rožnově pod Radhoštěm podruhé

redakce 29.05.2023

U:Fest tematicky pokračuje ve zkoumání zprostředkování kultury a umění v době vysoké technologické digitalizace a umělé inteligence.

Třetí ročník minifestivalu Hacienda Barcelona

redakce 28.05.2023

Tahouny akce bude vedle Orient nebo Alpha Strategy i delegace tří rakouských kapel.

Festival Slunovrat nabízí

redakce 28.05.2023

Young Gods, Tata Bojs, prof. Zubov či Olga Sommerová – to jsou některá jména z více než stovky vystupujících.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace