Akce

Vrací se Prague Death Mass

Prague Death Mass IV
27. 10. 2023 17:00 - 28. 10.
MeetFactory, Praha

Prague Death Mass IV je dvoudenní festival, který se koná ve dnech 27. až 28. října 2023 v prostorách klubu MeetFactory v Praze. Sestavu tvoří dvacet kapel a umělců z blackmetalové a deathmetalové scény. Festival se od svých začátků profiloval jako elitní blackmetalová akce, za níž stála kapela Cult Of Fire a jejíž význam rychle přerostl hranice České republiky.

Po sedmi letech nadešel čas a v rámci čtvrtého pokračování Prague Death Mass opět tuzemskému a zahraničnímu publiku nabídnout sestavu, která zahrnuje jedny z nejzajímavějších jmen minulosti i současnosti, nabízí atmosféru i nekompromisní agresi, kapely ortodoxní i experimentální umělce, zavedené spolky i novější jména, aniž by se ztrácela kontinuita s předchozími (vyprodanými) ročníky Prague Death Mass.

Tu zaštiťují zejména norští Mare, jedna z ikon nejen trondheimské scény, ale i současného black metalu obecně. Mare, a na ně navázané kapely a projekty, do velké míry definovali ducha Prague Death Mass. Mezi další taháky patří Diocletian z Nového Zélandu a francouzští Hell Militia. Obě kapely patří ve svých kruzích mezi zásadní pojmy a jejich fanoušci je v České republice uvidí po mnoha letech. Pro Diocletian jde navíc o vůbec jediné vystoupení v roce 2023. Dead Congregation a Bølzer sice nejsou v našich končinách takovou vzácností, ale obě kapely představují určitý krok stranou od převážně blackmetalového charakteru Prague Death Mass a jeho stylové doplnění – Dead Congregation směrem k temnému death metalu a Bølzer ke svému specifickému pojetí black/death metalu – aniž by narušily ducha festivalu.


Zřejmě nejvíce experimentální vystoupení slibují italští Aborym, kteří speciálně pro Prague Death Mass IV připravují exkluzivní dark-elektro-industriální set. Za srovnatelně unikátní lze považovat projekt Void Ov Voices, za kterým nestojí nikdo jiný než Attila Csihar z Mayhem a Tormentor. Pro fanoušky Attilova hlasu povinnost. Tuto dvojici doplní ještě projekt The House, jedna z uměleckých inkarnací Vlada z Cult Of Fire – další exkluzivní záležitost, tentokrát hlavně pro fanoušky hororů. A v neposlední řadě se na Prague Death Mass IV představí i Thelma Ramon, původem americká zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka, prezentující se hudbou na pomezí doom metalu a dalších hudebních žánrů, se svým prvním vystoupením mimo Belgii, kde v současnosti žije. Norskou blackmetalovou elitu dále reprezentují Djevel, v jejichž řadách figuruje Faust, původní bubeník Emperor, a někteří členové Mare. A norský trojlístek doplňují Misotheist, jedni z černých koní čtvrté Prague Death Mass.

Stejně jako v minulosti, i letošní Prague Death Mass představí rovnou několik žhavých želízek současnosti – řecké Thy Darkened Shade, italské Hierophant či švýcarské Dakhma s jejich zoroastrianismem načichlým death metalem. Ty doplní Ritualization, zástupci francouzské black/death metalové scény. Určitým protipólem pak budou italští Mortuary Drape a němečtí Baxaxaxa – obě kapely reprezentují black metal v jeho původní podobě z 90. let, a ten má na Prague Death Mass také své zasloužené místo. Tuzemskou scénu zastoupí Altars Ablaze se svým extrémním black/death metalem, temně deathmetaloví Heaving Earth a na odkaz Master's Hammer hudebně i personálně navazující Bohemyst.

Info

Prague Death Mass IV
27.–28. 10. 2023
MeetFactory, Praha
Fb událost

foto © Uncle Allan

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mezinárodní komiksový festival KOMA

redakce 02.06.2023

Již tradičně se uskuteční komiksový battle nebo storytelling spojený s živým malováním a také večerní koncerty.

Mighty Sounds v čele s Rancid

redakce 01.06.2023

Na Mighty Sounds je pověstná především uvolněná atmosféra, která není tvořena jen hudebním programem.

Luhovaný Vincent a dovolená jako stav mysli

redakce 30.05.2023

Dovolená je pro Vincenta spíše než fyzickým únikem do dálek, z domova pryč, především stavem mysli, uměním uvolnit vnitřní napětí a odpočinout si, lhostejno kde.

U:fest v Rožnově pod Radhoštěm podruhé

redakce 29.05.2023

U:Fest tematicky pokračuje ve zkoumání zprostředkování kultury a umění v době vysoké technologické digitalizace a umělé inteligence.

Třetí ročník minifestivalu Hacienda Barcelona

redakce 28.05.2023

Tahouny akce bude vedle Orient nebo Alpha Strategy i delegace tří rakouských kapel.

Festival Slunovrat nabízí

redakce 28.05.2023

Young Gods, Tata Bojs, prof. Zubov či Olga Sommerová – to jsou některá jména z více než stovky vystupujících.

International Shakuhachi Festival Prague: Hudba a změněné vědomí

redakce 26.05.2023

Letošní ročník nabídne devět koncertů a na čtyřicet výukových lekcí hry na tradiční japonské nástroje.

Zahajovací koncert MFF Karlovy Vary s kapelou Morcheeba

redakce 25.05.2023

Slavnostní koncert letošního ročníku bude mít letos exkluzivní obsazení. Kromě Russella Crowea a kapely Indoor Garden Party zahraje také britská Morcheeba.

Lunchmeat Festival 2023 se dívá pod povrch

redakce 24.05.2023

Kromě mezinárodních umělců chceme letos zviditelnit výjimečné místní hudebníky, které neustále objevujeme na naší agilní scéně, říkají organizátoři.

Le Guess Who? odhaluje kurátory a devadesát jmen programu

redakce 23.05.2023

Maraton milovníků hudby propaguje hlasy, které jsou často přehlíženy, a nabízí nové pohledy na to, co je v hudbě možné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace