Články / Recenze

Všechno je v pořádku (Puscifer)

Všechno je v pořádku (Puscifer)

3DDI3 | Články / Recenze | 16.11.2020

OHODNOŤTE DESKU

Hojnost nové hudby způsobená pandemickým bubákem uspíšila čtvrtou desku kapely zrozené v arizonské poušti. Elektro-rockový mezižánrový experiment a pojízdný cirkus jménem Puscifer je sólovým projektem Maynarda Jamese Keenana, frontmana Tool a A Perfect Circle, do kterého ventiluje nápady, které se podle jeho vlastních slov z nějakého důvodu nehodí do tvorby jeho úspěšnějších a známějších kapel.

Puscifer byl vždy jakýmsi únikem od reality, pošetilým blbnutím, což dokazuje i vizuální stylizace tentokráte inklinující k mužům v černém, kteří očekávají přílet mimozemšťanů. Existential Reckoning je příběh o našem životě/světě, ale jako by ho vyprávěl/zpíval ufoun. Je to příhodná deska do dnešní doby, která k ní, díky textům, pomůže člověku zaujmout správný odstup. Odstup od politicky polarizovaného světa, omezených prezidentů a rozvášněných demonstrantů, klimatických změn i překotného technologického spěchu. Není nad to pěstovat víno v Arizoně.

Pilotní singl Apocalyptical se svezl na koronavirové vlně, která ke konci turné Tool na Novém Zélandu převálcovala samotného Keenana (stále má poškozené plíce). I když byl song původně o globálním oteplování a Trumpovu výsměchu klimatickým problémům, přišel se stylovým klipem těžícím z prázdných ulic během dubnového zákazu vycházení, kde hostuje i covid-19 osobně.

Zvuk alba Existential Reckoning je jak z jiného světa. Napomáhá tomu syntezátor (Fairlight CMI - znáte například od raného Petera Gabriela, případně Pet Shop Boys), bezpražcová kytara i banjo. Tvůrčí jádro Maynard, Carina Round a Mat Mitchell si ke spolupráci pozvalo Grega Edwardse z Autolux (baskytara) a Sarah Jonesovou z Bat for Lashes/Hot Chip (bicí) a pustilo se do hledání cizí inteligence. Náladu sice nasadí mdlý artrockový Bread And Circus, ale je pouhým předvojem k nádherně gradujícím písním (God damn the sun!), jako jsou A Singularity, kde jsou Maynardovy vyšší tóniny obalené digitální smyčkou, nebo Grey Area. Rytmická, procítěná Bullet Train to Iowa s bezvadným kytarovým závěrem přejde v elektro-synthpopovou blbinu Postulous nebo chytlavý (Shut the fuck up) vtípek Fake Affront.

Od předchozího, rockovějšího alba Money Shot (2015) udělali Puscifer krok zpět k elektronice, ovšem dospěleji. Jednotlivé songy přináší komentář k mediálně propíraným událostem, které trápí celý svět, a přináší nadějeplné poselství. Emocionální rezonance a celistvost alba jsou předností desky, vycházející z limitů zvolených nástrojů. Maynard sice v závěrečné Bedlamide proklamuje, že všechno bude v pořádku, ale já si dovolím nesouhlasit. Všechno v pořádku je.

Info

Puscifer – Existential Reckoning (BMG, 2020)
web skupiny

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Poslouchejte pomalu (Sně Beaty Hlavenkové)

Jiří Vladimír Matýsek 27.02.2021

Najít v domácí hudbě posledních několika let titul, který by byl básnicky evokativnější nežli Sně Beaty Hlavenkové, je zatraceně obtížné.

Zpátky do budoucnosti (Priest)

Filip Rabenseifner 23.02.2021

Rubino nedosahuje pěveckých kvalit svého předchůdce Äsberga, který je klasicky školený operní zpěvák, což se podepsalo na zpracování vokálů.

Hlasitěji, prosím (Tindersticks)

Jiří Přivřel 22.02.2021

Nové album Distractions je plné zkoušení, hledání, osahávání a nakonec i úspěšného nalézání. Nechybí ani ohlédnutí zpět.

Ve starém baráku Hidden Orchestra (Creaks Soundtrack)

Jakub Koumar 20.02.2021

V jednom starém stavení se odehrává příběh poslední hry brněnského herního studia Amanita Design – Creaks.

Psychicky chorých nemožno ignorovať (Výnimoční)

Bibiána Hajdanyová 18.02.2021

Francúzski tvorcovia Olivier Nakache a Eric Toledano sa preslávili spoluprácou na Nedotknuteľných). Tentokrát sa ponorili do života združenia, ktoré sa zaoberá ťažkým autizmom.

Jen to nejvybranější zboží (Van Morrison)

Akana 13.02.2021

A i když Morrison později litoval, že album částečně poskládal z materiálu ne už nejčerstvějšího, skladatelsky tady opět nabízí jen to nejvybranější zboží.

Posvátný jazz v definitivní podobě

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2021

Missa Jazz je dynamická a strhující nahrávka, která šlape v rytmu jazzových synkop, ale zároveň nabízí dost na oko vážných, kontemplativních pasáží.

Hranice krásy a kýče (Sébastien Tellier)

Adéla Polka 04.02.2021

Tellier vkládá důležitost do banalit, a naopak vážné věci mnohdy odkrývá jakoby náhodou. Myšlenky moc nerozvádí, nechává je viset ve vzduchu.

Slastné hodiny unášení pochmurnou náladou (Corona Lantern)

Tomáš Kouřil 02.02.2021

Čeští metalisté Corona Lantern svou nahrávkou Certa Omnibus Hora dokážou, že se vám s lucernou začnou asociovat věci úplně jiné věci než pohádky.

Za hranice lidské duše (Moonspotter)

Tomáš Kouřil 26.01.2021

Sci-fi fanouškovi trvá, než se vrátí do reality. Moonspotter to udělal a dovedl přitom spojit ohromný talent pro komponování elektronické hudby s místy dosti osobní výpovědí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace