Články / Seriály

Vstupní prohlídka: Alen

Vstupní prohlídka: Alen

redakce | Články / Seriály | 23.01.2023

Loni na podzim vydala klavíristka, zpěvačka a textařka Alen u Polí5 své druhém album Tma, ve spolupráci s Martinem E. Kyšperským. Taky provozuje malebné Kafe Prostor v Boskovicích nebo působí v doprovodné kapele Lenky Dusilové. Ve Full Moonu #140 si můžete přečíst rozhovor o hudbě, mateřství i o tom, proč si do kapely nikdy nebrat kontrabasistu. A taky máte ještě pár dní na to podpořit projekt na portále Donio, prostřednictvím něhož Alen vybírá na vinylovou edici své poslední nahrávky.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
„Moje“ hudba vznikala původně pro site specific performance, takže by se dalo říct, že pohyb, prostor a divadlo. To jsou kořeny. Nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, „co je to za styl a proč“. Dělám, co mi jde, jak to přichází a jak mě to zrovna baví.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Provozuji Kafe Prostor v Boskovicích, což je kavárna úzce spojená s kulturou. Patříme pod spolek Unijazz, pod jehož hlavičkou v Prostoru pořádáme roztodivné akce – od autorských čtení až po drum and bass divočiny. Jinak mám ráda les a ticho a legrace mého tříletého syna.

Co je nejhoršího na hraní v kapele/hraní bez kapely?
Když hraju sólo, tak je pro mě někdy nepříjemná ta chvíle před a po koncertě, když na daném místě nikoho neznám. Nejsem ten typ, co se hned dá s každým do řeči a cítí se v tom komfortně. Na hraní v kapele je asi nejhorší, že se všichni nevlezeme do jednoho osobáku, protože kontrabas zabírá moc místa.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Moje dítě. A pokud jde o hraní, tak špatnej zvuk.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Během koncertu mám hrozně velkou spotřebu neperlivé vody, takže ta rozhodně nesmí chybět. Nejsem moc náročná. Ale když je na místě dobré bezlepkové jídlo, je to super bonus.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Před narozením syna jsem celkem často chodila na koncerty a festivaly, ale to se teď děje minimálně. A pokud už někde jsem, většinou tam i hraju nebo akci pořádám. Ale koupila jsem si novou kytaru a synťák, takže teď investuju spíš tímhle směrem.

Jak bys charakterizoval/a současný svět ve třech větách?
Běžíme moc rychle a nestíháme si všímat, co je opravdu důležité, myslím, že to mnohdy ani nejsme schopni poznat. Ztrácíme kontakt, i když jsme zdánlivě víc a víc propojení. Naději ale vidím v tom, že si to někteří lidé začínají uvědomovat.

Info

Alen
odkaz na Bandcamp

živě:
Alen
14. 4. 2023 Tucan Café, Valašské Meziříčí
fb událost

Alen + Květy
6. 5. 2023 Dock, Ostrava
fb událost

foto © Tomáš Znamenáček

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Brighter Days

redakce 30.01.2023

Okolo corového základu kapela mísí prvky post-rocku, math-rocku, midwest ema a dalších stylů, zabalených ale do vcelku měkčího zvuku a citlivého projevu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022

redakce 29.01.2023

Stejně jako v loňském roce, i letos vybíráme to nejlepší z celoroční úrody a nabízíme je k počtení i online.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Everybody´s fly“ (Song story Blondie – Rapture)

Karel Veselý 29.01.2023

Slovo „rapture“ má v americké angličtině výraznou náboženskou spojitost. U amerických fundamentalistů označuje poslední vzkříšení, které nastane, až se Kristus vrátí na zem.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Now it’s time for you to cherish (Tour report Billow)

Jakub Zbořil 28.01.2023

Reporty z turné jsou jedním z oblíbených žánrů, který v posledních letech téměř zcela vymizel. Velmi se povedl veselské trojici Billow, ze šňůry po Japonsku.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Příběhy v tanci

Maria Pyatkina 26.01.2023

Čiperná a usměvavá Ann Van den Broek nám po představení prozradila, že šlo o napodobování jejího dlouholetého kamaráda Toma Barmana – frontmana kapel Deus a Taxi Wars.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Partnerství jako alchymistická laboratoř (Irena a Vojtěch Havlovi)

Aneta Kohoutová 25.01.2023

S Irenou a Vojtou Havlovými se potkáváme v čajovně v den oslavy Vojtových šedesátin. Je horké květnové odpoledne, když se ve dveřích objeví dvojice s obrovskými hudebními nástroji na zádech...

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Cesty do centra dění (Michal Nanoru)

František Formánek 24.01.2023

Popsat v krátkosti Michala Nanoru není snadné, tak to vezmu osobně... Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Nová vlna domácích umělkyň

Nora Třísková 24.01.2023

Na úspěchu mladých umělkyň má tak mimo jiné zásadní podíl i změna vnímání jejich pozice, ať už ze strany hudebního průmyslu nebo publika.

Vstupní prohlídka: Page Turners

redakce 17.01.2023

Page Turners loni odehráli pěknou řádku koncertů a už se soustředí na jarní sezónu, kterou odstartují se spřízněnými The Silver Spoon.

Žebříčky Full Moonu: očekávání roku 2023

redakce 16.01.2023

Co si přát a na se těšit v roce příštím? Velké otazníky budí nadcházející festivalová sezóna a to, kolik návštěvníku bude po pandemii na akce jezdit.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace