Články / Rozhovory

Vstupní prohlídka: Brains for Sale

Vstupní prohlídka: Brains for Sale

redakce | Články / Rozhovory | 13.02.2020

Pod uměleckým jménem Brains for Sale se skrývá slovenský multiinstrumentalista a rapper Tomáš Trník, který se velmi nerad vymezuje stylově a zakládá si na tom, že míchá vše od popu a rocku přes songwriting až po hip hop. Vydal několika EPs a letos v srpnu taky dlouhohrající album In the Night. Nedosti na tom, v listopadu vystřelil další nahrávku, EP Horns. Brains for Sale nabízí citové výpovědi, hymny loserů i úvahy o současnosti a podobně vyznívají i jeho odpovědi níže v rámci vstupní prohlídky. Velký potenciál, fandíme!

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
More možností. Akonáhle som sa naučil hrať na gitaru, chcel som vedieť, čo robí rock rockom, jazz jazzom a podobne. Táto zvedavosť sa väčšmi umocnila, keď som začal hudbu produkovať. Môj notebook sa zmenil na hocijaký syntetizátor, schopný spraviť hocičo mu prikážem. Nevedel som byť tak krutý a obmedziť svoju hudbu pár prvkami, aranžmánom a nástrojmi, len aby som sa zmestil do krabičky nejakého štýlu. To ma nebaví. Myslím, že moja hudba, jej zvuk a charakteristika priamo odráža mňa a moju povahu. Ani ja nie som stále funky, častejšie som skôr šansón alebo rap.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Živím sa ako grafik pre firmu. V mojom veku veľa ľudí ešte študuje, ale ja som si chcel zachovať zdravú hlavu... Márne. Ale žarty bokom, nesťažujem sa. Zamestnanie je veľká ťažoba, keďže mi zaberá dosť času, no na druhej strane aspoň nemusím za každú cenu moje umenie podriaďovať peniazom a môžem ho robiť najlepšie ako viem.

Co je nejhoršího na hraní v kapele?
Najlepšie na kapele je ten ľudský kontakt a dynamika, ktorá sa ťažko dá napodobniť v počítači. Taktiež je skvelé mať okolo seba ľudí s rovnakým cieľom a driveom. Jednoznačne najhoršia je organizácia. Nejako táto rola prischla mne a pravdupovediac, nie som v tom príliš ukážkový. Ale snažím sa. Bubeník už nemešká na skúšky deň, ale len pár hodín.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Opití ľudia. To sú entity.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Ja osobne keby pred koncertom moc nejem lebo by som ho mohol celý odgrgať, ale je dosť dobré mať RedBull, VODU a niečo slané. Moc si na alkohol nepotrpím. Viem, že niektorí fajnšmekri neodohrajú koncert, kým nemajú oblak trávy v backstagi. Ja osobne nie som náročný a nepotrebujem zlatú vaňu. Stačí, aby sa tam nemotali ľudia, čo tam nemajú čo robiť. Takzvaní kamaráti kamarátovho kamaráta.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Hmm... Dosť veľkú položku spraví dobrá technika, gitary, noťas, klávesy, všetko veci bez ktorých by to nešlo. Ďalšia vec je software, reklama, klipy, merch. Oh a samozrejme nemôžem zabudnúť zarátať tie prekliate káble. Tie ma ničia.

Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?
Svet je too much. Všetkého je nadbytok a už pomaly sa schyľuje k nejakému záveru. Nemyslím tým apokalypsu, ale mám pocit, že za pár dekád sa bude žiť inak.

Info

Brains for Sale
fb interpreta

foto © Lucia Ričanyová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Martin Kalenský (Světadílna): Tak trochu divnej country club

Libor Staněk 01.07.2020

Nezávislý prostor Světadílna se za dobu své krátké existence stal stěžejním místem pro pořádání hudebních akcí na jihu Čech. Skejty a country?

Vstupní prohlídka: Melis

redakce 30.06.2020

Písničkářka a producentka Melis je dlouhodobě usazená v Berlíně. Před vystoupením v Mariánských Lázních ji necháváme projít vstupní prohlídkou.

Marianna Cimburová (Festival Deziluze): Máme rádi kontrasty

Jarmo Diehl 23.06.2020

Začátek léta se už slibně rozjíždí, tedy co se týče menších festivalů, čehož důkazem je i multižánrová Deziluze, letos se odehrávající v pivovaru Herold.

Vstupní prohlídka: LemonHeart Club

redakce 16.06.2020

LemonHeart Club tolik nevěří na melodie, spíš na noise, sludge, drone, jak dokazuje i aktuální nahrávka Nevědomí. I do něj se vydali členové skupiny během Vstupní.

Douška vydavatelská: Deadred Records

redakce 14.06.2020

Label Deadred se věnuje především vydávání „slovenského over-electronického terénu“. Co chystají, co mají venku?

Markéta Rodryčová (Oakfest): Už nechceme jen pařit

Jarmo Diehl 10.06.2020

Jeden z mála a prvních letošních takřka letních festivalů se uskuteční v Dubu nad Moravou. Co a jak bude? Muzika i battly.

Vstupní prohlídka: sinks

redakce 09.06.2020

Poslední EP July vychází kapele již 19. června, tedy dva dny po brněnském koncertě, na kterém budou předskakovat Chief Bromden.

Chief Bromden: Naše ambice nejsou světové

waghiss666 03.06.2020

Před plánovaným křtem alba Slunovrat jsme vyzpovídali kapelu Chief Bromden. Povídání o jižní Moravě, ambicích i folklórních odkazech.

Ivan Hronec (Edison Filmhub): Hodnota projektu je len v jeho realizácii

Jarmo Diehl 02.06.2020

Pokud jste návštěvník klubových kin, galerií, koncertů s hlubším zájmem o kinematografii, měli byste znát Edisona. Rozhovor s jeho ředitelem o tom, co čeká film.

Vstupní prohlídka: Favorite Obsession

redakce 01.06.2020

Vintageový zvuk dekád minulého století i reverbový fetiš a taky osobitý vokál, to jsou poznávací znaky skupiny. Favorite Obsession. Dále?