Články / Seriály

Vstupní prohlídka: Elmira Lyapina

Vstupní prohlídka: Elmira Lyapina

redakce | Články / Seriály | 13.02.2023

Původem tatarská umělkyně Elmira Lyapina před lety vyrazila do Česka, aby tu získala hudební vzdělání. Nakonec se rozhodla zůstat a své kořeny dnes přenáší do své hudby i do práce. Ve vstupní prohlídce vypráví o sólové tvorbě i o tom, proč nerušit na komorních koncertech. Jeden z nich, kde bude Elmira v hlavní roli, můžete na konci února navštívit v nuselské kavárně Zrnko zrnko.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Hraji instrumentální klavírní hudbu. Nezpívám, poněvadž šetřím své posluchače. Když si člověk představí klavírní hudbu, tak je hned znuděný, anebo hýří nadšením: „Jo, Hans Zimmermann, byl jsem na jeho koncertě v první řadě… Ennio Moricone – kdo ho prosím vás nezná, počkejte… zahraji Amelii od Tiersena předtím, než nám ukážeš, co umíš…“

Co může vést k hudebnímu stylu, který hraji? Kromě melancholické povahy a ukrutně nudného charakteru? Snad jen klasické akademické hudební vzdělání, láska k pianu a možnost nejpřesnější neverbální komunikaci a vyjádření celého spektra emocí během několik vteřin.


Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Poskytuji poradenství byznysům, přednáším na vysokých školách, a co se týče zájmů, tak se snažím ukazovat netypickou kulturu turkických národů, a to hlavně skrze různé kulturní vzdělávací akce, jako jsou koncerty a festivaly, v rámci spolku KITAP.

Co je nejhoršího na hraní bez kapely?
Nejhorší je, že klavír je poměrně komorní nástroj, zvlášť v době elektronické hudby s mocným technickým zesílením. Když jde o vystoupení na festivalu v otevřeném prostoru, tak se krása a intimita klavírního zvuku ztratí, a je tu dilema – buď člověk uzná, že to není jeho den, čas a místo, anebo ho pýcha dovede k tomu, že začne bezhlavě bušit do kláves.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Mluvící „posluchači“? Zajímá mě, o čem diskutují, taky bych se ráda zúčastnila konverzace.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Hudebníci to mají asi různě. U mě a mých známých je důležitý dostatek vody, aby člověku z nervozity nevyschlo v krku.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Hudba je prostředek komunikace a vyjádření toho, co se nedá sdělit prostřednictvím slov ani za několik hodin. Každý skladatel nejen že vkládá do své kompozice konkrétní myšlenku a emoci, ale nabízí i prostor pro sebe a posluchače, v němž mohou uchopit něco důležitého pro sebe sama. Co se týče interpreta, tak i ten bude postupovat podle svého cítění skladby a situace. Asi proto věnuje hudebník hodně času vyhledávání hudebního materiálu, zkouškám, naslouchání a čtení. Historických, biografických nebo psychologických knih a článků, aby mohl poskytnout buď větší prostor pro promyšlení konkrétního díla, anebo aby nasměroval posluchače k určité myšlence.

Jak bys charakterizovala současný svět ve třech větách?
Svět je krásný a jsme to my, kdo jej občas dělá ošklivý. Asi je to tím, že neudržíme balanc. Já nabízím jako balanc k energické elektronické hudbě trochu své naivní melancholické klavírní hudby s orientálními prvky.

Info

Elmira Lyapina
weby hudebnice

živě: Chill piano with Elmira
28. 2. 2023 18:00
Zrnko zrnko, Praha
Fb událost

foto © se svolením Elmiry Lyapiny

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Šejkr #106: „i'm helpless before the fire…“

Michal Pařízek 02.06.2023

„Existuje něco jako ‚kvalitní hudba‘? Pokud ano, jak je možné ji poznat?“ Tyto a podobně zvídavé otázky padaly při úterní debatě se studenty na pražském gymnáziu Na Zatlance.

Pořadatelská: Adam Martiška (Habrovka)

redakce 29.05.2023

Festival Habrovka svou atmosférou navozuje pocit velkého pikniku a je určen pro malé i velké diváky. Pár otázek, pár odpovědí. A pár kroků ke svatému Františkovi.

Douška vydavatelská: Daniel Kozlík (Analog Freaks)

redakce 26.05.2023

Co vydalo a co chystá slovenské hardcore-punkové vydavatelství Analog Freaks?

Pořadatelská: Broněk Slezák (MišMaš párty)

redakce 24.05.2023

Těšíme se na 28. ročník MišMaš párty, ke které v redakci chováme velké sympatie, a povídáme si o ní s jedním z organizátorů.

Vstupní prohlídka: I Love You Honey Bunny

redakce 22.05.2023

I Love You Honey Bunny se vrátili z evropského turné s novou deskou. Ještě je můžete zastihnout v Praze, Brně i jinde.

10 + 1 = Emilija Đorđević (Koikoi)

redakce 21.05.2023

Koikoi pocházejí z různých prostředí, ale mají společný cíl, totiž dělat hudbu propojující underground a mainstream.

Šejkr #105: Joyride

Michal Pařízek 19.05.2023

„Počkej, moje DJka Karin je Češka, musím vás hned seznámit.“ S Richardem Fosterem si povídáme v tallinnském klubu Uus Laine, kolem nás prochází rapper Bemz...

Pořadatelská: Barbora Šubrtová (#5PROSTOR)

redakce 17.05.2023

Dnes ji můžete snadno vystopovat za programem holešovického Výstaviště, a to nejen za akcí #5PROSTOR, která je zrovna na svém začátku.

Pořadatelská: Tengri (Martin Průša)

redakce 08.05.2023

Pražskou skupinu Tengri můžete znát z koncertních pódií, ale projevují se i mimo ně, tedy pořadatelsky, jakkoliv se sami za promotéry nepovažují.

Šejkr #104: Kouzla paradoxů

Michal Pařízek 05.05.2023

Řeč dojde i na Marka Stewarta, smutná novinka o jeho odchodu vylezla ven zrovna během bratislavské akce. Vzpomenu si na desku Citizen Zombie, říkám to Bobovi a společně se tomu…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace