Články / Rozhovory

Vstupní prohlídka: Fields of Grain

Vstupní prohlídka: Fields of Grain

redakce | Články / Rozhovory | 12.05.2020

Pražská alternativní skupina Fields of Grain vznikla v roce 2017 a svou první, eponymní nahrávku se chystá vydat ve spolupráci s producentem Aid Kidem. K zakládající trojici zkušených muzikantů, kterou tvoří Adam Albrecht, Šimon Martínek a Táňa Lvovská, se přidali Sam Barcík a Jakub Švejnar a nedávno vypuštěný singl Dreamless Night je natolik zajímavý, že jsme kapele zaslali krátký dotazníček.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Šimon: Původně Adam přinesl minimalistický nápady, měly pomalý tempa, nepravidelnou formu, ale svým způsobem to tíhlo k popu. Toho jsme se všichni chytli. Dávali jsme si záležet na neobvyklých zvucích, hodně barevných plochách synťáku a kytar, zároveň jsme se chtěli vyhnout mainstreamu a pokusit se o vlastní zvuk. Hodně nás ovlivnili třeba Daughter, Oh Wonder nebo Archive.

Adam: Vlivů bude víc. Ale v době, kdy jsme vznikali, měli asi ten největší Archive, Floex a Passion Pit. Hodně mě bavil zvuk a nálada, což se v mých nápadech odrazilo. Chtěl jsem dělat „inteligentní pop“. Nemám tohle označení moc rád, ale vlastně je docela výstižný. Mám rád, když je hudba na jednu stranu jednoduchá a přístupná lidem, ale zároveň není stupidní.

Sam: Ku kapele som sa pridal až po založení Adamom, Táňou a Šimonom. Oni nastolili primárny smer a ten mi vyhovoval. Synthpop, farebné gitary a synťákové basy mi boli vždy blízke. Páčilo sa mi, že do kapely môžem vniesť ako basgitarista trochu iný prístup, myslím synthy, pedálové efekty... V tom období ma začalo baviť hľadať na base iné zvuky a smer kapelky mi vďaka tomu padol do oka.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Adam: Všichni jsme ještě studenti, potkali jsme se na konzervatoři a stále tam jsme. Na nájem a život si vyděláváme hraním v kapelách. Jinak nic extra, jsme normální lidi, co rádi choděj do hospody, koukáme na filmy, seriály atd. Nic extra.

Co je nejhorší na hraní v kapele?
Sam: Určite organizačné veci ako dohadovanie skúšok alebo hľadanie nového bubeníka a speváčky.

Co bezpečně rozhodí tvojí pozornost?
Adam: Jelikož mám ADHD, tak úplně všechno.

Šimon: Adamovo ADHD.

Sam: Sociálne siete.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná backstage?
Sam: Káva a bagety. Príležitostne pivko.

Šimon: Mango a ananas.

Adam: Pizza, kafe a pivo.

Za co utrácíš peníze/čas co se týče hudby?
Šimon: Pluginy a nový krabičky na kytaru.

Adam: Synťáky, věci do domácího studia a teď to mizí v pluginech.

Sam: Zatiaľ určite za gear... Efekty, basy, aparát, časom to ale určite budú pluginy do abletonu.

Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?
Šimon: To je složitá otázka. V zásadě mám pocit, že jsme se jako lidi dostali do doby, která je těžce uchopitelná (globalizace, nový způsoby komunikace, přesun výroby směrem ke kreativním průmyslům) a dost nás vykořeňuje z tradičních hodnot, a přijde mi, že si s tim ještě nevíme moc rady.

Adam: Většina společnost i bez zájmu o fakta volí populistický politiky. Znečištění krapet za hranou. Naštěstí tu jsou furt lidi, co se s tím snaží něco udělat.

Sam: Všetko dnes dáva priveľký zmysel, až je to absurdné. Žijeme rovnováhu, ktorá je ale krehkejšia, než si pripúšťame. Takže buďme k sebe dnes trochu zodpovednejší a ľudskejší, než sme boli včera.

info o desce Fields of Grain zde

Info

Fields of Grain
fb kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

SF MINI aneb Není to jen o nás

Michaela Susedíková 11.05.2021

Zatímco pamětníci vzpomínají na Olomouc kvůli devadesátkovému klubu Nausea, dnes nabízí výživnou dramaturgii prostor SF MINI. Hovory nejen o kompilaci z rukou Coffee Breath Records.

Shina (Slnko Records): Hudbu treba hnojiť a polievať

Kateřina Cumin 29.04.2021

Dnes, po dvaceti letech fungování, má Slnko Records ve stáji umělce několika generací a všech žánrů, za všechny jmenujme Modré hory, Katarzii, Bad Karma Boy nebo Janu Kirschner. Rozhovor.

Magdalena Müllerová (Kreativní Evropa): Budoucnost je ve spolupráci

Michal Pařízek, mxm 26.04.2021

O nutnosti spolupracovat, důležitosti přípravy jednotlivých projektů, grantové politice na státní i evropské úrovni a o tom, že opravdu nestačí jen setřít prach z vitríny.

Tiziano Popoli: Důležité věci se naštěstí často vrací

Michal Pařízek 19.04.2021

Tiziano Popoli o cyklech popkultury, které se v některých případech naštěstí vrací, kino jako zdroji inspirace nebo zhudebněnému daňovému přiznání.

Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent): Na dovolenou do svého města

Jiří Přivřel, mxm 13.04.2021

Jedinečné kulisy scénografů Dušana Jurkoviče a Bohuslava Fuchse, pečlivě připravený program a místní Vincentka jako životabudič. Festival Luhovaný Vincent letos bez nánosu.

Jakub Němeček (Aerovod): Zažíváme nejlepší momentum

Jarmo Diehl 29.03.2021

Ptáme se dramaturga Jakuba Němečka na bující popularitu videotéky Aerovod. Ale dotkneme se i věcí obecných.

Běla Čurlinová, Ricardo Delfino (Top RoofTop fest): Sedět se založenýma rukama doma nám moc nejde

redakce 27.03.2021

Jaké je pozadí příprav uměleckého klání v době, kdy i na procházku můžeme jen na hranici okresu? Rozhovor.

Martin Opatrný (Ledoborci Kultury): Jsme na začátku plavby

mxm, su 23.03.2021

V době zamrzlého kulturního dění se spolek snaží prorážet cesty interpretům a zavřeným klubům formou benefičních streamů na výjimečných místech. Rozhovor.

Punctum: Nebrať folklór ako zakonzervovanú formu s nánosom nacionalistického pátosu

mxm 16.03.2021

Rozhovor s tvůrci jedinečné kompilace, propojující experimentální elektroniku se slovenským folklórem. Punctum, Punctum Tapes, krásovka.

Zuzana Novotová Godálová (Nástupiště 1-12): Vychovávaní novej generácie

mxm 15.03.2021

Občanské sdružení Nástupište 1-12 funguje přímo v centru slovenského maloměsta, pod autobusovým nástupištěm. Unikátní prostor? Ano! Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace