Články / Rozhovory

Vstupní prohlídka: Fields of Grain

Vstupní prohlídka: Fields of Grain

redakce | Články / Rozhovory | 12.05.2020

Pražská alternativní skupina Fields of Grain vznikla v roce 2017 a svou první, eponymní nahrávku se chystá vydat ve spolupráci s producentem Aid Kidem. K zakládající trojici zkušených muzikantů, kterou tvoří Adam Albrecht, Šimon Martínek a Táňa Lvovská, se přidali Sam Barcík a Jakub Švejnar a nedávno vypuštěný singl Dreamless Night je natolik zajímavý, že jsme kapele zaslali krátký dotazníček.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Šimon: Původně Adam přinesl minimalistický nápady, měly pomalý tempa, nepravidelnou formu, ale svým způsobem to tíhlo k popu. Toho jsme se všichni chytli. Dávali jsme si záležet na neobvyklých zvucích, hodně barevných plochách synťáku a kytar, zároveň jsme se chtěli vyhnout mainstreamu a pokusit se o vlastní zvuk. Hodně nás ovlivnili třeba Daughter, Oh Wonder nebo Archive.

Adam: Vlivů bude víc. Ale v době, kdy jsme vznikali, měli asi ten největší Archive, Floex a Passion Pit. Hodně mě bavil zvuk a nálada, což se v mých nápadech odrazilo. Chtěl jsem dělat „inteligentní pop“. Nemám tohle označení moc rád, ale vlastně je docela výstižný. Mám rád, když je hudba na jednu stranu jednoduchá a přístupná lidem, ale zároveň není stupidní.

Sam: Ku kapele som sa pridal až po založení Adamom, Táňou a Šimonom. Oni nastolili primárny smer a ten mi vyhovoval. Synthpop, farebné gitary a synťákové basy mi boli vždy blízke. Páčilo sa mi, že do kapely môžem vniesť ako basgitarista trochu iný prístup, myslím synthy, pedálové efekty... V tom období ma začalo baviť hľadať na base iné zvuky a smer kapelky mi vďaka tomu padol do oka.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Adam: Všichni jsme ještě studenti, potkali jsme se na konzervatoři a stále tam jsme. Na nájem a život si vyděláváme hraním v kapelách. Jinak nic extra, jsme normální lidi, co rádi choděj do hospody, koukáme na filmy, seriály atd. Nic extra.

Co je nejhorší na hraní v kapele?
Sam: Určite organizačné veci ako dohadovanie skúšok alebo hľadanie nového bubeníka a speváčky.

Co bezpečně rozhodí tvojí pozornost?
Adam: Jelikož mám ADHD, tak úplně všechno.

Šimon: Adamovo ADHD.

Sam: Sociálne siete.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná backstage?
Sam: Káva a bagety. Príležitostne pivko.

Šimon: Mango a ananas.

Adam: Pizza, kafe a pivo.

Za co utrácíš peníze/čas co se týče hudby?
Šimon: Pluginy a nový krabičky na kytaru.

Adam: Synťáky, věci do domácího studia a teď to mizí v pluginech.

Sam: Zatiaľ určite za gear... Efekty, basy, aparát, časom to ale určite budú pluginy do abletonu.

Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?
Šimon: To je složitá otázka. V zásadě mám pocit, že jsme se jako lidi dostali do doby, která je těžce uchopitelná (globalizace, nový způsoby komunikace, přesun výroby směrem ke kreativním průmyslům) a dost nás vykořeňuje z tradičních hodnot, a přijde mi, že si s tim ještě nevíme moc rady.

Adam: Většina společnost i bez zájmu o fakta volí populistický politiky. Znečištění krapet za hranou. Naštěstí tu jsou furt lidi, co se s tím snaží něco udělat.

Sam: Všetko dnes dáva priveľký zmysel, až je to absurdné. Žijeme rovnováhu, ktorá je ale krehkejšia, než si pripúšťame. Takže buďme k sebe dnes trochu zodpovednejší a ľudskejší, než sme boli včera.

info o desce Fields of Grain zde

Info

Fields of Grain
fb kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Deset lásek ze Žižkova: Pavel Karous

redakce 19.09.2020

Deset tipů na to, čeho si při příští návštěvě všimnout, kam zajít na pivo a kde si zanadávat na necitlivou výstavbu od autora projektu Vetřelci a volavky.

Vstupní prohlídka: Sketchbook Quartet

redakce 15.09.2020

Sketchbook Quartet je vídeňský jazzový kvartet, jehož členové sdílí svěží pohled na hudební improvizaci a kreativitu. Jaké další indicie nám dali?

Moon Crew #30: Matěj Krč

redakce 14.09.2020

Brno meets Praha, hardcore straight edge meets ořechovka. Jubilejní díl Moon Crew odhaluje našeho letitého fotografa Matěje Krče.

Colin H. van Eeckhout (Amenra): Nikto si v poslednej dobe nesiahol na dno

Lucia Banáková 13.09.2020

Za dvadsať rokov existencie toho Amenra stihli pomerne dosť, vydali šesť albumov z cyklu Mass, založili kolektív spriatelených projektov a tak trochu i vlastné náboženstvo.

Pořadatelská: Martin Režný (Hlukovæ mysteria)

redakce 09.09.2020

Můžete ho znát jako organizátora, ale i hudebníka, preferuje hraní v improvizačních kolektivech, u Korobushka records vydává pod nickem Sakkikangas.

Pořadatelská: Antonín Kocábek (Kaštan – scéna Unijazzu)

redakce 08.09.2020

V Pořadatelské zve Tonda na řadu koncertů, které v Kaštanu proběhnou a samozřejmě taky na UniMoon!

Jiří Jirák (Indican): Je to o spolupráci kultur, ras a principů

Vojta Chmelík 05.09.2020

Jak se v Indican setkávají různé kulturní a hudební vlivy a jak pracuje s mystikou a intuicí? A jaké mají Indican cíle?

Petr Vyšohlíd (Meat-House Chicago I.R.A.): Nával invence se nedal zvládat aneb osudový střet hardcoreu s popartem

prof. Neutrino 03.09.2020

Při setkání na jedné královéhradecké pivní zahrádce jsme potkali Petra Vyšohlída - frontmana kultovní hardcoreové formace devadesátých let Meat-House Chicago I.R.A.

Dmitri Bezkorovainyi: Bělorusové nikdy nebyli tak jednotní a aktivní jako nyní

Michal Pařízek 01.09.2020

Dmitri pracuje jako hudební manažer a novinář v Minsku, je velkým podporovatelem běloruské hudební scény a právě on napomohl jejímu mezinárodnímu zviditelnění v posledních letech.

Pořadatelská: Ewelína Ai-Fen Chiu, Tereza Odehnalová, Daniel Vlček (Šamana ztráta)

redakce 26.08.2020

Víte, co se vznikne, když spojíte hudebníky z Ba:zel a promotérku z Mood? Festival v prostředí Prachovských skal s výběrovým, převážně elektronickým line-upem.