Články / Rozhovory

Vstupní prohlídka: Fields of Grain

Vstupní prohlídka: Fields of Grain

redakce | Články / Rozhovory | 12.05.2020

Pražská alternativní skupina Fields of Grain vznikla v roce 2017 a svou první, eponymní nahrávku se chystá vydat ve spolupráci s producentem Aid Kidem. K zakládající trojici zkušených muzikantů, kterou tvoří Adam Albrecht, Šimon Martínek a Táňa Lvovská, se přidali Sam Barcík a Jakub Švejnar a nedávno vypuštěný singl Dreamless Night je natolik zajímavý, že jsme kapele zaslali krátký dotazníček.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Šimon: Původně Adam přinesl minimalistický nápady, měly pomalý tempa, nepravidelnou formu, ale svým způsobem to tíhlo k popu. Toho jsme se všichni chytli. Dávali jsme si záležet na neobvyklých zvucích, hodně barevných plochách synťáku a kytar, zároveň jsme se chtěli vyhnout mainstreamu a pokusit se o vlastní zvuk. Hodně nás ovlivnili třeba Daughter, Oh Wonder nebo Archive.

Adam: Vlivů bude víc. Ale v době, kdy jsme vznikali, měli asi ten největší Archive, Floex a Passion Pit. Hodně mě bavil zvuk a nálada, což se v mých nápadech odrazilo. Chtěl jsem dělat „inteligentní pop“. Nemám tohle označení moc rád, ale vlastně je docela výstižný. Mám rád, když je hudba na jednu stranu jednoduchá a přístupná lidem, ale zároveň není stupidní.

Sam: Ku kapele som sa pridal až po založení Adamom, Táňou a Šimonom. Oni nastolili primárny smer a ten mi vyhovoval. Synthpop, farebné gitary a synťákové basy mi boli vždy blízke. Páčilo sa mi, že do kapely môžem vniesť ako basgitarista trochu iný prístup, myslím synthy, pedálové efekty... V tom období ma začalo baviť hľadať na base iné zvuky a smer kapelky mi vďaka tomu padol do oka.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Adam: Všichni jsme ještě studenti, potkali jsme se na konzervatoři a stále tam jsme. Na nájem a život si vyděláváme hraním v kapelách. Jinak nic extra, jsme normální lidi, co rádi choděj do hospody, koukáme na filmy, seriály atd. Nic extra.

Co je nejhorší na hraní v kapele?
Sam: Určite organizačné veci ako dohadovanie skúšok alebo hľadanie nového bubeníka a speváčky.

Co bezpečně rozhodí tvojí pozornost?
Adam: Jelikož mám ADHD, tak úplně všechno.

Šimon: Adamovo ADHD.

Sam: Sociálne siete.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná backstage?
Sam: Káva a bagety. Príležitostne pivko.

Šimon: Mango a ananas.

Adam: Pizza, kafe a pivo.

Za co utrácíš peníze/čas co se týče hudby?
Šimon: Pluginy a nový krabičky na kytaru.

Adam: Synťáky, věci do domácího studia a teď to mizí v pluginech.

Sam: Zatiaľ určite za gear... Efekty, basy, aparát, časom to ale určite budú pluginy do abletonu.

Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?
Šimon: To je složitá otázka. V zásadě mám pocit, že jsme se jako lidi dostali do doby, která je těžce uchopitelná (globalizace, nový způsoby komunikace, přesun výroby směrem ke kreativním průmyslům) a dost nás vykořeňuje z tradičních hodnot, a přijde mi, že si s tim ještě nevíme moc rady.

Adam: Většina společnost i bez zájmu o fakta volí populistický politiky. Znečištění krapet za hranou. Naštěstí tu jsou furt lidi, co se s tím snaží něco udělat.

Sam: Všetko dnes dáva priveľký zmysel, až je to absurdné. Žijeme rovnováhu, ktorá je ale krehkejšia, než si pripúšťame. Takže buďme k sebe dnes trochu zodpovednejší a ľudskejší, než sme boli včera.

info o desce Fields of Grain zde

Info

Fields of Grain
fb kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Michal Kočan (Underdogs'): Chci donutit lidi přemýšlet

Jarmo Diehl, su, ScreamJay 26.05.2020

Víte, že Underdogs' zdaleka není jen klub? Je to komunita i promotérský kolektiv, který organizuje Fluff Fest. S Michalem Kočanem o plánech do budoucna i vzniku jedinečného kolektivu.

Vstupní prohlídka: Raptor Koch

redakce 25.05.2020

Hudební škatulky pro něj nejsou hluboké ani dost vysunuté, freakpopovou písničku rádiového charakteru střídá lo-fi ambient. Je to blázen, nebo ne?

Douška vydavatelská: XION

redakce 21.05.2020

XION se pokouší překlenout žánrové škatulky, chce představovat zajímavou hudbu z různých koutů vesmíru, hudbu jako eklektické místo s vášní a entuziasmem.

Alexandr Smutný (#zazivouhudbu): Vytváříme kulatý stůl pro všechny

Michal Pařízek 20.05.2020

K výzvě Za živou hudbu se přihlásilo téměř 3 000 lidí, vyšly desítky různých článků a objevilo se také několik disputací. Co si o ní myslet celkově? Rozhovor.

Vstupní prohlídka: Liem

redakce 20.05.2020

Vladimír Jaške je na klubové scéně známý především jako energický kytarista s neopakovatelným rukopisem, z projektů Munroe nebo 2Cold.

Full Moon 10: Editorské tipy Viktora Paláka

redakce 13.05.2020

"Vždycky jsem rád pozoroval, jak celá řada autorů roste," říká Viktor Palák o tom, co je na práci editora nejlepší. Ke kterým textům ze své kariéry ve Full Moonu doporučuje…

Full Moon 10: O smutném méďovi. Rozhovor John Congleton (us)

waghiss666 13.05.2020

Aby bylo jasno: nikdo není takový mílius jako práve John Congleton. Prý že je v L.A. se svou prítelkyní, je tam teplo a má se fajn. "Tenhle týden nepracuju, beru…

Full Moon 10: Řekni mi to ještě jednou - a ještě, a ještě! Rozhovor Abel Ferrara (us)

Jakub Peřina 13.05.2020

S režisérem Abelem Ferrarou o nutkání nespokojit se jen tak s něčím, touze jít do extrému, rokenrolových deziluzích a chuti žít. A ještě!

Douška vydavatelská: Krmelec Recordings

redakce 11.05.2020

Krmelec Recordings patří k předním tuzemským vydavatelským hráčům na poli taneční scény a experimentující elektroniky. Co chystají?

Douška vydavatelská: Nomad Sky Diaries / Sky Burial Productions

redakce 06.05.2020

Label se soustřeďuje na vše s přídomkem „dark“: od ambientu přes drone, musique concrete nebo avantgardní jazz až po extrémní metalové polohy. Hradby Samoty všude v nás!