Články / Seriály

Vstupní prohlídka: Izzy and the Black Trees

Vstupní prohlídka: Izzy and the Black Trees

redakce | Články / Seriály | 20.04.2023

Polská čtveřice Izzy and the Black Trees loni vydala desku Revolution Comes in Waves u prestižního labelu Antena Krzyku a skladby z ní zazněly nejen na domácích rozhlasových vlnách, ale i na Radio BBC 6 Music, KEXP a Radio X UK. Touhle dobou projíždějí našimi kraji, viz níže, a jak to mají nejen s hudbou jsme se jich optali, ještě než přibrzdí před našimi prahy. (Oblíbené písničky frontwomanky Izzy najdete tady.)

Co vás inspirovalo k tomu, že děláte hudbu, jakou děláte?
Izzy: Kapela začala jako pokračování mého projektu, který měl kořeny v Londýně, kde vznikaly písně jako Hay on Fire nebo Winter’s Coming Down. Izzy and the Black Trees vznikli v roce 2018 a původně jsme byli mnohem víc orientovaní na alt-folk a psych-americanu. Pak se zvuk hodně vyvíjel a získal podrážděný, punkový, někdo by mohl říci postpunkový a rock’n’rollový zvuk. Živé hraní na nás mělo zásadní vliv, stejně jako chození na koncerty jiných umělců a kapel. Miluju energii Idles, Tropical Fuck Storm, A Place to Bury Strangers, The Oh Sees, abych jmenovala aspoň některé. Obdivuju taky umělkyně jako PJ Harvey, St, Vincent, Anna Calvi, Patti Smith a Róisín Murphy.

Mario: Než jsem se připojil k Izzy and the Black Trees, prošel jsem několika hudebními fázemi a vyzkoušel jsem všechny kytarové efektové pedály, které dnes používám. Poslouchal jsem hodně elektroniky a jazz, pak jsem měl folkovou a alt-folkovou fázi (Damien Jurado, Big Thief) a vlastní folkovou kapelu Forget about Julia. Teď mě dost baví postpunk a no wave skupin jako Murder Capital, Gang of Four nebo Protomartyr.

Izzy: Náš zvuk a charakter písní odráží nestabilní a často násilnou dobu, které čelíme. Nejsou to tedy jen hudební vlivy, ale všechno, co se děje kolem nás, co nás inspirovalo k nahrání skladeb na posledním albu Revolution Comes in Waves. Náš bubeník Mateusz a baskytarista Lukasz se ke kapele připojili před více než třemi lety, a to taky mělo velký dopad na hudbu, kterou právě děláme.

Čím se bavíte/žijete kromě hudby?
Lukasz: Ve volném čase rád řídím jednu ze svých tří motorek. Jinak mě velmi zaměstnává normální práce a kapela samozřejmě.

Mateusz: Jsem velký fotbalový fanoušek, sledování fotbalu v televizi je jedna z mých oblíbených činností, u které se uvolním. A protože se mi před více než rokem narodila holčička, jsem velmi zaneprázdněný chlap, takže si užívám každý okamžik dobrého spánku!

Mario: Stal jsem se závislým na nákupu starých kytar a jejich renovaci. Není to sice levný koníček, ale jaké zázraky můžete najít!

Izzy: Pracuju jako klientský manažer v SEO digitální agentuře. Ano, všichni máme normální práci! Mít zaměstnání je pro nás, stejně jako pro spoustu dalších nezávislých hudebníků, se kterými se přátelíme, stále nutnost.

Co je nejhorší na hraní v kapele/hraní bez kapely?
Izzy: Nejhorší na hraní v kapele je, že si musíš dopředu naplánovat veškerou logistiku, synchronizovat kalendáře, občas hledat kompromis místo vlastního nápadu. Nejhorší na hraní bez kapely je pocit, že jsi jediný, kdo je zodpovědný za každé rozhodnutí, které uděláš, což může být velmi stresující. Kapela ti navíc kryje záda, alespoň u nás to tak je, což mi dává příjemný pocit pohodlí, zejména pokud jde o živé hraní.

Co zaručeně rozhodí vaši koncentraci?
Lukasz: Nová baskytara, na kterou hraju poprvé.

Izzy: Technické problémy během zvukovky, i když čím více hrajeme, tím líp se vyrovnávám s jakýmikoli podmínkami na pódiu. Je to přece rock’n’roll!

Jaké jídlo a pití by mělo být součástí každé backstage?
Izzy: Ústřice a šampaňské!
Lukasz: Černá káva, spousta cukru a Pepsi!
Mateusz: Gumoví medvídci.
Mario: Pivo, okurky a tablety proti průjmu.

Do čeho v souvislosti s hudbou investujete nejvíce času a peněz?
Mario: Do kytar, pedálových efektů a nástrojů obecně. Jsme „oldschoolová“ kapela, co se týká hudebního vybavení, a milujeme vintage z 80., 70. a 60. let. Dost času trávím nad ukázkami našich písní, vymýšlením nových nápadů a taky přípravou grafiky pro kapelu a našich klipů, jako je Kick Out the Damned.

Izzy: Značné množství času trávím na našich sociálních sítích, rozesílám e-maily, bukuju, dělám PR. To je důležitá součást kapely, protože jsme nezávislí a všechno je na našich bedrech, což může být někdy těžké zvládnout. Nahrávání alba Revolution Comes in Waves bylo naší největší investicí, psychicky i finančně, ale stálo to za každý cent a člověkohodinu!

Jak byste popsali současný svět ve třech větách?
Mario: Strach, nejistota, pochybnosti. Popularita je pro lidi nová PRAVDA. Temné časy opět klepou na dveře.

Izzy: Jsme krůček od života v metavesmíru. Smysluplné věci jsou v dnešní době stále vzácnější a marginalizované. TikTokem se dá uživit.

Info

Izzy and the Black Trees
Fb kapely

živě:
Sharpe
20.–⁠22. 4. 2023
Nová Cvernovka, Bratislava, Slovensko
Fb událost

Izzy and the Black Trees + Včera bylo pozdě
21. 4. 2023 20:00
Vrátnice - music club, Rožnov pod Radhoštěm
Fb událost

Izzy and the Black Trees + Favorite Obsession
23. 4. 2023 19:00
Café V lese, Praha
Fb událost

foto © se souhlasem Izzy and the Black Trees

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tak daleko, tak blízko: Lukáš Dřevjaný (oxoo)

redakce 21.09.2023

Druhý večer Lunchmeat Festivalu uvede světovou premiéru projektu s názvem DOOM'D, který vytvořil pražský techno badatel Trauma společně s vizuálním umělcem oxoo.

Pořadatelská: Tomáš Jirsa (LITR)

redakce 20.09.2023

Rozhovor s členem kolektivu Hlubina, který druhým rokem připravuje hudební a zvukový program LITRu. A má spoustu tipů.

Tak daleko, tak blízko: Vojtěch Radakulan

redakce 19.09.2023

Vojtěch Radakulan je umělec pohybující se v oblastech volného umění, architektury a interaktivní počítačové grafiky. Conference on nothing in arts and science už za pár dní.

Kam na rajz se Zdenkou Bodor

redakce 12.09.2023

Rovněž působí jako ředitelka festivalu Music is..., což je akce, kvůli které jsme ji oslovili, aby nám o ní řekla pár slov. Nezůstalo jen u toho.

Tak daleko, tak blízko: Koruth

redakce 11.09.2023

Koruth je hudební pseudonym, pod kterým vytváří intuitivní ambientní improvizace se zacyklenými samply a rozostřeným hlasem. Co vidí za oknem?

Tak daleko, tak blízko: Simon Goff

redakce 06.09.2023

Simon Goff se dlouhá léta věnoval sound engineeringu a spolupracoval s hudebníky, jako jsou Jóhann Jóhannsson nebo Hildur Gudnadottir. A zahraje na festivalu Cool v plotě.

Vstupní prohlídka: Eniesa

redakce 04.09.2023

"Nedávno som ale stretla hokejistu Zdena Cháru, ktorý sa stravou zaoberá ako športovec jednoznačne viac a presvedčil ma, že ryby ma ukľudnia," říká Eniesa.

Pořadatelská: Ivo Voříšek (Cool v plotě)

redakce 01.09.2023

Festival Cool v plotě ukazuje krásu a sílu tvůrčího individua a soběstačnost jedince. Na co nám ukáže šéf celé akce?

Moody Moon Noize vol.4: To nejlepší

redakce 28.08.2023

Festival Moody Moon Noize je akce, kterou vnímáte všemi smysly. Akce, která je velmi citlivá k místům, s perfektní dramaturgií na neobvyklých lokacích, říkáme jedním hlasem.

Vstupní prohlídka: Mr. Pink and The Bad Thoughts

redakce 21.08.2023

Noříme se do temných vln syntezátorového country plných srdceryvných textů a dělá nám to dobře. A říkáme si, jak asi Mr. Pink and the Bad Thoughts vidí současný svět?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace