Články / Seriály

Vstupní prohlídka: Johni

Vstupní prohlídka: Johni

redakce | Články / Seriály | 24.05.2021

Písničkářka Johni začínala buskingem na pražských ulicích a vydala několik singlů, z nichž posledním je Dreaming About You. Následovat bude vydání prvotiny The Bloom, které je plánované na 28. května. Desku produkoval Tom Lobb, který jinak spolupracuje s Katarzií, Billy Barman nebo Korben Dallas. A co stojí za příběhy, které se na ní propisují? Seznamte se s Johni ve vstupní prohlídce.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Život. Vztahy. Svět. Už odmala obdivuji umělce a umělkyně, kteří jsou autory krásné hudbu o všedních denních pocitech a zážitcích. Zkrátka o životě takovém, jaký je. Už dlouho poslouchám Katarzii, která mě, ač píše jiným jazykem, inspiruje v tom, jak trefně a s důvtipem dokáže popisovat ty nejkrásnější i nejbolestivější pocity. K mému debutovému albu The Bloom mě jistojistě inspirovala Alice Phoebe Lou nebo kapela Men I Trust. Snažím se do hudby vložit sebe samu, bez obalu, bez masky… To je možná i důvod, proč své písně někdy ani nedokážu poslouchat. Do nedávné doby jsem působila především jako songwriterka s kytarou, ale na novém albu poprvé představuji své písně jinak. Tak jsem sama zvědavá, co mi nová éra přinese.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Pracuji v Ústavu makromolekulární chemie jako asistentka jednoho významného profesora, ale má přítomnost tam je čistě náhodná a docela absurdní. Už z důvodu, že o chemii nevím vůbec nic. Taky připravuji kávu v jednom bistru v Karlíně, ale kromě pracovních povinností velice ráda trávím čas s přáteli, cestuji, čtu a prožívám věci. Také studuji sociologii na Filozofické fakultě UK, ale teď si nejsem jistá, jestli to spadá do kategorie „čím se bavíš/živíš“.


Co je nejhoršího na hraní v kapele/hraní bez kapely?
Já jsem nikdy pořádně s kapelou nehrála, do nynější doby jsem vystupovala vždycky sama. Mezi hlavní negativa sólo vystupování bych zařadila skutečnost, že samotný zážitek nemohu s někým stoprocentně sdílet. Nikdo se mnou nestojí na podiu a neabsorbuje tu energii, která se pak velmi těžko vysvětluje. Mám na tom ale ráda to, že se nemusím na nikoho spoléhat, jen sama na sebe. Jediný, kdo může přijít pozdě na zvukovku, jsem já, a to mám docela ve své moci.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Lidé. Jejich interakce, konverzace a pohledy. Pohledy hodně.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Já vlastně piju před koncertem jenom vodu a někdy je super, když tam je pivo.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Za kapodastry, trsátka, kabely a ladičky – za věci, které velice pravidelně nechávám na stojanech mikrofonů, v sedačkách backstagí, na lavičkách v parcích a podobně.

Jak bys charakterizovala současný svět ve třech větách?
Jsme zahlceni informacemi, produkty a možnostmi a je těžké se v jejich záplavě netopit. Po minulém roce vnímám svět především jako rozhozený, ale snad zčásti poučený. Zdánlivě nedůležité všední lidské interakce jsou důležitější, než jsme si mysleli, jsme stále lidmi.

Info

Johni
fb hudebnice

foto © Kristýna Černá

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Žebříčky Full Moonu: Očekávání roku 2022

redakce 16.01.2022

Co čekat od příštího roku? Někdo je opatrný, někdo nepoučitelný optimista. Shodneme se ale na tom, že...

Žebříčky Full Moonu: hudební weby roku 2021

redakce 15.01.2022

Loni jsme ve velkém upřednostňovali magazín The Quietus a portál Pitchfork coby zdroje hudebních novinek, přesahů i souvislostí, letos je výběr pestřejší.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2021

redakce 14.01.2022

Koncertní sezóna roku 2021 byla velmi nestandardní, ale kdo hledá, najde. Naši redaktoři vzpomínají...

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2021

redakce 13.01.2022

Víření těl, lap dance na ďáblově klíně a tanec u tyče, za který by se nemusela stydět ani FKA twigs. Páči sa.

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2021

redakce 12.01.2022

Gruzínská elektronika, skotské dudy, vietnamský rap, tenhle žebříček je jako tlustá kuchařka plná receptů z celého světa.

Žebříčky Full Moonu: song roku 2021

redakce 11.01.2022

Které písničky adorují mileniální guilty pleasures, které poslouží jako k odchodu do důchodu a které nás rozpláčou jako staré kočky?

Žebříčky Full Moonu: album roku 2021

redakce 10.01.2022

Nejlepší desky loňského roku? Celkové pořadí redakce Full Moonu už známe, jak ale hlasovali jednotliví redaktoři a redaktorky?

Žebříčky Full Moonu: interpret*ka roku 2021

redakce 09.01.2022

Komu patřil rok 2021? Redaktoři Full Moonu a jejich blízké okolí rekapitulují proběhlý rok ve výročních žebříčcích. Vybíráme progresivní jména i kapely, které dokáží se ctí stále vydávat nový matierál.

To nejlepší z komiksů za rok 2021

3DDI3, Martin Šinkovský 30.12.2021

To nejlepší z filmové produkce loňského roku jsme si prosvištěli včera, dnes se zaměříme na zejména tuzemskou komiksovou produkci, která nabízí nemalé čtenářské zážitky.

To nejlepší z filmových zážitků v roce 2021

redakce 29.12.2021

... a výběr se to sešel pestrý jako animovaná zahrada od Břetislava Pojara. Blockbustery i artovky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace