Články / Rozhovory

Vstupní prohlídka: Liem

Vstupní prohlídka: Liem

redakce | Články / Rozhovory | 20.05.2020

Liem je hudební projekt kytaristy Vladimíra Jaškeho, kterého jsme před pár lety registrovali za slibným triphopovým projektem 2Cold. Ten bohužel vyšuměl do ztracena, nicméně Liema můžete znát i z projektu Munroe, ve kterém působí od roku 2014. O dva roky později natočil první sólové EP Nože a nyní přichází s novým EP Čínská kočka.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
To je dost komplikovaná otázka. Skládám texty a hudbu, které jsou mi nějakým způsobem libozvučné, a píšu a hraju tak, jak dokážu. Asi jsou i takoví, kteří si předem vyberou styl, ke kterému se zařadí, ale já mezi ně nepatřím. Určitě spadám do nějaké škatulky, ale ne protože bych si ji vybral, spíš proto, že mi byla souzena.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Bavím se tím, čím se živím. Vytvářím trailery a vizuální efekty pro herní průmysl. Tahle příležitost se jednoho dne naskytla a šel jsem za ní. Od okamžiku, kdy mi naši dali k dispozici Hi8 kameru, točím videa. Od prvních kláves dělám hudbu. A od mého prvního PC tvořím grafiku. Jsem tak trochu technický týpek, mám rád počítače, nástroje, ale i tužku a papír.

Co je nejhoršího na hraní v kapele/hraní bez kapely?
Hraní v kapele je boží. Zažil jsem leccos, už jsem se v kapele i pomlátil, ale co tomu vytknout? Parta skvělých kámošů, koncerty, večírky... to nemá chybu. Odjel jsem dvě tour s Kofe-in k albu, které jsem pomáhal produkovat, a bylo to divoké, intenzivní. Poslední léta ale hraju maximálně ve dvou. Mám pár projektů, kde jsme dva, a to je pro mě přesná dávka intenzity ve všem. V tom, co musíš předvést, v tom, jak jsi slyšet, i v tom, jaká je na tebe pozornost. Projekty ve dvou jsou fajn.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Už nějakou dobu jsem se naučil věnovat pozornost jen pár pro mě důležitým věcem. Když na něčem pracuji, neberu telefony, nevnímám, když na mě někdo mluví. Myslím, že mám ten focus. Ale jestli tím myslíš každodenní pozornost, tak tu rozhodí cokoliv. Dobrý street-art, zajímavý člověk, cool hadry nebo divný zvuk. Ale jak říkám – pozornost je síla a snažím se ji investovat chytře.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Nejsem backstage man. Před koncertem i po něm se rád mísím s publikem.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Mám své studio, takže nájem, software, hardware, nové hadry, benzín. Od všeho něco. Hodně jezdím a nabírám inspiraci. Potřebuju po ruce něco, čím zaznamenám nový hudební nápad. A mám rád, když mě hřeje přítomnost kvalitní kamery. Často investuji do jednorázových věcí spojených s konkrétním albem, videem.

Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?
Rychlý. Progresivní. Cool.

Info

Liem
fb projektu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Martin Mazanec, Nela Klajbanová (PAF): Pro nás je pořád východiskem „pohyblivý obraz“

redakce 29.05.2020

Před pár dny PAF ohlásil nové aktivity, což byl důvod, podívat se zblízka na jeho nejen zimní aktivity.

Martin Reiner: Brno je literárním centrem a vždycky bude

Adéla Polka 28.05.2020

Povídali jsme si o chystaném křtu knihy, kterou vydalo Druhé město ve spolupráci s Hostem, jenže sedět s literátem u oběda znamená dozvědět se mnohem víc...

David Macháček: ... aniž bych se přetvařoval

Jiří Přivřel 27.05.2020

Novinář David Macháček už sedmým rokem vyfotí alespoň jednu fotografii denně a ještě ten den ji spolu s dvojverším zveřejní na Facebooku. A dělá toho víc. Rozhovor.

Michal Kočan (Underdogs'): Chci donutit lidi přemýšlet

Jarmo Diehl, su, ScreamJay 26.05.2020

Víte, že Underdogs' zdaleka není jen klub? Je to komunita i promotérský kolektiv, který organizuje Fluff Fest. S Michalem Kočanem o plánech do budoucna i vzniku jedinečného kolektivu.

Vstupní prohlídka: Raptor Koch

redakce 25.05.2020

Hudební škatulky pro něj nejsou hluboké ani dost vysunuté, freakpopovou písničku rádiového charakteru střídá lo-fi ambient. Je to blázen, nebo ne?

Douška vydavatelská: XION

redakce 21.05.2020

XION se pokouší překlenout žánrové škatulky, chce představovat zajímavou hudbu z různých koutů vesmíru, hudbu jako eklektické místo s vášní a entuziasmem.

Alexandr Smutný (#zazivouhudbu): Vytváříme kulatý stůl pro všechny

Michal Pařízek 20.05.2020

K výzvě Za živou hudbu se přihlásilo téměř 3 000 lidí, vyšly desítky různých článků a objevilo se také několik disputací. Co si o ní myslet celkově? Rozhovor.

Full Moon 10: Editorské tipy Viktora Paláka

redakce 13.05.2020

"Vždycky jsem rád pozoroval, jak celá řada autorů roste," říká Viktor Palák o tom, co je na práci editora nejlepší. Ke kterým textům ze své kariéry ve Full Moonu doporučuje…

Full Moon 10: O smutném méďovi. Rozhovor John Congleton (us)

waghiss666 13.05.2020

Aby bylo jasno: nikdo není takový mílius jako práve John Congleton. Prý že je v L.A. se svou prítelkyní, je tam teplo a má se fajn. "Tenhle týden nepracuju, beru…

Full Moon 10: Řekni mi to ještě jednou - a ještě, a ještě! Rozhovor Abel Ferrara (us)

Jakub Peřina 13.05.2020

S režisérem Abelem Ferrarou o nutkání nespokojit se jen tak s něčím, touze jít do extrému, rokenrolových deziluzích a chuti žít. A ještě!