Články / Seriály

Vstupní prohlídka: Petr Mazoch

Vstupní prohlídka: Petr Mazoch

redakce | Články / Seriály | 23.03.2023

Festival Spectaculare slaví deset let deseti vybranými koncerty po celé Praze a jeho součástí bude letos i Piano Day, celosvětová událost oslavující hru na klavír. Mezi vystupujícími bude německý skladatel Carlos Cipa, Irena a Vojtěch Havlovi nebo dramaturg a hudebník Petr Mazoch. Ten stojí i za sérií komorních koncertů Piano Potrvá.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
K tomu vedla docela dlouhá cesta, ale vzpomínám si, že zlom nastal ve chvíli, kdy mi můj kamarád Matouš pustil KEXP koncert Nilse Frahma. Tam přišla zásadní změna v tom, jak jsem začal vnímat piano. Poměrně krátkou dobu potom vydal Peter Broderick album Partners. Dost jsem se tehdy ponořil do jeho tvorby, která je neuvěřitelně rozmanitá a organická. Doteď je to pro mě umělec, u kterýho se těším na každý nový release. V poslední době se moje tvorba proměňuje pod vlivem lidí, kteří jsou spíš žánrově nezařazení. Kdybych to ale musel nějak definovat, tak je to často spojení folku a ambientu, např. Alaskan Tapes, David Allred nebo Ann Annie.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Radost mi dělá hudební dramaturgie. Už dlouho se taky živím grafickým designem, kde vidím největší smysl při tvorbě hudebních vizuálů, v poslední době pro Tomáše Hrubiše, připravovanou desku Macronoise, která brzy vyjde na labelu Xion, nebo pro Piano Day Prague. Jinak třeba rád chodím s přáteli do přírody.

Co je nejhoršího na hraní v kapele/hraní bez kapely?
Hraní v kapele si pamatuju jen z doby, kdy mi bylo patnáct, takže s tím moc zkušenosti nemám, protože nám to tehdy moc dlouho nevydrželo. Jen si vzpomínám, že bylo obecně náročný se na něčem domluvit. Na hraní bez kapely je občas těžký to, že je v tom člověk sám, ale spíš bych našel víc pozitiv, jako například obrovská svoboda.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Otázka do 21. století… A pro mě v poslední době trošku bolavý téma. Myslím, že pro nás všechny je dnes těžký udržet pozornost hlavně kvůli neustálýmu přístupu k informacím. Z mé strany jsou to určitě sociální sítě, který jsou zdrojem rozptylování. Já jsem jeden z těch lidí, kteří mají k technice dost odmítavej vztah, a zároveň se těmahle věcma nechám lehce ovládnout. Takže člověk tu pozornost musí trénovat.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
No pokud tam vůbec něco je, tak je to hezkej bonus.


Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Snažím se primárně příliš se neobklopovat gearem, vždycky rád pracuju s tím, co mám kolem sebe, ale v poslední době nějaký investice byly. U nástrojů mám rád, když jsou z druhé ruky a je v nich cítit nějaký příběh. Třeba před rokem jsem zainvestoval do syntezátoru Moog, krásné parlor kytary Furch, která se mnou bude celej život, a těším se na to, jak se její zvuk bude lety proměňovat. Potom harmonium, pásový magnetofon Akai. Některý tyhle věci vyžadují servis a ladění, což taky stojí.

Jak bys charakterizoval/a současný svět ve třech větách?
Asi můžu charakterizovat jen tu malou část, ve které žiju, a ta má taky mnoho podob. Záleží na tom, čemu člověk věnuje pozornost a co rozvíjí, takovej pak ten svět pro něj je. Já si přeju, aby se mi tohle dařilo víc - žít víc nezávisle na tom, co se děje kolem, a mít vždy sílu jít svojí cestou.

Info

Petr Mazoch
Fb interpreta

živě:
Spectaculare: Piano Day Prague 2023
29. 3. 2023 19:00
Klementinum, Praha
fb event

foto © Adriána Vančová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #106: „i'm helpless before the fire…“

Michal Pařízek 02.06.2023

„Existuje něco jako ‚kvalitní hudba‘? Pokud ano, jak je možné ji poznat?“ Tyto a podobně zvídavé otázky padaly při úterní debatě se studenty na pražském gymnáziu Na Zatlance.

Pořadatelská: Adam Martiška (Habrovka)

redakce 29.05.2023

Festival Habrovka svou atmosférou navozuje pocit velkého pikniku a je určen pro malé i velké diváky. Pár otázek, pár odpovědí. A pár kroků ke svatému Františkovi.

Douška vydavatelská: Daniel Kozlík (Analog Freaks)

redakce 26.05.2023

Co vydalo a co chystá slovenské hardcore-punkové vydavatelství Analog Freaks?

Pořadatelská: Broněk Slezák (MišMaš párty)

redakce 24.05.2023

Těšíme se na 28. ročník MišMaš párty, ke které v redakci chováme velké sympatie, a povídáme si o ní s jedním z organizátorů.

Vstupní prohlídka: I Love You Honey Bunny

redakce 22.05.2023

I Love You Honey Bunny se vrátili z evropského turné s novou deskou. Ještě je můžete zastihnout v Praze, Brně i jinde.

10 + 1 = Emilija Đorđević (Koikoi)

redakce 21.05.2023

Koikoi pocházejí z různých prostředí, ale mají společný cíl, totiž dělat hudbu propojující underground a mainstream.

Šejkr #105: Joyride

Michal Pařízek 19.05.2023

„Počkej, moje DJka Karin je Češka, musím vás hned seznámit.“ S Richardem Fosterem si povídáme v tallinnském klubu Uus Laine, kolem nás prochází rapper Bemz...

Pořadatelská: Barbora Šubrtová (#5PROSTOR)

redakce 17.05.2023

Dnes ji můžete snadno vystopovat za programem holešovického Výstaviště, a to nejen za akcí #5PROSTOR, která je zrovna na svém začátku.

Pořadatelská: Tengri (Martin Průša)

redakce 08.05.2023

Pražskou skupinu Tengri můžete znát z koncertních pódií, ale projevují se i mimo ně, tedy pořadatelsky, jakkoliv se sami za promotéry nepovažují.

Šejkr #104: Kouzla paradoxů

Michal Pařízek 05.05.2023

Řeč dojde i na Marka Stewarta, smutná novinka o jeho odchodu vylezla ven zrovna během bratislavské akce. Vzpomenu si na desku Citizen Zombie, říkám to Bobovi a společně se tomu…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace