Články / Seriály

Vstupní prohlídka: Nika

Vstupní prohlídka: Nika

redakce | Články / Seriály | 29.08.2022

Na sklonku letošní zimy vydala ostravská písničkářka Veronika Boráková alias Nika autorské album Flesh and Soul, které velmi srdečně přijala nejen žánrová média, reflektující hudbu na pomezí alternativy, jazzu i popu. „Klasický klavír dělám od čtyř let, klasickou skladbu a zpěv od šesti, teď studuju pátým rokem klasické skladatelství, takže je to fakt klasika za klasikou, ale je třeba mít nějaký balanc,“ říká Nika. Velmi osobitý, uhrančivý materiál nedává spát ani nám, tudíž jsme se zkusili na tvář mladé hudebnice podívat zblízka.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Sama nejsem schopná přesně zaškatulkovat vlastní hudební styl, ale v dětství mi rodiče často pouštěli skupiny Vltava (Marx Engels Beatles), Buty (Rastakayakwanna), později jsem si našla cestu k jazzu a jeho syntézám (Esperanza Spalding, Jacob Collier, Jamie Cullum...). A jelikož jsem vychovaná jako klasický hudebník, velký vliv, obzvláště v harmonickém cítění, na mě měla udělala i klasika.


Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Živím se jen hudbou - a neměnila bych. Je to můj jediný koníček (i cíl) od doby, co jsem schopná přemýšlet sama za sebe. Nicméně věřím, že každý hudebník se čas od času (i svou) hudbou „přejí”, pro mne to v oněch chvílích znamená nejčastěji nedostatek (hudebních) nápadů, a tak hledám jinde.

Plátno, akryl a okna dokořán. Nebo třeba papír a pár volných veršů. Bloumám Ostravou, zásadně sama. Nejsem zrovna extrovert, a tak cestu zpět většinou nehledám u ostatních dušiček. A když už nevím kudy kam, mám štěstí na opravdu skvělou rodinu.

Co je nejhoršího na hraní v kapele/hraní bez kapely?
Mne samotnou nejvíce baví sledovat, jak se všichni posouváme dopředu - jako jedinci, i jako kapela. S kluky spolu hrajeme přes dva roky, technicky jsme teď všichni úplně jinde než na začátku. Lépe se posloucháme, komunikujeme. Jen mne mrzí, že na zkoušky nemáme tolik času, kolik bychom si představovali. Mám na ně velké štěstí, mou tvorbu podporují, vkládají do ní kousky sebe a všichni do jednoho jsou skvělí, citliví muzikanti. Oproti dětství, kdy jsem vystupovala jako sólista, je to pro mne příjemná změna, mít za zády oporu. Nejhorší je rozhodně nedochvilnost a domluva termínů zkoušek/koncertů.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Hluk. Vždycky jsem na něj byla extrémně citlivá a po úrazu ucha asi rok nazpátek se tahle averze jen zvýšila. Auta, tramvaje, hlučný hlouček kolemjdoucích. Honem pryč.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Pro mne jako zpěvačku je zásadní voda, spousta vody, a tím pádem i záchod za rohem. Jídlo si dávám až po výkonu. Kluci to mají úplně jinak, snědí, co vypadá jedle. Basák Nicolas Gatto potřebuje kafe, klavírista Pavel Duda by po něm hrál v 200bpm, tak to neriskuje… A zapíjíme raději až po koncertech, i s bubeníkem Jonášem Bjolkem.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Naposledy to byly custom in-ear sluchátka, mám malinké uši a žádné sluchátka mi prostě nesedí. Jinak běžná technika - mikrofony, mix, zvukovky...

Jak bys charakterizovala současný svět ve třech větách?
Naprosto nepředvídatelný. Uspěchaný, pro mnohé nelítostný. Ale sám o sobě nádherný, s výjimkou několika parazitů.

Info

Nika
Instagram zpěvačky

foto © se svolením Niky

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Jay Delver

redakce 30.11.2022

Čtěte o hraní v kapele i o fungování světa.

Preview: Alhambra Monkey Week 2023

Michal Pařízek 24.11.2022

Lákadlem budiž pohled do line-upu, ale i vidina vlahého přelomu podzimu a zimy v Andalusii. Pojďme.

Vstupní prohlídka: Earie

redakce 23.11.2022

Debutový singl Paralysed je souhrou různých kytarových zvuků a efektů navozujících temnou atmosféru, která je jádrem nahrávky.

Pod pultem Kabinetu Ricardo Delfino

redakce 16.11.2022

Ricarda Delfina jsme našli nečekaně za výlohou brněnského Kabinetu múz. Poslouchejme s ním, podporujme kluby!

Preview: Le Guess Who? 2022

redakce 08.11.2022

Poslední ochutnávkou budiž tradiční Spotify playlist, ale protože návštěva Utrechtu není „pouze“ o koncertech, tak nabízíme ještě několik dalších lákadel.

Vstupní prohlídka: M¥ss Keta

redakce 08.11.2022

Co chce vždycky najít v backstagi? A jak vlastně vypadá její život na turné? Čtěte vstupní prohlídku italské rapperky, Venuše milánské klubové scény.

Vstupní prohlídka: Cold Venus Revisited

redakce 03.11.2022

Cold Venus Revisited se dali dohromady v Česku, jejich kořeny ale sahají od severu Ruska až po Turecko. Dystopie, existencialismus, melancholie.

Tak daleko, tak blízko: Kryštof Kříček (Haru, fyield)

redakce 01.11.2022

Zajděte se podívat na pražský křest projektu fyiel, a podívejte se na svět i očima Kryštofa Kříčka v naší rubrice Tak daleko, tak blízko.

10 + 1 = Daniel Brandt (Brandt Brauer Frick Ensemble)

redakce 29.10.2022

Minimalismus ovlivněný technem, ten si říká o živé provedení, ovšem projekt Brandt Brauer Frick se rozrostl do podoby živého akustického souboru.

Tak daleko, tak blízko: Lizz Wright

redakce 26.10.2022

Dnešní Toulavou kameru uvádí Lizz Wright, oceňovaná vokalistka, která na sklonku října zahraje na festivale JazzFestBrno.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace