Články / Sloupky/Blogy

Vstupní prohlídka: Tramhaus (nl)

Vstupní prohlídka: Tramhaus (nl)

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 20.06.2022

Anglický novinář Richard Foster (The Quietus nebo Louder Than War) mluví o rotterdamské kapele Tramhaus jako o jednom z nejhůře střežených tajemství místní scény, která zahrnuje taková jména jako The Sweet Release of Death, Lewsberg nebo Neighbours Burning Neighbours. Těžko najdete osobu povolanější, Foster působí i jako jeden z dramaturgů tamního oblíbeného klubu Worm. Tramhaus nedávno vydali u agilního labelu Subroutine famózní debutový singl I Don’t Sweat, čekejte řízný postpunk s industriálním odérem a tuplovanou náloží energie, se svéráznými kreacemi frontmana Lukase Pasmana (které jsou oblíbeným zdrojem kapelní zábavy). Tramhaus se ve společnosti další nizozemské kapely Charlie and the Lesbians tento týden objeví také v Česku – v úterý 21. v brněnském Kabinetu Múz, o dva dny později v pražské Klubovně.

Co vás inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?

Během jednoho covidového lockdownu jsme se náramně nudili a vhod nám přišlo nové „live“ session video od Viagra Boys. Sledovali jsme to společně a na základě tohohle zážitku jsme se rozhodli založit kapelu. Většina z nás chtěla rozjet něco nového – začít hrát na jiný nástroj nebo změnit žánr... To, co děláme dnes, je výsledkem této snahy.

Čím se bavíte/živíte vedle hudby?

Julia a Nadya pracují v restauraci, Jim v jednom hudebním venue. Micha zase píše pro De Groene Amsterdammer. Lukas je taky součástí rotterdamského kolektivu Nospray, který bookuje kapely všude po městě. Někteří z nás hrají i v dalších skupinách – Nadya bubnuje ve sludgeové dvojici Vulva a Jim v indie kapele Nagasaki Swim. Jinak se bavíme standardně – chodíme na koncerty dalších kapel, flákáme se po barech a někteří z nás rádi skejtují. A jsme v tom zatraceně dobří!

Co je nejhoršího na hraní v kapele?

Nejhorší je být společně v dodávce. Zejména když se někdo nacpe něčím ostrým a... asi už nemusím pokračovat. Ale jinak si užijeme strašnou spoustu srandy a vůbec je to radost.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?

Každého z nás rozesměje, když Lukas začne na stagi tancovat. Zejména při skladbách I Don’t Sweat nebo Night Shift. Myslím, že tohle sdílíme všichni bez výjimky.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?

Pití: Dr. Pepper
Jídlo: Natural Lays Chips

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
To myslíš vážně? Většina našich peněz padne za benzín, pronájem dodávky a studio. Hraní v kapele není vůbec laciná záležitost. Navíc investujeme spoustu času do zkoušek, psaní písní a odpovídání na emaily.

Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?

Peklo pozdního kapitalismu.
Ekologická katastrofa přichází.
A soundtrackem k zániku budou Tramhaus.

Info

Tramhaus (nl)
Facebook

živě:
Tramhaus (nl) + Charlie and the Lesbians (nl) + Jack Rabbit´s Palace
21. 6. 2022 20:00
Kabinet múz, Brno
Fb událost

Tramhaus (nl) + Charlie and the Lesbians (nl) + sinks + Ahoj
22. 6. 2022 18:00
T3, Bratislava
Fb událost

Tramhaus (nl) + Charlie and the Lesbians (nl)
23. 6. 2022 19:30
Klubovna, Praha
Fb událost

Tramhaus (nl) + Charlie and the Lesbians (nl) + Don Vito
24. 6. 2022 19:30
Světadíl, České Budějovice
Fb událost

foto © Michèle van Vliet

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #92: „I got too much on my mind, It got clouded in my eyes.“

Michal Pařízek 18.11.2022

Na Le Guess Who? si vzpomenu i při příchodu na Václavské náměstí, kde se objevuji zrovna ve chvíli, kdy začínají Chinaski. Koncert pro budoucnost.

Hádanky z Utrechtu #4: Weird pop

Michal Pařízek 14.11.2022

Horse Lords hráli před pár dny v Praze, pár desítek lidí v Punctu si je prý užilo náramně. Tady prodávají merch po kilech ještě několik hodin po koncertě.

Šejkr #91: Mezi řečí

Michal Pařízek 04.11.2022

Na návštěvě u mušlí mě začal vyhlašovat vedle stojící týpek s tím, že jsem moc starej a co že tam jako dělám. A že budu určitě fízl. A že pozor...

Šejkr #90: Možná jednou

Michal Pařízek 21.10.2022

Když jsem se ve čtvrtek podíval, co se děje, tak jsem zapomněl na všechno. Na nemoc, na babí léto, i na Kendricka. Události z bratislavské Teplárně mě paralyzovaly.

Konvulzivní pulz Laokoon

Viktor Hanačík 20.10.2022

Sedím na rohu a poslouchám „leden bude navždy sad“. Laokoon. Úsporná podzimní melancholie. Večer. Tváře chodců mizejí ve stínech.

Praskání bublin (Unsound 2022)

Zuzana Malá 17.10.2022

Unsound letos vstupuje do třetí dekády své existence a pro svou narozeninovou oslavu volí téma bublin. Ta festivalová vydrží sotva týden...

Šejkr #89: Někdo jiný, někde jinde?

Michal Pařízek 07.10.2022

Obviously, we’re not golfers. Jedno z hesel, které vetkla do erbu Full Moonu Apačka, a taky pochopitelně aluze na velkého zevla. Bezbřehý sarkasmus a hlavně pravda.

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace