Články / Rozhovory

Vstupní prohlídka: Zapomělsem

Vstupní prohlídka: Zapomělsem

redakce | Články / Rozhovory | 14.04.2020

Zapomělsem je hudební pseudonym Aleše Macenauera. Pro jeho tvorbu, která vychází z folkového písničkářství, jsou typické alternativní až experimentální přístupy a texty, které dýchají melancholií jesenických i rychlebských hor. V roce 2017 vydal první digitální demíčko Nad hlavou, později přepracované do finální verze Pod vodou nad hlavou 2017/20. Na jaře 2019 následovala druhá deska Gejzír, tentokrát díky úspěšné crowdfundingové kampani už i fyzicky. Písně Medvěd Josef a Pro ty chvíle se udržely v hitparádě Velká sedma na Radiu 1.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Myslím, že atmosféra mý hudby je silně ovlivněná pohraničím, Jesenickem a Rychlebskem, odkud jsem. Pro ten kraj je typická určitá zádumčivost a zadumanost. Asi i prázdnota, ale ne ve špatným slova smyslu. Co se týče kapel, tak důležitý pro mě byli Red Hot Chili Peppers, na kterých jsem se začínal učit hrát. Úplně zlomový pak byli Radiohead, který mi celkově otevřeli dveře do experimentálnější hudby.

To, že Zapomělsem je docela folkovej, vychází spíš z toho, že to je sólovej projekt, což k písničkářství asi nějak svádí. Ale folkárny s přesahem mám taky moc rád. Bon Iver, Sufjan Stevens, Neutral Milk Hotel, Sharon Van Etten. Baví mě kombinace s elektronickýma elementama. Poslední deska Gejzír byla inspirovaná low-cost výletem na Island, co jsem podnikl v létě 2017. Některý texty jsem napsal přímo tam. No a když už jsem u textů, protože ty jsou pro mě důležitý, moji nejoblíbenější současný textaři jsou Márdi z Fixy a Honza Unger ze Zrní. A ještě Květy. Literární srdcovky jsou třeba Hrabal a Skácel.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Studuju environmentalistiku na Přírodovědecký fakultě UP v Olomouci. Takže mimo hudbu mě pořád živí rodiče a různý brigády. Třeba instalace dopravního značení nebo průvodcování v science centru. Jinak rád čtu, chodím po horách a s kámošema na pivo, běhám. Kamarádka mě nedávno přivedla k astrologii, do toho teď trošku pronikám. A úplně aktuálně dopisuju bakalářku a včera jsem dláždil na zahradě novej koutek na lavečku…

Co je nejhoršího na hraní v kapele/hraní bez kapely?
Obojí je super. Bez kapely je to prostě tvoje niterný vyjádření a je na tobě, kolik lidí zvnějšku do toho procesu pustíš. Zapomělsem sice někdy koncertuje ve vícečlenný formaci, ale opravdická kapela se z toho asi nikdy nestane. Kapelní hraní mi ovšem poslední dobou začíná chybět a uvažuju, jestli nezaložit ještě nějakej úplně demokratickej jamovací projekt. Napadá mě, že bez kapely je někdy hrozný jezdit sám na koncerty. Ale co si tak vzpomínám, někdy je taky hrozný jezdit na koncerty s kapelou, když je ponorka…

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Nejistota. Mám rád ve věcech pořádek a pocit, že vím, na čem jsem. Ale učím se s tím nějak líp pracovat a nestresovat.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Mně stačí pivo. Když jsem začínal hrát před lidma, tak jsem se hodně styděl a vytvořil si optimální systém tří piv před koncertem.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Čas hudbě spíš věnuju, než utrácím. Hodně mi ho bere míchání nahrávek, protože mě baví i tahle část a zatím jsem si ji vždycky dělal sám. Ale s další deskou se to možná změní. Každopádně to je spíš nárazová činnost, takže nejvíc času asi investuju do poslouchání hudby jinejch lidí.

No a peníze tak různě. Furt něco… struny, efekty… Ale rád bych víc utrácel za návštěvy koncertů, na ty popravdě až tak moc nechodím. I v kupování fyzickejch nosičů bych se chtěl zlepšit.

Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?
Tahle doba je zvláštní svojí roztěkaností a tempem. Mám pocit, že svět balancuje na okraji něčeho. Ale zároveň je to všechno krásný, a jestli to musí být…

Info

Zapomělsem
fb interpreta

foto © Martin Kuník

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Chief Bromden: Naše ambice nejsou světové

waghiss666 03.06.2020

Před plánovaným křtem alba Slunovrat jsme vyzpovídali kapelu Chief Bromden. Povídání o jižní Moravě, ambicích i folklórních odkazech.

Ivan Hronec (Edison Filmhub): Hodnota projektu je len v jeho realizácii

Jarmo Diehl 02.06.2020

Pokud jste návštěvník klubových kin, galerií, koncertů s hlubším zájmem o kinematografii, měli byste znát Edisona. Rozhovor s jeho ředitelem o tom, co čeká film.

Vstupní prohlídka: Favorite Obsession

redakce 01.06.2020

Vintageový zvuk dekád minulého století i reverbový fetiš a taky osobitý vokál, to jsou poznávací znaky skupiny. Favorite Obsession. Dále?

Martin Mazanec, Nela Klajbanová (PAF): Pro nás je pořád východiskem „pohyblivý obraz“

redakce 29.05.2020

Před pár dny PAF ohlásil nové aktivity, což byl důvod, podívat se zblízka na jeho nejen zimní aktivity.

Martin Reiner: Brno je literárním centrem a vždycky bude

Adéla Polka 28.05.2020

Povídali jsme si o chystaném křtu knihy, kterou vydalo Druhé město ve spolupráci s Hostem, jenže sedět s literátem u oběda znamená dozvědět se mnohem víc...

David Macháček: ... aniž bych se přetvařoval

Jiří Přivřel 27.05.2020

Novinář David Macháček už sedmým rokem vyfotí alespoň jednu fotografii denně a ještě ten den ji spolu s dvojverším zveřejní na Facebooku. A dělá toho víc. Rozhovor.

Michal Kočan (Underdogs'): Chci donutit lidi přemýšlet

Jarmo Diehl, su, ScreamJay 26.05.2020

Víte, že Underdogs' zdaleka není jen klub? Je to komunita i promotérský kolektiv, který organizuje Fluff Fest. S Michalem Kočanem o plánech do budoucna i vzniku jedinečného kolektivu.

Vstupní prohlídka: Raptor Koch

redakce 25.05.2020

Hudební škatulky pro něj nejsou hluboké ani dost vysunuté, freakpopovou písničku rádiového charakteru střídá lo-fi ambient. Je to blázen, nebo ne?

Douška vydavatelská: XION

redakce 21.05.2020

XION se pokouší překlenout žánrové škatulky, chce představovat zajímavou hudbu z různých koutů vesmíru, hudbu jako eklektické místo s vášní a entuziasmem.

Alexandr Smutný (#zazivouhudbu): Vytváříme kulatý stůl pro všechny

Michal Pařízek 20.05.2020

K výzvě Za živou hudbu se přihlásilo téměř 3 000 lidí, vyšly desítky různých článků a objevilo se také několik disputací. Co si o ní myslet celkově? Rozhovor.