redakce | Zprávy | 27.04.2020
V Nakladatelství AMU právě vychází kniha věnovaná české cestovatelské fotografii na přelomu 19. a 20. století. Autorský tým tvoří restaurátoři, historici a správci sbírek archivů a muzeí. V knize nejprve představují nejvýznamnější osobnosti cestovatelské fotografie a popisují úskalí i specifika jejich práce v náročných podmínkách. Ve druhé části se věnují péči o citlivý fotografický materiál a jeho uchovávání.
Fotografie byla od počátku využívána cestovateli jako v porovnání s do té doby rozšířenými kresbami objektivní médium k zaznamenání vzdálených objektů a míst. Už v roce jejího vynálezu (1839) zachytili francouzští cestovatelé pomocí daguerrotypie egyptskou sfingu. Mezi českými cestovateli se nová technologie ujímala pomaleji, ve druhé polovině 19. století spíše nakupovali suvenýrové fotografie jako pomůcky pro své přednášky. Prvním doloženým českým cestovatelem-fotografem v mimoevropských zemích byl v 80. letech 19. století Enrique Stanko Vráz. Publikace přináší jeho podrobný profil a profily dalších českých cestovatelů a vědců (Alois Musil, Vojtěch Suk, Alberto Vojtěch Frič a jiní), kteří byli zároveň fotografy a po nichž mnohdy zůstaly bohaté fotografické sbírky. Druhá část seznamuje s historickým vývojem, s dobovými fotografickými materiály a jejich charakteristickými znaky, které jsou vodítkem pro jejich identifikaci. Jsou zde vysvětleny základní faktory, které ovlivňují fyzický stav daných sbírkových předmětů. Nedílnou součástí publikace je modelový příklad průzkumu fotografických sbírek a fondů. V tomto případě byl zvolen fond obsahující převážně diapozitivy, negativy a pozitivy na papírové podložce cestovatele Jiřího Viktora Daneše, uložený v Masarykově ústavu a Archivu AV ČR, jenž byl v roce 2002 zasažen povodněmi. Výsledky průzkumu obsahují zejména analýzu získaných dat, která mohou v budoucnu sloužit k optimalizaci odborné péče o fotografické materiály a k jejich většímu zpřístupnění pro badatelskou veřejnost.
Štěpánka Borýsková a kol. – Fotografické obrazy cestovatelů přelomu 19. a 20. století (Nakladatelství AMU, 2020)
web nakladatelství
redakce 29.09.2023
Tvorba Karin Park je jako dělaná pro fanynky a fanoušky výrazných hudebnic jako jsou Zola Jesus, Chelsea Wolfe, Jenny Hval nebo Anna Von Hausswolff.
redakce 29.09.2023
Účelem ansámblu bylo rozvíjet interpretační praxi, která by splnila nebývalé technické a umělecké nároky jeho skladeb.
redakce 28.09.2023
Unsound se nezadržitelně blíží, a proto nastal čas na zveřejnění kompletního lineupu a všech jmen.
redakce 27.09.2023
Hlavním tématem jubilejního 150. Full Moonu je anglický umělec Benjamin Clementine, jubileum oslavíme nabitým koncertem.
redakce 27.09.2023
Marina svojimi vystúpeniami necháva publikum v nemom úžase a prináša si so sebou prívlastky ako “mladšia Björk”.
redakce 27.09.2023
Milovníkům komiksu a ilustrace představí to nejlepší, co nejen český komiks v současné době nabízí. Letošním tématem festivalu je Deadline.
redakce 26.09.2023
Lze vzpomenout vůbec první koncert VP na teplickém zimním stadionu se skupinou Kokrment nebo později pražskou Deltu a Bunkr.
redakce 26.09.2023
AU je kulturním podhoubím, začátkem pro převážně neznámé interprety, kteří zatím nejsou tolik v zorném poli.
redakce 26.09.2023
Síla elektronické hudby v jeho svérázné lekci prostupuje generace i geografické lokace, má až mytologickou a rituální povahu.
redakce 25.09.2023
Na FULL MOON #150 vystoupí Kalle, Amelie Siba, Fvck_Kvlt a DJs Toyota Vangelis a Isama Zing. Večer otevře publicistická debata.