Články / Reporty

Vyvést lidi do továrny aneb Till the Last v Poldi Kladno

Vyvést lidi do továrny aneb Till the Last v Poldi Kladno

Sabina Coufalová | Články / Reporty | 15.08.2021

Kladno je třináctým největším městem České republiky. Známo je těžbou černého uhlí, výchovou hokejistů a nádražní restaurací v části Švermov. Ocelárny Poldi byly otevřeny v roce 1898. V pátek třináctého srpna se k těmto významným pamětihodnostem přidala i party od Lunchmeat festivalu: Till the Last, když propojila vše jedno a přiložila k tomu nálož ostré dunivé elektroniky.

Staré továrny a industriální techno k sobě ladí jako pivo a párek v rohlíku. Navíc když jde o běžně nepřístupnou halu legendární huti, ve které se psaly dějiny českého průmyslu a obchodu, nemůže tuto událost vynechat žádný soudný příznivec tance v červené tmě při 140 bpm. Lunchmeat navíc připravil prvotřídní menu i se zahraničními jmény, sofistikovaným světelným designem a instalacemi.

Warm-up se nabízel právě ve zmíněné nádražce, ten ale překazila rekonstrukce podniku a následné dvouhodinové bloudění mezi fabrikami – areál se totiž rozlohou podobá Letné. Důvtipnější návštěvníci zvolili pro zahřátí některý z letenských barů a následně využili službu pořadatelů, a to dopravu pohodlným autobusem až k hale. Za tenhle organizační prvek dávám všechny palce nahoru.

U továrny nás vítá červená záře, projekce na chladicí věže a komíny, a hlavně Claudia na dvorku se svým DJ setem. Jestli je tohle teprve na rozjezd, tak se ze zbytku asi zblázním blahem, říkám si v duchu. Po jedenácté se otevírají brány nitridační haly. Nitridování je chemické vytvrzení povrchu zušlechtěné oceli nasycením dusíkem. Tímto způsobem se zpracovávají předem zušlechtěné a na hotovo opracované ocelové díly, které mají odolávat zvýšenému otěru. Program následujících osmi hodin se držel původního účelu haly. Do ticha udeřila rána od Tittingur, kteří schovaní za žlutou mlhou postupně přidávali na hluku a lámali jednu ocelovou tyč za druhou. Mohlo se tančit anebo si vymlátit hlavu. Ale už tady se projevil jeden neduh, který se vlekl celým večerem, a to lehce rozostřený zvuk, čemuž se na druhou stranu nelze divit vzhledem k velikosti a typu haly, potažmo k její akustice. Bylo potřeba si teda najít svoje místo, kde vám zvuk zněl nejliběji.

Spojení Trauma a Olivera Torra v TraumaTorr okomentoval Jakub Peřina: „Znělo to, jako když přistává vesmírná loď ve Šternberku.“ Headless Horseman nasadil černou kšiltovku s třásněmi a vybalil syrovou dokonalost, na kterou se v Berlíně stojí fronty. O C4AT se píše, že jde o velký objev domácí scény. Dodala bych, že už chci chodit jenom na jeho sety. Krásné industriální techno, kdy polonahý týpek mlátí do železa a hází vám pod nohy kovové pružiny. DJ set polské producentky VTSS představoval dvě hodiny ukázkového energetické mixu undergroundové elektroniky. DJ Moretti se také překvapivě přidal na temnou stranu a zahrál nejostřejší set, který jsem od něho slyšela. Za takových podmínek nešlo přestat tančit.

Vizuály, projekce, světla a instalace vkusně a efektně reagovaly na každého interpreta. Přesto jsem se nezbavila dojmu, že z prostoru šlo vyždímat ještě víc, že jeho potenciál nebyl využit naplno. Ale to už by byla party dokonalá. Kdyby byl stejný lineup v některém z pražských klubů, byl by to jeden z klasických, ne úplně výjimečných pátečních večírků. Ale právě rozhodnutí přesunout lidi na unikátní místo s lehce mrazivou atmosférou udělalo z Till the Last jedinečný zážitek. Dobrou událost nedělá jen vychytaná dramaturgie, na stejné úrovni stojí i věci okolo. Jen víc takových akcí! Vylezme z klubů a vyvezme se za dobrodružstvím do zapomenutých, nedostupných a opuštěných míst a znovu je oživme.

Info

Lunchmeat festival: Till The Last
13. 8. 2021 Hala Nitridace, areál Poldi, Kladno

foto © se svolením Lunchmeat festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace