Zprávy / Úplňkové

XPlaylist: hudba týdne od 7. do 13. 3. 2016

XPlaylist: hudba týdne od 7. do 13. 3. 2016

redakce | Zprávy / Úplňkové | 08.03.2016

První březnový týden se nese ve znamení vzpomínek. Jeff Buckley platil za velký talent. Ve svém hlase obsáhl rozsah čtyř oktáv a jeho první sólová deska Grace (1994) posbírala všeobecně nadšené kritiky. Jenomže než stihl započít práce na své druhé nahrávce, tragicky utonul v řece Wolf River, ve věku pouhých třiceti let. Aktuální kompilace You and I je ucelenou kolekcí dříve nevydaných studiových nahrávek a coverů. Dotek hlasem, nostalgie, dylanovská Just Like a Woman a mnohé další.

Debutantem týdne je písničkář a rocker Brian Fallon, zakládající člen The Gaslight Anthem. Svou prvotinu pojmenovanou Painkillers vydává u labelu Island Records. Potřetí se připomínají Holy Wave z amerického Austinu, čtveřice, která svou psychedelii tvořivě míchá s typickými postupy surf rocku. Stejný žánrový základ mají i italští Zippo, kteří se však vydávají vstříc těžkým kytarám a progresivnímu stoneru. To "vousatý" melodický metalcore Killswitch Engage vloni oslavil patnáct let na hudební scéně a do šestnáctého roku vstupují s novinkou Incarnate. Opět se svým původním zpěvákem Jesse Leachem, který už na předchozím albu Disarm the Descent (2013) nahradil charismatického Howarda Jonese.


Dílek k dílku, bubeník Jeremy Gara je v pořadí čtvrtým členem kanadských Arcade Fire, který zkouší štěstí se sólovou deskou. Koncem února se do klasického minimalismu pustila houslistka Sarah Neufeld a jak napovídá úvodní singl Divinity, také Gara míní bloudit pocitem i veskrze ambientní atmosférou. Jak moc abstraktní nakonec bude jeho abstraktně zabalené album Limn?

Ve zcela konkrétních výrazových polohách se pohybuje Evan Thomas Weiss aka Into It. Over It., basák chicagských Pet Symmetry. Ten je na své třetí velké desce Standards věrný kolonce emo, potažmo jeho specifické odnoži midwest emo. Žánr, který v průběhu devadesátých let formovali Sunny Day Real Estate, mísí rovným dílem středozápadní indie rock a posthardcorové postupy. Třetí řadovku představí také folková a zároveň anti-folková písničkářka Emmy the Great. Rodačka z Hong Kongu, toho času usídlená v Londýně, vydává svou Second Love na značce Bella Union. Těšit se můžete i na indiepopový kvintet Lucius, plnohodnotný debut electropopových Cardiknox nebo renomovaný černočerný thrash Sarke, v duchu toho jediného a pravého norského. Vše nové, vše (ne)očekávané, XPlaylist = fanoušci sobě.


Alba na týden 7. - 13. 3. 2016

3 Doors Down - Us and the Night
AA Wallace - In Alpha Zones
Asgrauw - Krater
Brian Fallon - Painkillers
Cardiknox - Portrait
Draugnim - Vulturine
El Guincho - Hiperasia
Emmy the Great - Second Love
Gadget - The Great Destroyer
Holy Wave - Freaks of Nurture
Into It. Over It. - Standards
Jeff Buckley - You and I
Jeremy Gara - Limn
Killswitch Engage - Incarnate
Lucius - Good Grief
Northless - Cold Migration
Sarke - Bogefod
Six Reasons to Kill - Rote Erde
Van Canto - Voices of Fire
Zippo - After Us

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mooncloud #57: February

redakce 12.05.2021

Největší část playlistu tvoří klasiky indie scény nultých let, dostane se ale také na starší kousky od The Beatles Led Zeppelin nebo čerstvý vítr ve formě Black Country, New…

Full Moon #121: Všechno, co jste chtěli a nechtěli vědět o postpunku (a Squid)

redakce 09.05.2021

Aktuální číslo Full Moonu představují Jiří Špičák, Miloš Hroch a Matylda.

Full Moon #121 – Kreativitou proti stereotypům

redakce 28.04.2021

Kapely jako Squid, kteří ovládli titulní téma květnového Full Moonu, porušují snad všechny zavedené vzorce žánrů i byznysu.

SingleMoon: Něco něco - Vlny

Aneta Martínková 26.04.2021

Co štve Bětku na Psích vojácích a jak se stalo, že udělali merch jenom pro holky?

Kunsthistorička Petra Juráčková představuje Full Moon #120

redakce 13.04.2021

Číslo věnované výtvarnici Toyen představuje kunsthistorička, která vedla rozhovor s kurátorkou výstavy v Národní galerii.

Mooncloud #56: Sound44

redakce 10.04.2021

Výběr tracků Sound44 vychází ze zájmu o oduševnělou hudbu, pramenící z žánrové různorodosti. Na co se tančí na jižní Moravě?

Full Moon #120 na Spotify

redakce 08.04.2021

Čtěte s playlistem! Aktuální Full Moon je věnován především výtvarnému umění, nechybí ale ani pravidelný přísun nové hudby.

Full Moon #120: S Toyen do hlubin noci

redakce 31.03.2021

Další výtvarná výprava Full Moonu, tentokrát do širokého řečiště imaginace Toyen.

Mooncloud #55: The Corona Lantern

redakce 27.03.2021

Popové fláky nasáklé osmdesátkami i hrubozrnné formace. Takový je mixtape doommetalových The Corona Lantern.

Mooncloud #54: Severní nástupiště

redakce 13.03.2021

Kapela sice voní jehličím, písně, které vybrali do následujícího playlistu si od táboráku nejspíš nepamatujete. Elton John vedle Aphexe Twina, Bedřich Smetana vedle Deftones... Kolik takových znáte?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace