Články / Sloupky/Blogy

Z opuštěného nádraží: Vánočky a cukroví jsou všude

Z opuštěného nádraží: Vánočky a cukroví jsou všude

Zdeněk Malinský | Články / Sloupky/Blogy | 08.12.2013

Podzimní deprese, zimní spánek, sychravo, mráz, sníh, náledí, mlhy, předvánoční úklidové a nákupní šílenství. Místo procházek zůstaneme raději v teple, kde je i méně chrchlajících lidí, takže na výstavy. Pojďme na to.

Do konce roku v Obecním domě výstava unikátní sbírky evropského secesního umění. Ve stálé expozici Uměleckoprůmyslového musea je do 31. 12. výstava Anna Fárová, historička/kurátorka/sběratelka fotografie. Jen do 14. prosince můžete zajít do Galerie Kvalitář (Senovážné nám.) na Opojení, první velkou výstavu mobilní fotografie u nás. V pražské galerii P+P vystavuje surrealistické obrazy světoznámý jazzový trumpetista (známý i z filmu Věry Chytilové Kalamita) Laco Deczi.

Do 5. ledna 2014 Chapmani v Rudolfinu (galerii), ve stejný den končí v karlovarské Becherově vile výstava Legenda Josef Váchal. Grafické listy, keramika, knihy, korespondence. Do 20. ledna v Doxu výstava Vetřelci a volavky - ateliér sochaře. Představuje ojedinělý soubor modelů, které vznikaly v letech 1968 – 1989 jako skicy a návrhy pro realizaci soch ve veřejném prostoru v tehdejším ČSSR. 8. a 15. prosince komentovaná procházka po stopách výtvarného umění ze 70. a 80. let v Holešovicích či Proseku.

Mistr (ne)všedních zážitků, kronikář absurdity každodenního života i zásadních okamžiků amerických dějin Elliott Erwitt do 5. ledna 2014 vystavuje své stěžejní fotografie, které osobně vybral pro Leica Gallery.

Muzeum Kampa má dvě aktuální výstavy. S dětmi můžete zajít na Josef Lada - Co přináší zima (do 16. 2. 2014), o týden později bude končit výstava Jiří John za obzor. Bonus navíc: z oken muzea je krásný výhled na Vltavu i na Prahu.

Národní galerie v Praze: Karel Prager - Architekt, stavite, vizionář (Veletržní palác, do 5. 1.), Metamorfózy politiky. Pražské pomníky 19. století (Clam-Gallasův palác, do 5. 1.), Oskar Kokoschka - Grafika (Palác Kinských, do 5. 1.).

Moravská galerie v Brně, asi jako první u nás, zrušila (od prosince 2013) vstupné do svých stálých expozic.

Pro milovníky Jana Švankmajera je tu kniha, která může být i hodnotným dárkem: Jan Švankmajer - Možnosti dialogu / Mezi filmem a volnou tvorbou (512 stran, 1791 Kč). Monografie obsahuje 415 reprodukcí. Prokop Tomek - Estébáckou Prahou provede po sídlech StB v Praze (úřadovny, věznice, ubytovny, konspirační byty i vily).

Zdeněk Svěrák - Po strništi bos, Alexandra Harrisová - Virginie Woolfová, Jakub Deml - Pozdrav Tasova, Radko Pytlík - Hrabalova Sorbona, Radim Kopáč, Josef Schwarz - Nevěstince a nevěstky o pražské prostituci na přelomu 19. a 20.století, Thomas Bernhard - Pravdě na stopě.

14. prosince od 10 do 21 hodin, Pražská tržnice, hala č.7, Holešovice = Knihex.

Výpravná obrazová monografie Kája Saudek není z nejlevnějších, ale pokud jste byli hodní, třeba vám ji Ježíšek nadělí.

Rozsáhlá publikace o církevním umění Ars Sacra dostala bratříčka jménem Baroko (5 kg, 40 cm, 3000 Kč). Mnoho detailů a podrobností. Prý může sloužit jako jízdenka a vstupenka po kostelích, zámcích a muzeích celé Evropy.

Zvažujete-li čtení e-knih na čtečce, na slovenském martinus.sk mají jednu v 60% slevě (SK nyní 49 Euro vs. martinus.cz 3.565 Kč).

Svaz českých knihkupců a nakladatelů sestavil katalog knížek pro děti (viz www.sckn.cz a www.ibby.cz), z něj bych (si) vybral: Pohádky pana přednosty (R. Drozda), Lichožrouti navždy (P. Šrut).

Rodičům a prarodičům může udělat radost dárek ve formě kompletního díla dua Šimek a GrossmannŠimek a Grossmann (box 17 CD). Speciální příloha iDnes Žijeme hudbou se souhrnem zajímavých akcí v příštím půlroce (na poslední straně). Láká mě koncert Hélene Grimaud, klavíristky, co žije s vlky.

E-shop Bohuslava Martinů umožní nákup publikací, brožur, not, CD a dalších produktů, týkajících se skladatelovy osobnosti, zároveň bude sloužit i jako server poskytující kompletní informace o všech dostupných materiálech k osobnosti Martinů. Od 8. prosince.

V Brně bylo znovuotevřeno historické kino Scala. Pod křídly Masarykovy university slibuje kvalitní program.

Divadla letos podlehla tématice Adventu v nečekaně velké míře, a tak určitě ve svém okolí na něco narazíte (je-li to váš šálek). Studio DVA divadlo dává v bývalém kině Blaník hned dva vánoční kusy: Děvčátko - vánoční příběh (do 15.12. stihnete Janu Strykovou) a Vánoční koledu.

A to je pro letošek z nádraží vše. Do konce roku máme výluku, proto popřeji již teď bezstresový zbytek Adventu, klidné Vánoce a do nového roku štěstí, zdraví, hodně pracovních a jiných… a trochu importovaného vánočního kýče.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Katetr: Vytáhni si hlavu z vreca

Jarmo Diehl 18.04.2021

Idea přišel s klipem k poněkud infantilnímu tracku Hraju si, kde s přáteli rapuje o tom, že má péro, žmoulá ho a verbálně klohní.

Bubny Voices: z Prahy do Kyjeva a zase zpátky

Iryna Zahladko 15.04.2021

Na konci prosince loňského roku vydal ukrajinský hudební label System album Bubny Voices, které je svéráznou hudební dokumentací areálu v okolí Nádraží Praha-Bubny.

Katetr: Nedívej se, mami! (a další prolákliny kontinua)

Jarmo Diehl 11.04.2021

Číslo jedna na streamech drží Refew x Roleeexx, kteří repujou o tom, že jen oni jsou real. Co je nového u Milion+? Terénní sběry, folklór i písničkáři. Peklo.

Šejkr #50: Sejde z mysli?

Michal Pařízek 08.04.2021

O Praze ožralé, nočních procházkách, porušování zákona i pozoruhodném algoritmu zasutých vzpomínek. Před dnešním vysíláním dalšího Šejkru na Radiu 1.

Katetr: Jak zrecyklovat stovky dýlerpytlů

Jarmo Diehl 04.04.2021

Acid punk, gotika, slowcore i poštovní kufr Olivera Torra. Marpo, Ben Cristovao a další roztleskávačky. Na strunách srdečních.

Anketa: Promo vs. video (Soundczech)

redakce 31.03.2021

Účastníků výzvy SoundCzechu se ptáme, jak spolupráce dopadla a jak lze videoformátu využít v rámci propagace.

Šejkr #49: Máme se dobře, ale špatně to snášíme.

Michal Pařízek 25.03.2021

Když je ráno hezky, tak je fajn, když není, tak je to nanic. Trochu prvobytně pospolná společnost, ano… O Haně Hegerové, Danu Sartainovi i Radiu 1.

Vstupní prohlídka: Sam Handwich

redakce 22.03.2021

Čtveřice mladých můžu spojuje své síly do chutného akusticko-elektronického sendviče s příchutí šťavnatých syntezátorů s bohatou kytarovou oblohou. Co nám o sobě řekli?

Šejkr #48: Co je to vlastně to rádio?

Michal Pařízek 10.03.2021

Noční telefonáty moderátorům jsem si pak vybavil, když o podobných zkušenostech plamenně vyprávěla Apačka, která si díky svému unikátnímu tempu vybrala pro pořad Moonshine právě noční směnu.

Nick Cave a Warren Ellis o zmaru a odchodech

Veronika Mrázková 03.03.2021

Z desky ční fatalismus i sentiment. Koneckonců, výmluvné jsou už názvy skladeb: Hand of God, Old Times, Lavenders Field, Balcony Man.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace