Články / Recenze

Za hranice lidské duše (Moonspotter)

Za hranice lidské duše (Moonspotter)

Tomáš Kouřil | Články / Recenze | 26.01.2021

Pod jménem Subject Lost splnil Petr Adamec sen všem posluchačům elektronické hudby, kteří jsou zároveň fanoušky sci-fi, a vzal je na uchvacující výpravu za hranice Sluneční soustavy. Dunivá majestátní elektronika čerpající mimo jiné z dubstepu, který tvoří jeden z mnoha dílků Adamcova širokého záběru, jako by byla vytvořená proto, aby se šířila vakuem místo ticha. Možná by někteří dokonce otvírali okénka vesmírné lodi, aby si ji mohli poslechnout.

Subject Lost se pak s albem Let Me Live Another Time odmlčel a na jeho místo nastoupil Moonspotter. Už ne cestovatel toulající se myšlenkami po hvězdách, ale dospělý muž, co vyzrál a přirozeně, avšak ne znechuceně, odložil klukovské tužby a sny. Nechal je na místě, které si zaslouží, a jako umělec se obrátil zpátky k Zemi – na albu Worship Warship k lidem a současnosti, na nejnovějším EP Vlci na Měsíci vyjou na Zem nakonec i sám k sobě.

Je bez pochyb, že Vlci jsou zatím Adamcovou nejosobnější nahrávkou. Je to hlavně díky tomu, že celým pětiskladbovým EP se line jeho čistý hlas, který napůl zpívá, napůl promlouvá, a především Moonspotterovu hudbu zcivilňuje. Zatímco Warship Warship si na pár místech nezadalo s intenzitou nahrávek pod hlavičkou Subject Lost a přidávalo nový výrazný prvek v podobě elektronické kytary, Vlci jsou subtilní nahrávkou, která možná zpočátku zaskočí.

Poprvé nejsme ihned někam odnášení náloží brutálního zvuku, ale posloucháme nenápadně plynoucí tóny, decentně podbarvené sice hutným, ale klidným elektronickým tepáním. Ano, posloucháme Moonspottera a Vlci vyjí až z Měsíce, ale vyjí na Zem a věci, o nichž Moonspotter na EP promlouvá, jsou pozemské a hlavně lidské povahy. V asi nejsilnější skladbě Němá slyšíme věty: „Má nevěsta němá/ trhá stránky, kde se nemá/ … konec světa, ten byl přece včera/ … řekni, s kým si včera byla…“

Sci-fi fanouškovi trvá, než se vrátí do reality. Moonspotter to udělal a dovedl přitom spojit ohromný talent pro komponování elektronické hudby s místy dosti osobní výpovědí. Výsledkem je intimní, přitom naprosto pohlcující nahrávka, jeden z vrcholů Adamcovy tvorby. Dalo by se použít klišé, že hudebně i jinak vyzrál, ale mnohem výstižnější je říct, že se znova narodil. A nebojte se, o Cyberpunk nepřijdete.

Info

Moonspotter - Worship Warship (The Little Universe, 2020)
Bandcamp interpreta

Moonspotter - Vlci na Měsíci vyjou na Zem (The Little Universe, 2020)
Bandcamp interpreta

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace