Články / Sloupky/Blogy

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino | Články / Sloupky/Blogy | 24.06.2022

Na konci února měla premiéru divadelní inscenace královéhradeckého Divadla Drak nazvaná Expedice, Má láska. Zpracovává román švédské spisovatelky Bei Uusmi, která se pokusila z útržků dochovaných zpráv zrekonstruovat pionýrskou expedici inženýra Andréeho na severní pól v létajícím balóně roku 1897. Výprava dopadla tragicky, aniž by se za polární kruh dostala, všichni členové zahynuli za podivných a dosud neobjasněných událostí. U nás se téma legendami opředené expedice objevuje na divadelní scéně poprvé.

Hudbu, která vyšla digitálně a na kazetě pod názvem Le Pôle Nord, vytvořilo duo lety prověřených muzikantů: nestor českého ambientu, zakladatel labelu Blue Lizard a promotér festivalu SpaceX, Michal Kořán, a jeho souputník a zároveň režisér inscenace Filip Homola, společně vystupující coby Kora et le Mechanix. Atmosférické kompozice enovské provenience obsahují prvky ambientního klavíru, podprahové ruchy, minimalisticky aranžované syntezátory a místy až překvapivě jazzový feeling a bez problémů obstojí i při samostatném poslechu.

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Stejně jako v tragické Andréeho polární výpravě se i v hudbě Kora Et Le Mechanix snoubí cosi z romantické touhy objevování a tajemné atmosféry pustiny plné ledu a sněhu s nekonečně rozlehlým horizontem. Kde den je noc a noc je den.

Info

Kora et le Mechanix - Le Pôle Nord (Polí 5, 2022)
Bandcamp

živě: Regiony: Kora et le Mechanix: live provedení hudby z inscenace Expedice: Má láska!
26. 6. 2022 21:00
Šapitó před Divadlem Drak, Hradec Králové
web

Regiony – Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové
24. 6. –⁠ 1. 7. 2022
Hradec Králové
web festivalu

foto © Kora et le Mechanix

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Michal Pařízek 29.07.2022

„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit.

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Michal Pařízek 15.07.2022

„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví.

Pohoda Festival 2022: To nejlepší

redakce 11.07.2022

Festival, na který jezdíme velmi často a ne pouze po jednotlivcích? Letos se vypravili i nováčci, vedle nich jsme oslovili i kamarády z řad médií nebo hudebníků, které jsme na…

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Preview: Crime & the City Solution

redakce 21.06.2022

Tohle bude svátek. Kdy naposledy se stalo, že se během dvou dnů v Česku objevili Crime & the City Solution a Nick Cave? Správná odpověď je... nikdy.

Vstupní prohlídka: Tramhaus (nl)

redakce 20.06.2022

Anglický novinář Richard Foster (The Quietus nebo Louder Than War) mluví o rotterdamské kapele Tramhaus jako o jednom z největších tajemství místní scény.

Šejkr #81: Me miras pero no me ves

Michal Pařízek 17.06.2022

Deset dní na cestě, respektive na festivalu. Praha, Barcelona, Lublaň a zpátky. To je život, chtělo by se říct. A vlastně možná jo. Jenže ne vždycky je to tak růžové,…

Ment 2022 – To nejlepší

redakce 13.06.2022

První střípky dojmů a emocí z letošního ročníku festivalu Ment ve slovinské metropoli. Podrobnější info, historky a drby čtěte v letním dvojčísle.

Primavera Sound 2022 – to nejlepší

redakce 06.06.2022

Tradičně vybíráme to nejzajímavější z prvního víkendu, legendy i nová jména, obsáhlý report s historkami čekejte v letním dvojčísle magazínu Full Moon.

Žibafýř švrňblón

Samčo brat dážďoviek 05.06.2022

Ve Full Moonu #133 vyšel obsáhlý rozhovor se sloveským svérázem, který si říká Samčo, brat dážďoviek, nádavkem přinášíme ještě jeho aktuální povídku Žibafýř švrňblón, již vytáhl ze svého závratného klobouk…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace