Články / Sloupky/Blogy

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino | Články / Sloupky/Blogy | 24.06.2022

Na konci února měla premiéru divadelní inscenace královéhradeckého Divadla Drak nazvaná Expedice, Má láska. Zpracovává román švédské spisovatelky Bei Uusmi, která se pokusila z útržků dochovaných zpráv zrekonstruovat pionýrskou expedici inženýra Andréeho na severní pól v létajícím balóně roku 1897. Výprava dopadla tragicky, aniž by se za polární kruh dostala, všichni členové zahynuli za podivných a dosud neobjasněných událostí. U nás se téma legendami opředené expedice objevuje na divadelní scéně poprvé.

Hudbu, která vyšla digitálně a na kazetě pod názvem Le Pôle Nord, vytvořilo duo lety prověřených muzikantů: nestor českého ambientu, zakladatel labelu Blue Lizard a promotér festivalu SpaceX, Michal Kořán, a jeho souputník a zároveň režisér inscenace Filip Homola, společně vystupující coby Kora et le Mechanix. Atmosférické kompozice enovské provenience obsahují prvky ambientního klavíru, podprahové ruchy, minimalisticky aranžované syntezátory a místy až překvapivě jazzový feeling a bez problémů obstojí i při samostatném poslechu.

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Stejně jako v tragické Andréeho polární výpravě se i v hudbě Kora Et Le Mechanix snoubí cosi z romantické touhy objevování a tajemné atmosféry pustiny plné ledu a sněhu s nekonečně rozlehlým horizontem. Kde den je noc a noc je den.

Info

Kora et le Mechanix - Le Pôle Nord (Polí 5, 2022)
Bandcamp

živě: Regiony: Kora et le Mechanix: live provedení hudby z inscenace Expedice: Má láska!
26. 6. 2022 21:00
Šapitó před Divadlem Drak, Hradec Králové
web

Regiony – Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové
24. 6. –⁠ 1. 7. 2022
Hradec Králové
web festivalu

foto © Kora et le Mechanix

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #93: Nevíš, kde je doma?

Michal Pařízek 02.12.2022

Konec roku je vždycky na morál, letos ale připomíná horskou dráhu, jejíž obsluha si odešla někam něco zařídit a po cestě zapomněla, že má motor vypnout. Kam zmizel listopad?

Šejkr #92: „I got too much on my mind, It got clouded in my eyes.“

Michal Pařízek 18.11.2022

Na Le Guess Who? si vzpomenu i při příchodu na Václavské náměstí, kde se objevuji zrovna ve chvíli, kdy začínají Chinaski. Koncert pro budoucnost.

Hádanky z Utrechtu #4: Weird pop

Michal Pařízek 14.11.2022

Horse Lords hráli před pár dny v Praze, pár desítek lidí v Punctu si je prý užilo náramně. Tady prodávají merch po kilech ještě několik hodin po koncertě.

Šejkr #91: Mezi řečí

Michal Pařízek 04.11.2022

Na návštěvě u mušlí mě začal vyhlašovat vedle stojící týpek s tím, že jsem moc starej a co že tam jako dělám. A že budu určitě fízl. A že pozor...

Šejkr #90: Možná jednou

Michal Pařízek 21.10.2022

Když jsem se ve čtvrtek podíval, co se děje, tak jsem zapomněl na všechno. Na nemoc, na babí léto, i na Kendricka. Události z bratislavské Teplárně mě paralyzovaly.

Konvulzivní pulz Laokoon

Viktor Hanačík 20.10.2022

Sedím na rohu a poslouchám „leden bude navždy sad“. Laokoon. Úsporná podzimní melancholie. Večer. Tváře chodců mizejí ve stínech.

Praskání bublin (Unsound 2022)

Zuzana Malá 17.10.2022

Unsound letos vstupuje do třetí dekády své existence a pro svou narozeninovou oslavu volí téma bublin. Ta festivalová vydrží sotva týden...

Šejkr #89: Někdo jiný, někde jinde?

Michal Pařízek 07.10.2022

Obviously, we’re not golfers. Jedno z hesel, které vetkla do erbu Full Moonu Apačka, a taky pochopitelně aluze na velkého zevla. Bezbřehý sarkasmus a hlavně pravda.

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace