Články / Offtopic / / Komix

Zachmuřený Prophet toho moc nenapovídá

Zachmuřený Prophet toho moc nenapovídá

Matouš Hrdina | Články / Offtopic / / Komix | 30.05.2015

Olezlý supervoják s lehce pravěkým účesem se probouzí z hibernace, rozseká šavlozubou lamu a vydá se do mimozemského města vytvořeného z hnijící organické kosmické lodi. Chvíli zkouší infiltrovat místní, na kvašení založenou společnost, pak pokračuje cestou přes poušť, kde se přidá ke karavaně obřích nestvůr. První se cpe stromy, další se pustí do jejích výkalů a poslední článek řetězu produkuje cenný stavební materiál. Ve finále náš hrdina překazí plán na zavraždění mumifikovaného hmyzího šéfa karavany. Taky vám to moc nepřipomíná typickou americkou sci-fi, ale spíš scénář Barbarelly napsaný na hodně divných drogách? Pravda je někde uprostřed.

V Image Comics se v roce 2012 rozhodli oživit postavu supervojáka Johna Propheta, jehož osudy původně na začátku 90. let vyprávěl Rob Liefeld. Nové série se coby scenárista a občasný kreslíř ujal Brandon Graham (známý třeba komiksem King City) spolu s kreslíři a občasnými scenáristy Simonem Royem, Farelem Dalrymplem a Giannisem Milonogianissem. Graham dějiště příběhu posunul deset tisíc let do budoucnosti a z Propheta udělal čistou sci-fi, která je výjimečná nejen v americkém kontextu. Jeho snový, až surrealistický styl připomíná Möebia, Druilleta či další autory z legendárního francouzského časopisu Métal Hurlant (v americké verzi Heavy Metal): pár příběhů jako by vypadlo přímo ze stránek Arzacha, jiné pasáže zase skládají poctu Barbaru Conanovi.

Grahamův komiks má jen volně načrtnutý děj spočívající v Prophetově misi za obnovou dávno rozpadlého pozemského impéria. V různých koutech vesmíru se ale probouzejí další a další klony Johna Propheta a zažívají svá vlastní podivná dobrodružství. Někteří stále naslouchají hlasům dávno mrtvých operátorů a snaží se splnit svou misi, jiní se bouří, další stárnou a bezcílně bloudí vesmírem.

Zachmuřený Prophet toho moc nenapovídá, a tak se většina děje odvíjí v nekonečném sledu výjevů ze zvláštních, melancholických krajin. Simon Roy i další kreslíři se překonávají v nápadech a ze stránek vyplouvají zástupy groteskně deformovaných hmyzích ras, plovoucí krystaly, svůdné ještěroženy nebo planety v podobě zkroucených kamenných obrů. Osamělí muži procházejí odcizeným a nepřátelským prostředím, míří za neznámým, ale fanaticky pronásledovaným cílem, a na konci cesty čeká většinou smrt nebo brutální násilí. Prophetovi ovšem nechybí ani humor nebo nadsázka, ať už to jsou hlášky jako z brakové fantasy („jdi do věží Thauilu Vah a probuď božský satelit“) nebo pro Grahama typické výčty inventáře v kapsách hrdinů.


Série se v červenci uzavře posledním, pětačtyřicátým dílem, po kterém bude následovat miniřada Earth War. Je to skvělý příklad, jak tvůrčích výsledků lze dosáhnout, když vydavatel osloví mladé talentované autory a nechá jim volnou ruku a prostor ke změně. Výsledkem je vybroušená sci-fi vize, vracející do anglojazyčného prostředí nezaměnitelnou estetiku evropského komiksu. A při pohledu na množství zapojených autorů navíc existuje naděje, že Brandon Graham nezůstane se svým pronikavým pohledem do dálné budoucnosti osamocen.

Info

Brandon Graham / Simon Roy / Farel Dalrymple / Giannis Milonogiannis - Prophet (Image Comics, 2012 – 2014)
www.imagecomics.com/comics/series/prophet

Vyšlo v magazínu Full Moon #39.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace