Články / Offtopic / / Komix

Zachmuřený Prophet toho moc nenapovídá

Zachmuřený Prophet toho moc nenapovídá

Matouš Hrdina | Články / Offtopic / / Komix | 30.05.2015

Olezlý supervoják s lehce pravěkým účesem se probouzí z hibernace, rozseká šavlozubou lamu a vydá se do mimozemského města vytvořeného z hnijící organické kosmické lodi. Chvíli zkouší infiltrovat místní, na kvašení založenou společnost, pak pokračuje cestou přes poušť, kde se přidá ke karavaně obřích nestvůr. První se cpe stromy, další se pustí do jejích výkalů a poslední článek řetězu produkuje cenný stavební materiál. Ve finále náš hrdina překazí plán na zavraždění mumifikovaného hmyzího šéfa karavany. Taky vám to moc nepřipomíná typickou americkou sci-fi, ale spíš scénář Barbarelly napsaný na hodně divných drogách? Pravda je někde uprostřed.

V Image Comics se v roce 2012 rozhodli oživit postavu supervojáka Johna Propheta, jehož osudy původně na začátku 90. let vyprávěl Rob Liefeld. Nové série se coby scenárista a občasný kreslíř ujal Brandon Graham (známý třeba komiksem King City) spolu s kreslíři a občasnými scenáristy Simonem Royem, Farelem Dalrymplem a Giannisem Milonogianissem. Graham dějiště příběhu posunul deset tisíc let do budoucnosti a z Propheta udělal čistou sci-fi, která je výjimečná nejen v americkém kontextu. Jeho snový, až surrealistický styl připomíná Möebia, Druilleta či další autory z legendárního francouzského časopisu Métal Hurlant (v americké verzi Heavy Metal): pár příběhů jako by vypadlo přímo ze stránek Arzacha, jiné pasáže zase skládají poctu Barbaru Conanovi.

Grahamův komiks má jen volně načrtnutý děj spočívající v Prophetově misi za obnovou dávno rozpadlého pozemského impéria. V různých koutech vesmíru se ale probouzejí další a další klony Johna Propheta a zažívají svá vlastní podivná dobrodružství. Někteří stále naslouchají hlasům dávno mrtvých operátorů a snaží se splnit svou misi, jiní se bouří, další stárnou a bezcílně bloudí vesmírem.

Zachmuřený Prophet toho moc nenapovídá, a tak se většina děje odvíjí v nekonečném sledu výjevů ze zvláštních, melancholických krajin. Simon Roy i další kreslíři se překonávají v nápadech a ze stránek vyplouvají zástupy groteskně deformovaných hmyzích ras, plovoucí krystaly, svůdné ještěroženy nebo planety v podobě zkroucených kamenných obrů. Osamělí muži procházejí odcizeným a nepřátelským prostředím, míří za neznámým, ale fanaticky pronásledovaným cílem, a na konci cesty čeká většinou smrt nebo brutální násilí. Prophetovi ovšem nechybí ani humor nebo nadsázka, ať už to jsou hlášky jako z brakové fantasy („jdi do věží Thauilu Vah a probuď božský satelit“) nebo pro Grahama typické výčty inventáře v kapsách hrdinů.


Série se v červenci uzavře posledním, pětačtyřicátým dílem, po kterém bude následovat miniřada Earth War. Je to skvělý příklad, jak tvůrčích výsledků lze dosáhnout, když vydavatel osloví mladé talentované autory a nechá jim volnou ruku a prostor ke změně. Výsledkem je vybroušená sci-fi vize, vracející do anglojazyčného prostředí nezaměnitelnou estetiku evropského komiksu. A při pohledu na množství zapojených autorů navíc existuje naděje, že Brandon Graham nezůstane se svým pronikavým pohledem do dálné budoucnosti osamocen.

Info

Brandon Graham / Simon Roy / Farel Dalrymple / Giannis Milonogiannis - Prophet (Image Comics, 2012 – 2014)
www.imagecomics.com/comics/series/prophet

Vyšlo v magazínu Full Moon #39.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.

Vesmírný příběh pro celou rodinu (Kosmo knedlíci)

Jaroslav Myšák 19.04.2020

Grafický román Pod dekou od Craiga Thompsona se dnes řadí mezi komiksovou klasiku. Co jeho další dílo?

Westernová manga (Zelená krev I.)

3DDI3 08.04.2020

Zelená krev nejvíc připomíná starý rodokaps, který se válel u prastrejdy na okně v kuchyni. Nostalgie přetřená kvalitním japonským nátěrem.

Stvůry na Manhattanu (Doctor Strange: Tajná říše)

3DDI3 04.04.2020

Čvachtavá příšera připomínající žaludek nebo výstup z temné dimenze připomínající konečník? Vizuální stránka je nasáklá ponurou atmosférou.

Zatracený Batman... (Batman: Zatracení)

3DDI3 29.03.2020

Cesta do hlubin duše Temného rytíře se neobejde bez mystiky a podobenství.

Nebude-li pršet, nezmoknem’ (Umbrella Academy: Hotel Zapomnění)

3DDI3 27.02.2020

Zpěvák kapely My Chemical Romance a v tomto případě scenárista Gerard Way přirozeným způsobem navazuje na dějové linie předchozího dílu.