Zprávy / Festivalové

Začíná Pražské Quadriennale 2015

Začíná Pražské Quadriennale 2015

redakce | Zprávy / Festivalové | 17.06.2015

Právě startuje 13. ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, nejvýznamnější mezinárodní přehlídky v oblasti divadla na světě s tradicí od roku 1967. PQ'15 bude slavnostně zahájeno ve středu 17. června v 18 hodin na Staroměstském náměstí. Během následujících 11 dní nabídne desetitisícům návštěvníků prezentaci děl a umělců z rekordního počtu 78 zemí světa. Jednou z největších novinek PQ'15 jsou lokace, ve kterých se přehlídka odehraje. Poprvé se totiž přesouvá do historického centra města, kde ovládne pomyslný trojúhelník mezi Staroměstským náměstím, Národním divadlem a Karlovým mostem. Veškerá díla tak bude možné vidět jak uvnitř významných staveb a památek města, tak i ve veřejném prostoru.

Hlavní programovou částí PQ'15 je Sekce zemí a regionů, která návštěvníkům nabídne ohromující labyrint scénografických výstav 68 zemí světa, s vlastními živými akcemi. Sám divák se mnohdy stane součástí interaktivních expozic, a bude tak ovlivňovat podobu desítek výstav, které se inspirovaly letošním tématem PQ SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika. Na Quadriennale proto letos bude možné narazit na mrak, bouřku či vítr, slyšet i vidět hudbu nejrůznějších forem a zamyslet se nad odkazy umělců k politickému dění současnosti. Návštěvníci se tak mohou formou zážitkové výstavy pomyslně přesunout po mapě celého současného divadelního světa.

PQ'15 se oproti předchozím ročníkům přesouvá poprvé do historického centra Prahy. Zvolené prostory pro výstavu zahrnují např. opuštěný dům, barokní palác, gotický kostel, galerie, tunel a další. Velkou novinkou budou pohyblivé expozice ve veřejném prostoru. Stěžejní akcí je živá výstava Kmeny, během které budou centrem Prahy procházet desítky maskovaných skupin z celého světa – tyto Kmeny se na své cestě zastaví v ulicích, v metru, v supermarketu nebo v divadle či v muzeu. Mnoho zemí si také v rámci svých národních expozic zvolilo doprovodné instalace a program na veřejných místech, například Australané nechají po Vltavě plout originální lodě, Švýcaři nainstalují v prostoru téměř celého Václavského náměstí rozměrnou rampu a za zmínku stojí i speciální hudebně-umělecká performance v Podolské plovárně.


PQ'15 láká také na přednášky slavných divadelních tvůrců. Kanadský divadelní mág Robert Lepage se proslavil zejména svými multimediálními produkcemi. Pod hlavičkou Ex Machina režíruje v předních operních domech včetně Metropolitní opery v New Yorku. Mnohými je považován za nejtalentovanějšího divadelního umělce současnosti. Další hvězdou programu je jeden ze zakladatelů berlínského souboru Gob Squad Sean Patten, který se ve své přednášce zaměří na použití multimédií v divadle. České odborné publikum bude mít příležitost setkat se také s americkou režisérkou Julii Taymor, jejíž nejznámější film Frida získal šest nominací na Oscara a dvě z nich proměnil. Její neslavnější divadelní inscenací je broadwayský muzikál Lví král, za který získala ocenění nejen za režii, ale také kostýmní návrhy. Během workshopů si profesionálové budou moci vyzkoušet spolupráci s takovými umělci, jako je divadelník Philippe Quesne (Francie), zakladatel Vivarium Studia, který uvedl své minimalistické představení Sergův Efekt na loňském Mezinárodním festivalu divadla v Plzni. Dále například se scénografem Dominicem Huberem (Švýcarsko), který spolupracoval s průkopníky "dokumentárního divadla" Rimini Protokoll, divadelní režisérkou Kirsten Dehlholm (Dánsko), uměleckou ředitelkou a zakladatelkou souboru Hotel Pro Forma.

Na 13. ročníku Pražského Quadriennale se bude udělovat prestižní ocenění Zlatá Triga za nejlepší expozici a také Zlaté medaile v několika kategoriích, které pokrývají různé scénografické disciplíny. Speciální cena se bude udělovat za inovativní přístup ke scénografii či za podnícení dialogu a nebude chybět ani cena dětských návštěvníků. Mezi členy odborné poroty najdete významné současné divadelní osobnosti např. režisérku a scénografku Kamilu Polívkovou, ruského režiséra a scénografa, vítěze Zlaté Trigy na PQ 2007, Dmitri Krymova či Antôniho Araúja, uměleckého ředitele Teatro da Vertigem a vítěze Zlaté medaile v kategorii Nejlepší realizace inscenace na PQ'11.

Info

Pražské Quadriennale 2015
18. -28. 6. 2015

www.facebook.com/praguequadrennial
www.twitter.com/PQ2015
www.pq.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

JazzFestBrno oslaví dvacítku

redakce 25.11.2020

Jubilejní 20. sezóna brněnského festivalu začne 7. března a ozdobí ji mistr klavírního tria Chick Corea.

Hudobný festival Next bude virtuálnym 3D zážitkom

redakce 25.11.2020

Live streamy vlakových jázd, zábery z centier veľkých miest, kamerové pasce z chránených prírodných oblastí, ale aj chat roomy, mačacie útulky, konferenčné hovory.

PAF Olomouc ohlašuje první jména

redakce 19.11.2020

V průběhu uplynulých dvou dekád se PAF rozvinul v label zahrnující mezinárodní síť umělců, kurátorů a událostí.

Jazz Dock odvysílá online festival

redakce 15.11.2020

Můžeme se těšit například na Ondřeje Pivce, Vertigo nebo Ondřeje Rumla. Koncerty budou přenášeny několika kamerami a se špičkovým zvukem.

Festival krátkých filmů Brno16 má nové datum konání

redakce 15.11.2020

Diváci se mohou těšit na tradiční mezinárodní soutěž i soutěž pro autory z České a Slovenské republiky, Československou 16.

Le Guess Who? oznamuje kurátory dalšího ročníku

redakce 12.11.2020

Čtrnácté vydání mají ve svých rukou kurátoři John Dwyer (Oh Sees), Lucrecia Dalt, Matana Roberts, Midori Takada a Phil Elverum (Mount Eerie/The Microphones).

Dokumentární Ji.hlava skončila, diváků bylo o polovinu více než loni

redakce 11.11.2020

Čtyřiadvacátý ročník Ji.hlavy je za námi. Proběhl výjimečně online a divácky překonal minulé ročníky

Hradecký slunovrat se pustil do záchrany kostela

redakce 10.11.2020

Crowdfundingová akce si klade za cíl zaplatit opravu brány v gotickém portálu zbylých městských hradeb a nátěr kostelní věže v Opavě.

Pohodové novinky

redakce 07.11.2020

Veľký výpredaj v Pohoda shope, Devendra Banhart na Pohodě 2021 a dokument Orchestra from the Land of Silence na Festivalu Jeden Svet.

Dokumenty na Mezipatrech představí milníky queer historie

redakce 04.11.2020

Heslem 21. ročníku festivalu, který letos proběhne poprvé celý online, je “Zotavení” obracející pozornost na duševní a fyzické zdraví LGBTQ+ komunity.