Články / Recenze

Záhadný Bitcoin a průvodce světem krypta (Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti)

Záhadný Bitcoin a průvodce světem krypta (Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti)

prof. Neutrino | Články / Recenze | 27.10.2022

Svět kryptoměn je čím dál populárnější a mnoho lidí se ptá, co to ten bitcoin vlastně je a k čemu slouží. K pochopení zdánlivě tajemného fenoménu světa kryptoměn je ideálním průvodcem kniha autorů Dominika Stroukala a Jana Skalického. Stroukal jako liberální ekonom se tématu kryptopeněz věnuje už dlouhá léta a stal se jejich vlivným mediálním propagátorem. Po zdařilých knihách Dark web: Sex, drogy a Bitcoiny (2020) o temných zákoutích internetu a Ekonomické bubliny (2021), pojednávající o historii ekonomických krizí, se pustil do třetího, rozšířeného vydání knihy o fenoménu kryptoměn.

Bitcoin (BTC) je dnes pro některé zasvěcence téměř náboženstvím. Jak by ne, když jeho tvůrce Satoshi Nakamoto je i po třinácti letech po vytěžení prvního bitcoinu stále záhadnou postavou, o které nikdo nic neví. Spiklenecká teorie, že jde o skupinu vývojářů, a také není jistá. Nakamoto přišel s geniálním nápadem virtuální decentralizované měny, která není regulovaná žádnou bankou ani státem. Platby se provádějí P2P (peer-to-peer), jednotlivec platí přímo jednotlivci bez prostředníka a hlavně zůstává anonymní. Dokonalý sen libertariánů, ale i „black hat“ hackerů, kteří ho hojně využívají k nekalým účelům. Transakce se potvrzují v blockchainu – digitální účetní knize, kde najdete všechny záznamy od prvotního „genesis bloku“ z roku 2009 až po současnost. Každých deset minut se blok uzavře a už nemůže být padělán.

Postupně z otevřeného kódu bitcoinu vzniklo tisíce odvozených měn – altcoiny jako ethereum, ripple, litecoin nebo monero. I o nich se v knize dozvíte mnohé. Stejně tak o tom, kde a jak kryptoměny získat a jak je bezpečně uchovávat. Nutno dodat, že česká kryptoscéna je světová, takže u nás vznikly první bankomaty nebo první hardwarová peněženka Trezor. Zdá se, že se vše posunulo směrem do mainstreamu, zvláště po tom, co Salvador loni vyhlásil bitcoin za státní měnu, což je však zcela proti jeho smyslu.

Nevýhodou kryptoměn je jejich velká nestabilita, hodnota směrem k běžným měnám se mění jako na houpačce, problém je i velká energetická náročnost při jeho těžbě, což je dnes ožehavé téma. Minusem je i to, že bitcoin se stal spíš než alternativní měnou komoditou pro movité spekulanty – kryptooligarchii, která s nám už nenakládá dle původních cílů komunity.

Publikace Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti vás velmi čtivým způsobem seznámí se světem kryptoměn. Možná s nimi budete chtít začít a pořídit si alespoň nějaký ten satoshi na kryptoburze, než čekat na to, co s vašimi penězi udělá inflace. Jen pozor, abyste v nich neutopily všechny svoje úspory. Někde se už dá za bitcoin oficiálně nakupovat, to je jeho částečná výhra, ale zároveň i počátek jeho zkrocení. Uvidíme, co bude dál – třeba jednou půjde o první globální měnu, která je čistě virtuální a není ničím podložena, jen sama sebou. Prostě velmi cenné nic.

Info

Dominik Stroukal, Jan Skalický - Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti (Grada, 2021, třetí rozšířené vydání)
web

foto © se svolením nakladatelství Grada

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Nasaďte si anarchistické brýle a uvidíte svět jinak (Dvakrát sláva anarchismu)

prof. Neutrino 19.11.2022

Další kniha z nakladatelství Neklid, tentokrát práce Jamese. C. Scotta Dvakrát sláva anarchismu, která přináší jiný pohled na organizaci věcí.

Nový vesmír, nový zvuk (Snarky Puppy)

Karolina Veselá 15.10.2022

Snarky Puppy zahrají v říjnu hned dvakrát v Česku. Čtěte recenzi a vyražte na koncert. Nebo naopak!

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček 22.09.2022

Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat.

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Veronika Viková 08.09.2022

Big Boy FM je v pořadí už třetím albem bratislavského rapera Gleba. Od jeho posledního alba Gauč Storytelling uplynuly tři roky.

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská 06.09.2022

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání.

Kultura vydupaná ze země (Kartografie (Eko)systémů)

Jiří Přivřel 04.09.2022

Dobré zprávy z regionů. Víc než jen průvodce.

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 03.09.2022

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické.

... nikdy nevyjde z módy (Metronomy)

Jonáš Sudakov 01.09.2022

Hodinová štopáž, odkaz vecnosti kapely a farebnosť produkcie. Na novom albume to všetko škrtli výmenou za jednoduchosť a pomalosť.

S Viah tančíme

Emma Barickmanová 30.08.2022

Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího.

Nejlepší zbraň je ta, ze které musíte vystřelit jen jednou (Castaka/Metabaronovy zbraně)

3DDI3 28.08.2022

Dvojpříběh Alejandra Jodorovského Castaka & Metabaronovy zbraně je návratem do známých vod oblíbeného vesmíru série Mistrovských děl evropského komiksu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace