prof. Neutrino | Články / Recenze | 27.10.2022
Svět kryptoměn je čím dál populárnější a mnoho lidí se ptá, co to ten bitcoin vlastně je a k čemu slouží. K pochopení zdánlivě tajemného fenoménu světa kryptoměn je ideálním průvodcem kniha autorů Dominika Stroukala a Jana Skalického. Stroukal jako liberální ekonom se tématu kryptopeněz věnuje už dlouhá léta a stal se jejich vlivným mediálním propagátorem. Po zdařilých knihách Dark web: Sex, drogy a Bitcoiny (2020) o temných zákoutích internetu a Ekonomické bubliny (2021), pojednávající o historii ekonomických krizí, se pustil do třetího, rozšířeného vydání knihy o fenoménu kryptoměn.
Bitcoin (BTC) je dnes pro některé zasvěcence téměř náboženstvím. Jak by ne, když jeho tvůrce Satoshi Nakamoto je i po třinácti letech po vytěžení prvního bitcoinu stále záhadnou postavou, o které nikdo nic neví. Spiklenecká teorie, že jde o skupinu vývojářů, a také není jistá. Nakamoto přišel s geniálním nápadem virtuální decentralizované měny, která není regulovaná žádnou bankou ani státem. Platby se provádějí P2P (peer-to-peer), jednotlivec platí přímo jednotlivci bez prostředníka a hlavně zůstává anonymní. Dokonalý sen libertariánů, ale i „black hat“ hackerů, kteří ho hojně využívají k nekalým účelům. Transakce se potvrzují v blockchainu – digitální účetní knize, kde najdete všechny záznamy od prvotního „genesis bloku“ z roku 2009 až po současnost. Každých deset minut se blok uzavře a už nemůže být padělán.
Postupně z otevřeného kódu bitcoinu vzniklo tisíce odvozených měn – altcoiny jako ethereum, ripple, litecoin nebo monero. I o nich se v knize dozvíte mnohé. Stejně tak o tom, kde a jak kryptoměny získat a jak je bezpečně uchovávat. Nutno dodat, že česká kryptoscéna je světová, takže u nás vznikly první bankomaty nebo první hardwarová peněženka Trezor. Zdá se, že se vše posunulo směrem do mainstreamu, zvláště po tom, co Salvador loni vyhlásil bitcoin za státní měnu, což je však zcela proti jeho smyslu.
Nevýhodou kryptoměn je jejich velká nestabilita, hodnota směrem k běžným měnám se mění jako na houpačce, problém je i velká energetická náročnost při jeho těžbě, což je dnes ožehavé téma. Minusem je i to, že bitcoin se stal spíš než alternativní měnou komoditou pro movité spekulanty – kryptooligarchii, která s nám už nenakládá dle původních cílů komunity.
Publikace Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti vás velmi čtivým způsobem seznámí se světem kryptoměn. Možná s nimi budete chtít začít a pořídit si alespoň nějaký ten satoshi na kryptoburze, než čekat na to, co s vašimi penězi udělá inflace. Jen pozor, abyste v nich neutopily všechny svoje úspory. Někde se už dá za bitcoin oficiálně nakupovat, to je jeho částečná výhra, ale zároveň i počátek jeho zkrocení. Uvidíme, co bude dál – třeba jednou půjde o první globální měnu, která je čistě virtuální a není ničím podložena, jen sama sebou. Prostě velmi cenné nic.
Dominik Stroukal, Jan Skalický - Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti (Grada, 2021, třetí rozšířené vydání)
web
foto © se svolením nakladatelství Grada
Jaroslav Lajner 12.05.2023
Mnozí zástupci mužského pokolení instinktivně prahnou po něčem, co by dlouhodobě odkazovalo k jejich pozemskému bytí.
Martin Šmíd 11.05.2023
Následně se skupina vydala na turné s ostřílenými veterány Stereolab, kteří si Fievel Is Glaque vyhlídli po úspěchu zmíněné kompilace. Co dál?
Natálie Dvořáková 10.05.2023
Během uplynulých šesti let vydala několik EP a singlů a pokaždé přišla s novým zvukem. Aktuální mixtape není výjimkou.
3DDI3 07.05.2023
Herní zápletka je poměrně jednoduchá – bít padouchy hlava nehlava. O hudbu k vesmírnému dobrodružství se postaral český skladatel a producent Floex.
Julie Scholzová 29.04.2023
Deska staví na kontrastech, většina skladeb je upbeatová, zpívá se v nich ale o manipulaci, smutku, osamělosti nebo riziku sociálních sítí, moderních trendů.
Jaroslav Lajner 13.04.2023
Seriál nepříjemně překvapí i častým výskytem logických lapsů, které pramení především z nevěrohodného, místy dokonce nesmyslného chování postav.
Josef Kaňka 09.04.2023
Když se člověku podaří rozluštit nebo alespoň logicky interpretovat název alba, je velmi pravděpodobné, že snáz pochopí i jeho obsah.
Jaroslav Lajner 02.04.2023
Portrét sériového vraha prostitutek, který své zrůdné činy koná ve jménu „svaté války proti dekadenci“.
Viktorie Motlochová 30.03.2023
Jakkoliv nemůžeme Paramore upřít hudební vyzrálost, nové album This Is Why je matoucí jak hudebně, tak rozháraným sdělením.
Riikka Hajman 01.03.2023
Album by se dalo vnímat jako shrnutí Popova života a kariéry: některé songy připomínají The Stooges, ale jsou tu i zvukové experimenty typické pro jeho pozdní období.