Zprávy / Pozvánky

Zapojte se do sousedských slavností Zažít město jinak

Zapojte se do sousedských slavností Zažít město jinak

redakce | Zprávy / Pozvánky | 07.05.2022

Třetí zářijovou sobotu budou opět stovky ulic a veřejných prostranství po celém Česku patřit sousedům a sousedkám a jejich umu. Uskuteční se už 17. ročník sousedských slavností Zažít město jinak. K organizátorům*kám letošní akce se do konce května může přidat kdokoliv a za pomoci pořádajícího spolku AutoMat oživit také vlastní ulici.

„Cílem akce je propojovat sousedy, místní podniky a instituce, kteří se jindy spíše míjejí,” vysvětluje koordinátor slavností Tomáš Fridrich z AutoMatu. “Často se stává, že se energie vzniklá z pořádání Zažít město jinak přetaví ve vznik místních spolků a organizaci akcí během celého roku,” doplňuje. Součástí slavností, do kterých se loni zapojilo 95 míst v Praze a 45 dalších měst, se může stát kdokoliv. Do konce května je otevřený Open Call přímo pro organizátory a organizátorky jednotlivých lokalit. „Stačí mít chuť, elán a alespoň základní představu o programu dne. Se všemi formalitami jako je jednání s úřady, řešení záborů veřejných prostranství, vyparkování aut na den akce a propagací, už pomůžeme my,” říká Tomáš Fridrich.

Slavnosti Zažít město jinak jsou ideální šancí poukázat na nevyužitý potenciál veřejného prostoru, který při vyparkování aut vynikne o to výrazněji. K veřejnému prostoru se váže i motto letošního ročníku „Bez zábran”. To evokuje snahu o odstranění bariér fyzických, které brání různým skupinám lidí se městem snadno a efektivně pohybovat, ale také zábran mentálních. „Každý rok se snažíme vnést do společenské diskuse téma, které v rámci našich dlouhodobých aktivit v AutoMatu řešíme a které je důležité i pro zapojené organizátor(k)y. V našich městech a v metropoli obzvlášť naráží lidé na bariéry každodenně. Rodiče s kočárky, lidé se sníženou schopností pohybu a orientace, senioři, ale např. i lidé, kteří usilují o důstojné bydlení nebo bezpečnou cestu do práce,” vypočítává koordinátor Tomáš Fridrich.

Info

Zažít město jinak
web akce

foto © Anna Šolcová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Klub Brno v Ostravě slaví dva roky

redakce 30.06.2022

Hudební prostor s neobvyklým názvem je dílem entuziastů z kulturního spolku Provoz.

Amy Shark i Bonobo v Praze

redakce 29.06.2022

Dravá indiepopová zpěvačka Amy Shark vyráží na turné a svou českou premiéru. Bonobo nás vezme do pestré divočiny alba Fragments, v Praze zahraje na podzim.

Červenec v Underdogs' a na Fluffu

redakce 27.06.2022

V sólové tvorbě sází J.Zunz na minimalistickou elektroniku, evokující stav na pomezí snu a bdělosti, a skrze repetitivní melodie směřuje za horizont běžného vědomí.

Půlnoc umění, nová výstava Kunsthalle Praha

redakce 26.06.2022

Letní výstava představí soukromou sbírku a aktivity Karla Babíčka – významného kulturního hybatele a zakladatele legendární pražské galerie Behémót v 90. letech.

V Underdogs' neofolkový Of the Wand And the Moon

redakce 22.06.2022

Kim Larsen již tuto sobotu představí nové album, na které milovníci neofolku čekali dlouhých deset let od poslední, fenomenální desky The Lone Descent.

Fobia Kid křtí ve čtvrtek na Altenburgu

redakce 21.06.2022

Po roční pauze od hudby i sociálních sítí se slovenský rapper vrací objevovat zákoutí digitálních glitchů a hyperaktivních beatů.

Horrorcore Ice Nine Kills i melancholický synthpop Nation of Language v Praze

redakce 21.06.2022

Ice Nine Kills, to jsou chytlavé riffy, monstrózní produkce i vyklenuté melodie – a hlavně estetika osmdesátkových hororů.

Ólafur Arnalds v Karlíně

redakce 19.06.2022

Royal Albert Hall? Opera v Sydney? Není problém. Tam se ale jeho podmanivá, leč velice jemná a intimní hudba perfektně hodí.

Otvíračka Čítárny Unijazz

redakce 17.06.2022

V sobotu se může celá pražská komunita těšit na velké otevření, která jako již mnoho let garantuje kvalitní hudební a literární program.

Východ slunce v ostravské galerii Plato

redakce 16.06.2022

Koncert při východu slunce se uskuteční ve spolupráci s kolektivem Gin&Platonic a nabídne živé sety Antoniny Nowacke a postambientního dua Misty Picture.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace