Zprávy / Pozvánky

Zásadní Frederic Rzewski

Zásadní Frederic Rzewski

redakce | Zprávy / Pozvánky | 02.10.2023

Essential Rzewski & Friends se uskuteční v multifunkčním sále DOX+ v úterý 21. listopadu a nabídne 180 minut hudby za účasti Rzewského blízkých přátel.

Jedná se o šestý v řadě „Zásadních“ koncertů, pořádaných Ostravským centrem nové hudby ve spolupráci s Centrem současného umění DOX. Koncert je zaměřen na dílo legendárního amerického skladatele a klavíristy Frederica Rzewského (1938–2021) a skladatelů, kteří s Rzewskim spolupracovali více než padesát let: Alvina Currana, Christiana Wolffa a Petra Kotíka.

Frederic Rzewski – americký skladatel a klavírista, jedna z nejvlivnějších postav americké hudební avantgardy, „Chopin 20. století“. Jeho kompoziční styl označil The New York Times za „zároveň stylově eklektický a politicky angažovaný“. Ve svých dílech spojuje obě strany hudby posledních desetiletí: určitou technickou „přísnost“ na straně jedné a spontaneitu na straně druhé. Obě tyto stránky budou zastoupeny na koncertě, kde zazní nejen skladby Rzewského, ale také jeho současníků a zároveň kolegů a přátel, kteří jsou umělecky podobně orientovaní.


Petr Kotík stojí za dramaturgií unikátního trojkoncertu, který rovněž oddiriguje. Na jeho pozvání se také Rzewski několikrát zúčastnil jako lektor, skladatel i interpret Ostravských dnů – naposledy v roce 2019. Pozvání do srpnové Ostravy přijal i o dva roky později, ale 26. června 2021 náhle zemřel. 

Belgický klavírista Daan Vandewalle je jeden z nejbližších přátel a spolupracovníků Rzewského posledních let jeho života. Na koncertě v pražském DOX+ se ujme Vandewalle sólového partu ve skladbě Spontano Petra Kotíka, která vznikla v roce 1964 právě pro Rzewského – ten ji také jako sólista provedl na Ostravských dnech 2019. Dále se Vandewalle představí jako sólista v Rzewského skladbě A Long Time Man (1979–80), která zažila svou renesanci před pár týdny v Ostravě – vzhledem k desetiletím jejího neprovádění nebyly k dispozici ani party, které tak musely vzniknout.

Závěr koncertu bude patřit sólovému klavírnímu opusu De Profundis na texty spisovatele a dramatika Oscara Wildea. Jedná se o jeho zpověď i obranu proti nespravedlnosti a nelidskosti anglického trestního systému, který ho za homosexualitu odsoudil k dvouletému vězení. Provedení se ujme – v roli klavíristy i narátora – opět Daan Vandewalle. Kromě něj se jako klavírista během večera představí také skladatel a improvizátor Alvin Curran (1938) – ten spolu s Rzewskim v roce 1965 založil v Římě slavný ansámbl Musica Elettronica Viva. Oba spojovala vášeň pro improvizaci a spontaneitu, kterou se často snažili začleňovat do svých skladeb. Hrát bude Ostravská banda doplněná členy ONO – Ostrava New Orchestra.

Info

Essential Rzewski & Friends
21. 11. 2023 19:00
DOX+, Praha
Fb událost

foto © Martin Popelář

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prosinec v Punctu

redakce 30.11.2023

Dojde na klasicky velkolepý DIY festival, kultovní postavu minimalistické klasiky i komunitní akce.

Akce plug-in & trigger change

redakce 30.11.2023

Co to vlastně je hudební scéna, co ji tvoří a ovlivňuje? V jakém nastavení by se nám lépe tvořilo i žilo?

GMU slaví sedmdesátku

redakce 30.11.2023

U příležitosti 70. výročí od založení galerie proběhnou tři komentované prohlídky. Vstup bude po celý den zdarma do všech stálých expozic a výstav.

Min Tanaka přijíždí do Archy

redakce 29.11.2023

Slavný japonský tanečník, choreograf a herec Min Tanaka provází Archu po celou dobu její existence.

Slast v Paláci Akropolis

redakce 28.11.2023

Joshek nabídne projížďku z veselého elektro vrzání přes house music až do moderního techno bzučáku.

Sasha Velour a Declan McKenna v Praze

redakce 26.11.2023

Genderfluidní drag umělkyně předvede devadesátiminutový spektákl přesahující žánry a styly.

Jednota last minute show: Man on Man

redakce 24.11.2023

Man on Man jsou Roddy Bottum a Joey Holman. Roddyho znáte z Faith No More, byl jedním z prvních muzikantů na kytarové scéně, který se nebál vyoutovat.

Floex Ensemble na Moderně

redakce 24.11.2023

Hudební cyklus kulturní platformy GOODGOOD představuje lokální hudební skladatele a skladatele moderní a neoklasické hudby.

Načeva a Zdivočelí koně v Kasárnách Karlín s novými písněmi

redakce 24.11.2023

Monika Načeva a Zdivočelí koně přináší zhudebnění básní umělců pronásledovaných minulým režimem z 60.–80. let.

Misia Bieńko na Piano Potrvá

redakce 22.11.2023

Misia Bieńko odehrála mnoho koncertů v kapele s Misiou Furtak a Haniou Rani. Její sólový koncert uslyšíte na konci listopadu v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace