Zprávy / Pozvánky

Závěr roku s Jednotou

Závěr roku s Jednotou

redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.11.2022

S blížícím se koncem roku uzavírá Jednota koncertní sezónu. Ve vyváženém poměru se tentokrát představí uznávané legendy a mladší hudebníci, kteří kladou důraz na osobitost projevu. Netradiční přístupy k loutně, příčné flétně nebo bicím doplní třeba dekoloniální drone metal nebo surový death industrial.

Pozoruhodným setkáním na pozoruhodném místě bude vystoupení Jarboe a Jozefa van Wissema. Bývalá zpěvačka Swans nadále tvoří hudbu, která je intimní i intenzivní, zatímco loutnista van Wissem, známý také ze spoluprací s Jimem Jarmuschem, opět přesvědčuje o působivosti středověce znějících melodií v moderním kontextu. Jejich koncert 25. listopadu navíc proběhne ve zřídka přístupných prostorách Hlavního nádraží.

O den později, v sobotu 26. listopadu, vystoupí v žižkovském prostoru Punctum výjimečná flétnistka a vokalistka Ka Baird. Ta se po letech v kapele Spires That in the Sunset Rise vydala na sólovou dráhu, vydala dvě povedené nahrávky na špičkových labelech Drag City a RVNG Intl., a především si získala pověst mimořádné performerky, jejíž specifické pojetí psychedelie bývá naživo uhrančivé i zcela precizní. Doprovodí ji dronový projekt Gnäw, ve kterém se fyzicky i zvukově setkává Praha s Brnem a Finsko s Íránem.

Hutný kontrast přinese australské duo Divide & Dissolve, jejichž drone doom vymítá démony koloniálních dějin. Po Roadburnu nebo Le Guess Who? je přivítá Underdogs’ 29. listopadu. Osobnějším exorcismem bude vystoupení Michaela Giry, lídra slavných Swans, který sólově dokazuje, že jeho hudba může být zdrcující i bez masivního zvuku domovské kapely. S ním se navíc představí steelkytarista Kris Hahn, další člen postreunionové inkarnace Swans. 3. prosince, Divadlo Archa.

Jiné, přímočařejší pojetí temnoty bude dominovat v Underdogs’ 5. prosince. Představí se dva projektu spojené se zásadním darkambientním labelem Cold Meat Industry, konkrétně zakladatelský deathindustrialový projekt Brighter Death Now šéfa vydavatelství Rogera Karmanika a Raison d’être, jeden z nejvíce ceněných klasických dark ambientů. Očekávání jsou jasná: misantropie, vztek a odstíny tmavé šedi. Celá koncertní série pak skončí 17. prosince v Punctu na vánočním večírku s elektroakustickým bubeníkem Andreou Belfim. Jeho hypnotické rytmy podporované synťákem doplní romantičtí technaři Lofn, mistr modulárových smyček White Trash Wigwam a všestranná DJka Mʊdʌki.

Info

Jarboe + Jozef van Wissem
25. 11. 2022 19:30, Hlavní nádraží, Praha
fb event

Ka Baird + Gnäw
26. 11. 2022 19:30, Punctum, Praha
fb event

Divide & Dissolve
29. 11. 2022 18:00, Underdogs’, Praha
fb event

Michael Gira + Kristof Hahn
3. 12. 2022 Divadlo Archa, Praha
fb event

Brighter Death Now + Raison d’être
5. 12. 2022 Underdogs’, Praha
fb event

Vánoce v Jednotě: Andrea Belfi + Lofn + White Trash Wigwam + Mʊdʌki
17. 12. 2022 Punctum, Praha
fb event

foto © Alex Phillipe Cohen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Desperátský souboj: Povodí Ohře a Kakktus

redakce 08.12.2022

Kakktus jsou smirkový rokenrol a v kombu s Povodím Ohře to bude hustá jízda.

The Blue Stones a drag queen Alyssa Edwards v Praze

redakce 07.12.2022

Americká drag queen, tanečnice a osobnost televizní zábavy Alyssa Edwards přijede poprvé do Prahy. Její život je jeden velký spektákl.

Shortparis, Fléda, antiválečný hudební rituál

redakce 06.12.2022

Tvorba Shortparis aktualizuje tradici sociopolitické kritiky postpunku o soudobé postupy experimentálního popu.

Synapse Knowledge uzavře online masterclass se Sylvií Simmons

redakce 06.12.2022

Sylvie je redaktorkou prestižního hudebního titulu Mojo a na svém kontě má také řadu biografií.

Konektiv se blíží

redakce 04.12.2022

Tři nová hudební vystoupení, ve kterých se setkávají čeští hudebníci s hudebníky z řad přistěhovalců a národnostních menšin.

Brighter Death Now s Raison d’être v Underdogs'

redakce 03.12.2022

Celá Karmanikova tvorba, a hlavně živá vystoupení, jsou destilovanou anarchií, přehlídkou zkaženosti a vztyčeným prostředníkem celému lidstvu.

Luna poprvé v Praze

redakce 02.12.2022

Označení tvář ukrajinské hudební revoluce vymyslel magazín Vogue. Valná část kritiků říká, že elektronický zvuk projektu vychází z pop music 90' a 00' let.

Explicit zakončí sezónu zahraničním hostem

redakce 01.12.2022

Explicit : Connection To Collectivity bude poslední rave v září televizních obrazovek.

Dvě novinky HaDivadla v Arše

redakce 29.11.2022

HaDivadlo na začátku prosince zamíří do Prahy s další autorskou inscenací, na jejímž scénáři se podílel Bohdan Karásek.

Popmuseum zve (nejen) na online koncerty

redakce 28.11.2022

Speciální akustické a poloakustické sety umělců napříč žánry v komorním muzejním prostoru nabídne od listopadu na svém youtube kanálu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace