Články / Reporty

Závěsy a ručníčky (She Past Away)

Závěsy a ručníčky (She Past Away)

Michal Smrčina | Články / Reporty | 06.11.2019

Pořádat koncert v pondělní večer může být odvážným krokem, když jde ale o kapelu formátu She Past Away s více než desetiletou existencí, lze obavy z nízké účasti hodit za hlavu. Navíc když za ní stojí loajální posluchačská základna vzpomínající na koncert před třemi roky. "Původně jsme si koupily lístky na středu do Brna, ale nakonec jsme je stihly udat a jdem v Praze," slyším opodál. Kam by jezdily, když Turci zamířili i do Prahy.

Na nádvoří Kasáren hoří oheň, okolo postávají a posedávají ležérní gotici i ti odění do velké večerní. Hned zkraje se atmosféru pokouší navodit u nás málo známá švédská zpěvačka Aux animaux. Jde to ztuha, publikum zůstává chladné. I když hudebně kombinuje oblíbené potemnělé subžánry, které spojují retro synťáky, avizovaný dojem „trochu jiného soundtracku k The Drive“ nepřichází. Do prázdna vyznívá otázka vztahující se ke coveru Björk, kdo z přítomných sdílí náklonnost pro islandskou zpěvačku. Nikdo? Ticho, ojedinělý a nesmělý výkřik, snad souhlasu. Mírně strojené tanečky nefungují, zpěvačku předskakující na poslední chvíli si nejspíš poslechl málokdo. Očekávání míří k hlavním protagonistům.

Koncertní prostor Kasáren je vlastně docela velký. Nečekaný je také savový odér ve vzduchu, nejspíš proti sklepní plísni. Snad bych i přivítal i kuřácký koncert. Od začátku intenzivně pracují kouřostroje, a to tak, že z předních řad lze často vidět jen siluety dvoučlenné kapely. Jeden vysoký a nakrátko, kmitající nad klávesami, druhý s kytarou a nezbytným vyčesaným rozcuchem. Proč ale tak potichu? Výhrady se naštěstí časem vytrácí a vývoj sledují i tracky. Od tradičnějšího kytarového postpunku k melancholické, ale energické dark wave diskotéce. Souvisí to s tím, že tour She Past Away se letos koná u příležitosti vydání nového alba Disko Anksiyete, které je o poznání tanečnější. Což ocení i vlasatý chlapec v cylindru, saku a černobíle pruhovaných pantalónech, jehož pohyby patří po celé vystoupení k podstatně rychlejšímu kmitočtu.

fotogalerii z koncertu najdete tady

Občas se v mlhavém oparu ukáže mrtvolný make-up vystupujících, vizuální pozornost ale poutají spíše statické obrazy z projekcí, dávkované střídavě, víceméně po písních. Někdy lehce kýčovité kresby hradů, někdy antické sloupy s reliéfem záhadné šišky, jindy symboly a omšelé obrazce. Vůně Sava prosycuje večerní zábavu, zdi sálu jsou zahaleny závěsy, do kterých se jako netopýři motají jak postávající, tak křepčící návštěvníci. V sále není horko, ale kapela i přes sporé pohybové kreace vystupuje s nasazením a pravidelně si otírá pot či make-up do připravených ručníčků. Nakonec není divu, koncert trvá přes hodinu, i když se poslední dunivé skladby neprotáhnou až do desáté. Na přídavky se nehraje.

She Past Away nejsou kdovíjak originální kapelou, spíše uznávají kánon osmdesátkového postpunku, ale aktuální příklon k elektronice dodal koncertu potřebnou jiskru, dynamiku. Jinak by hrozilo postupné utonutí v setrvačné jednotvárnosti. Další zastávka Brno a intimnější prostor Kabinetu Múz.

Info

She Past Away (tur) + Aux animaux (se)
4. 11. 2019 Kasárna Karlín, Praha

foto © Romana Kovácsová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jen začátek nečeho velkého (Algiers)

waghiss666 24.02.2020

Půldruhé hodiny večírku u konce světa? Prý kdyby se o slovo nehlásila tradiční páteční diskotéka, hráli by ještě dýl. A mi by ani to nestačilo.

Vyprodaná Akropole? John Wolfhooker se hlásí o slovo.

Kateřina Ondráčková 24.02.2020

V dnešní době se žánrová vyhraněnost už moc nenosí, u John Wolfhooker se dlouhodobě osvědčila fúze screama, čistých vokálů, djentu a nově i elektro samplů.

Ho99o9 uspořádali obskurní hlukový dýchánek

Vojtěch Podjukl 24.02.2020

Frustrace je v hudbě silně znát a poskytuje zdroj energie, kterou jsou schopni na jevišti přetavit v dramatickou a absurdní podívanou.

Soundtrack do nového města (Black Marble & Panther Modern)

Sabina Coufalová 20.02.2020

Černá vládla všem. Snad nezavlaje i nad Kasárnami, hovory o budoucnosti karlínského prostoru se vynořovaly celý večer.

Efterklang v euforii. Archa též.

Veronika Mrázková 18.02.2020

Tak čistou a elektrizující radost není možné zažít často, byť se vám vystoupení líbí sebevíc... Stalo se v Divadle Archa.

Magické harmonie (Hackedepicciotto)

Jakub Koumar 17.02.2020

Uspořádat dobrý koncert je tak trochu alchymie, při níž se vždy musíte na něco spolehnout. Na co se spolehnul tenhle večer v Kaštanu?

Pomalý rozjezd, silný závěr – The Legendary Pink Dots

Vojtěch Podjukl 16.02.2020

V úvodu setu kazil dojem příliš hlasitý beat, basů mohlo být taky méně. Rozpačitě působily i prostoje mezi písněmi. Co bylo pak?

Žánrový cross mejdan s Indies Scope

Adéla Poláková 16.02.2020

Očekávaně dobře obstojí i DVA, které lze taky vidět po delší odmlce. Jejich světový hravý pop dokreslují animace Markéty Lisé... Oslava v Sonu byla opulentní.

Kytarovky vládnou všem aneb New Czech Indie Night

Maria Pyatkina 16.02.2020

„Grime vládne všem,“ tvrdíme v aktuálním Full Moonu, což možná platí pro Velkou Británii, ale v Česku vládnou kytarovky.

Všichni jednou umřeme (Hrubá hudba)

Adéla Poláková 13.02.2020

Beznadějně vyprodaný Kabinet Múz se pomalu plní. Zastoupeny jsou všechny věkové kategorie a ti starší si suverénně berou židle do předních řad.