Články / Reporty

Zbraně tiché i hlasité (Kim Gordon)

Zbraně tiché i hlasité (Kim Gordon)

Alžběta Sadílková | Články / Reporty | 04.07.2024

Hustým vzduchem plnící se MeetFactory otřásají řezavé zvuky kytar a pronikavý ženský hlas. Prostor si před několika minutami bezskrupulózně přivlastnilo britské trio Lambrini Girls a s punkovou razancí dává publiku najevo, že hudba je nejen estetickou veličinou, ale i prostředkem pro vyjádření postoje. O postoji Lambrini Girls není pochyb. Prosazují práva žen a queer osob, vymezují se proti praktikám policie a politickému útlaku. Živelnost dění na stagi by se dala krájet, frontwoman Phoebe Lunny se v polovině výstupu vrhá do publika a vyzývá k interakci. Ačkoli je jejich energie nakažlivá, publikum jí se zvláštní apatií vzdoruje. Ke konci vystoupení dav šumí kousavými poznámkami nejen na účet interpretek. Několik jízlivých narážek je adresováno feminismu jako takovému a době, ve které je „už zakázáno cokoliv říkat“.

V atmosféře vyprodaného sálu čekajícího na ikonu newyorské klubové scény Kim Gordon se nelze ubránit pocitu, že dochází k bolestnému nedorozumění v tom, o jaký koncert se vlastně jedná. Americká umělkyně svou tvorbou i názory ztělesňuje jasné stanovisko, s přibývajícím věkem stále explicitněji. Výběr předkapely nebyl náhodný, kromě pro Gordon tolik příznačné demonstrace ženské síly se v něm odráží i popření obecných pravidel pro to, co ženy můžou a co ne.


fotogalerii z koncertu najdete tady

MeetFactory nehostí Sonic Youth, ale umělkyni, která od podstatné životní etapy postoupila dále, vpřed. Stejně jako její bývalí spoluhráči Thurston Moore, který smíchovskou továrnu navštívil na jaře loňského roku, a Lee Ranaldo, jenž svou pražskou zastávku pojal komorněji předloni v žižkovském Punctu, dává i Kim Gordon symbolické sbohem tomu, co bylo. Srovnání všech tří vystoupení přináší jak vhled do jednotlivých vrstev Sonic Youth, tak ujištění, že je to právě Gordon, kdo je nejhlasitější.

Základ setu tvoří album The Collective, impozantní soubor elektronických skladeb se silným rytmickým podkladem, které autorka nahrála na jaře s producentem Justinem Raisenem. To je doplněno několika skladbami z první sólové desky No Home Record (2019) a hutným kytarovým singlem Grass Jeans (2021).

Doprovodná kapela ve složení Camilla Charlesworth (baskytara), Madi Vogt (bicí) a Sarah Register (kytara), která autorku provázela i při turné k první nahrávce, je sice tvořena téměř o dvě generace mladšími hudebnicemi, jako celek ale těleso funguje organicky (i toto je zajímavý kontrast oproti kapele Moorea, který dal přednost obklopení „starých přátel z branže“). Výrazné a živé kapelní pozadí tvoří protipól ke Gordon, která s nezaujatým výrazem korzuje po kraji podia a do všeobjímajícího hluku deklamuje texty.

V autobiografii Holka v kapele (2015) Gordon vysvětluje, že tím, co ji nejvíce fascinovalo na newyorských nowaveových kapelách, bylo, jak „odtažitě a abstraktně jejich hudba schválně zněla“, a dodává, že se jednalo o „to nejčistší a nejsvobodnější, co kdy slyšela“. Právě tady lze hledat kořeny jejího hudebního jazyka. Přednes tvořený směsicí odtažitosti, klidu, stability, upřímnosti a kultivovaného vzteku je společně s mocným trapovým beatem a noiseovými stěnami ráznou, ale neafektovanou odpovědí na šovinismus a ageismus. Svoboda a čistota, které se pojí s touto formou autentického projevu, jsou stejně jako pro no wave osmdesátých let i pro Kim Gordon jednou z nejsilnějších zbraní.

Její vzdor je pramálo podobný tomu drzému a hlasitému, s nímž operují Lambrini Girls. Jedno však mají společné: jsou projevem odvahy, nikoli strachu, proto jsou cenné.

Info

Kim Gordon (us) + Lambrini Girls (uk)
2. 7. 2024 MeetFactory, Praha

foto © Zuzana Valešová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Eartheater, s tebou je vše jednodušší

Jakub Béreš 14.07.2024

Zatímco se před osmi lety na scéně ještě hledala, dnes pravidelně spolupracuje se jmény jako Sega Bodega nebo Caroline Polacheck... Eartheater v Praze.

Pohodu potrebujeme (Pohoda 2024)

Richard Michalik 14.07.2024

Headlinerom poobedia bolo po prvých šuškandách sledovanie radaru SHMÚ a neustále návštevy osviežovacích staníc. Väčšinu návštevníkov, ale vysoké teploty neodradili...

Oáza neklidu a divnosti (Hradby samoty 2024)

Kryštof Kočtář 14.07.2024

Kdo je schopen najít krásu nejen v hroutících se novostavbách, ale rovněž prastarých ruinách, jistě by ocenil zámeček. Okna byla potažena...

Opäť doma (Pohoda 2024)

Richard Michalik 12.07.2024

Na flákanie nie je príliš priestor, trojboj Arlo Parks - Skepta - James Blake čaká.

Odpojené (Bear Stone 2024)

Ema Klubisová 11.07.2024

Po dvoch dňoch sa neznáme tváre stávajú známymi a z krátkej pauzy na wc sa môže stať popíjanie chorvátskeho piva Karlovačka s päťdesiat ročnými metalistami pod mostom.

Na konci kolonády (KVIFF 2024)

Štěpán Nezbeda 09.07.2024

Směs nespokojenosti, nadšení, znechucení a odchodů ze sálu vyvolal i všeobecně nejočekávanější kousek z kategorie chytrých žánrovek, v Cannes vychvalovaná Substance.

Vajbit Kafku v Siřemi (Deziluze 2024)

Pavel Novotný 05.07.2024

Vjíždíme do Siřemi. Vlaštovky tu sedají na nízké elektrické vedení a loví všudypřítomný hmyz. Není náhodou každý festival tak trochu Woodstock?

Nostalgie a technooptimismus rybníka (Rosnička 2024)

Viktor Hanačík 02.07.2024

Půlnoc přeje experimentálnějším slotům. Kryjou se tu dvě zásadní věci, hybridní futuristický set oloongbru, zakladatele pražského labelu Yuku, a posttrapová vize tria Awoo.

Hlad po větší intenzitě (Chelsea Wolfe)

Václav Valtr 26.06.2024

Vzhledem k technickým nedokonalostem vyzněly nejlépe písně folkové, pomalé a komorní, tedy zkrátka ty, které netrpěly nedostatkem rvavé kytary.

Tři dny v Barceloně (Sónar 2024)

Zuzana Malá, Lenka Pittnerová 21.06.2024

Dostalo se nám škály zážitku, od experimentální scény, bohaté nabídky projektů v rámci doprovodného programu, které téměř vždy zahrnují AI, techna v gigantických halách i barcelonského fashion weeku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace