Články / Recenze

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská | Články / Recenze | 29.06.2021

Svět se zastavil, nutí k zamyšlení, k sebepoznání. Potýkáme se se situacemi, které by nás nenapadlo nikdy dříve řešit, hledáme nové způsoby, jak zaplnit čas. Co když jste navíc zpěvačka a váš čas se točil kolem koncertů, nahrávání, zkoušení a to vše ze dne na den zmizelo? Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit. Že by ten správný čas vytáhnout kytaru, zaměstnat roztěkanou mysl prací a zamyslet se nad životem?

Jenn Wasner je zpěvačka a kytaristka z amerického Baltimoru, spolu s hudebníkem Andym Stackem založila indierockové duo Wye Oak. V roce 2012 rozšířila své hudební působení o tanečně popový projekt Dungeonesse založený na spolupráci se skladatelem a producentem Jonem Ehrensem. Jenže nějaké to malé pole působnosti pro svou vlastní, intimnější hudbu multiinstrumentalistce přece jen chybělo, a tak v roce 2016 vydala své sólové album If You See Me, Say Yes. Pod pseudonymem Flock of Dimes propojila indie prvky založené na kytaře, bicích a klávesách z výše zmíněných Wye Oak, z projektu Dungeonesse si zase půjčila prvky synth popu a lehkou taneční hravost.

Druhé studiové album Head of Roses svou náladou navazuje na to první, přesto zřetelně upustilo na množství synthových efektů, vrací se zpět ke klavíru, kytaře a bicím. Působí svěže, přesto zpomaluje a píseň po písni ubírá na energetičnosti. 2 Heads pokládá hned v úvodu zásadní otázku „How can I explain myself, I have two heads inside my mouth,“ tématy zmatené identity, pochybnostmi a sebepoznáním navazuje i druhá Price of Blue. Svými zkreslenými kytary rozbíjí zasněnou atmosféru předešlé skladby a udává albu nově nabitou energii, která se volně přelévá do hravé svěží písně Two. S Hard Way se vše zklidní, zpomalí, zjednoduší jen na nejpotřebnější nástroje a plné vokály. Kytara se změkčí, klávesy podkreslí celou melancholickou scénu, téma ztráty a nejistoty podpoří text „When you dressed me in a different skin, I forgot who who I am, I watched it happen but I can't understand.“

Každá skladba má svůj charakter a náladu, album je zajímavé svou rozmanitostí v různých stylech hry. Vrstvení kytary, syntezátoru a vokálu vytváří hloubku, zpěv ale přesto dominuje. A i když zkoumá zlomené srdce a pochybnosti o sobě, působí Head of Roses sebevědomě a jistě.

Info

Flock of Dimes – Head of Roses (Sub Pop, 2021)
Bandcamp interpretky

foto © Graham Tolbert

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Temná ladění chladná i uhrančivá (Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol II)

Dantez 20.05.2021

Pokračování Dark Tunes from Czech and Slovak Caves vybírá hudební projekty napříč žánry, produkčním umem i skladatalskými ostruhami.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace