Články / Recenze

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská | Články / Recenze | 29.06.2021

Svět se zastavil, nutí k zamyšlení, k sebepoznání. Potýkáme se se situacemi, které by nás nenapadlo nikdy dříve řešit, hledáme nové způsoby, jak zaplnit čas. Co když jste navíc zpěvačka a váš čas se točil kolem koncertů, nahrávání, zkoušení a to vše ze dne na den zmizelo? Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit. Že by ten správný čas vytáhnout kytaru, zaměstnat roztěkanou mysl prací a zamyslet se nad životem?

Jenn Wasner je zpěvačka a kytaristka z amerického Baltimoru, spolu s hudebníkem Andym Stackem založila indierockové duo Wye Oak. V roce 2012 rozšířila své hudební působení o tanečně popový projekt Dungeonesse založený na spolupráci se skladatelem a producentem Jonem Ehrensem. Jenže nějaké to malé pole působnosti pro svou vlastní, intimnější hudbu multiinstrumentalistce přece jen chybělo, a tak v roce 2016 vydala své sólové album If You See Me, Say Yes. Pod pseudonymem Flock of Dimes propojila indie prvky založené na kytaře, bicích a klávesách z výše zmíněných Wye Oak, z projektu Dungeonesse si zase půjčila prvky synth popu a lehkou taneční hravost.

Druhé studiové album Head of Roses svou náladou navazuje na to první, přesto zřetelně upustilo na množství synthových efektů, vrací se zpět ke klavíru, kytaře a bicím. Působí svěže, přesto zpomaluje a píseň po písni ubírá na energetičnosti. 2 Heads pokládá hned v úvodu zásadní otázku „How can I explain myself, I have two heads inside my mouth,“ tématy zmatené identity, pochybnostmi a sebepoznáním navazuje i druhá Price of Blue. Svými zkreslenými kytary rozbíjí zasněnou atmosféru předešlé skladby a udává albu nově nabitou energii, která se volně přelévá do hravé svěží písně Two. S Hard Way se vše zklidní, zpomalí, zjednoduší jen na nejpotřebnější nástroje a plné vokály. Kytara se změkčí, klávesy podkreslí celou melancholickou scénu, téma ztráty a nejistoty podpoří text „When you dressed me in a different skin, I forgot who who I am, I watched it happen but I can't understand.“

Každá skladba má svůj charakter a náladu, album je zajímavé svou rozmanitostí v různých stylech hry. Vrstvení kytary, syntezátoru a vokálu vytváří hloubku, zpěv ale přesto dominuje. A i když zkoumá zlomené srdce a pochybnosti o sobě, působí Head of Roses sebevědomě a jistě.

Info

Flock of Dimes – Head of Roses (Sub Pop, 2021)
Bandcamp interpretky

foto © Graham Tolbert

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jiskra nostalgie (Crywank)

Veronika Tichá 23.11.2021

Crywank mohou působit písničkářsky nebo folkově, sami se ale tomuto označení vždycky bránili.

Napíšu tobě, ty zas mi (Gudrun Gut + Mabe Fratti)

Richard Kutěj 04.11.2021

Gudrun Gut a Mabe Fratti vytvořily svébytný mix experimentální elektroniky, ambientu a klubových vlivů.

Plamen jako testament (Leonard Cohen)

Jiří Vladimír Matýsek 12.10.2021

Než v roce 2016 ve dvaaosmdesáti letech zemřel, stačil dokončit poslední album You Want It Darker a připravit základ svého básnického testamentu.

Naděje je zpátky ve hře (Low)

Jiří Přivřel 07.10.2021

Na třinácté řadovce Hey What od Low mezi písněmi probíjí vysoké napětí. A pak že prý manželství po letech ztrácí jiskru...

Pohled přes negativ Deafheaven

Jiří Procházka 05.10.2021

Kromě poetických textů zahalených v oparu neotřelých metafor zůstal rukopis Deafheaven patrný i v líbivě sladkobolných melodiích a dynamickém vývoji skladeb.

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace