Články / Sloupky/Blogy

Žebříčky Full Moonu: kapela roku 2019

Žebříčky Full Moonu: kapela roku 2019

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 13.01.2020

Do roka a do dne. Uleželé jistoty, kořeněná překvapení? Redaktoři Full Moonu i jejich blízké okolí rekapitulují hudební rok 2019. První položku v bilančním seznamu, jako již tradičně, tvoří interpreti a hudební kapely. Která hvězda vystřelila na nebe, která stále jasně svítí? Na kom se shodla většina a kdo zůstal svrchovaně individuálním tipem?

Akana
Vampire Weekend
Chovná stanice těch nejvytrvalejších ušních červů, kterých navíc nemám potřebu se zbavovat. Je to dostatečný důvod pro zařazení do Top 3? Pro mě rozhodně ano. Málokdo tancuje nad propastí vlezlosti s takovou elegancí jako tihle jasoňové. Bod navíc, že to dali i bez Rostama. Kdy už k nám konečně dorazí osobně?

Ifriqiyya Electrique
Pořád nad nimi kroutím hlavou. Patří tenhle spolek do barnumovského panoptika podivností, nebo do budoucnosti? Každopádně jsou nepřehlédnutelní a radikální jako málokdo.

Tool
Impozantní návrat s deskou, která posunuje osvědčený rukopis kapely do ještě větších hloubek.

Korben Dallas
Úhybný manévr směrem od jednoduchých kytarových indie popěvků na albu Bazén asi leckdo nevydýchal. Já za něj dávám palec nahoru. Ano, některé písničky by se daly přeci jen pokrátit, ale celkový dojem je skvělý a neoposlouchaný.

Nerez
Není to tatáž trojice, není to tatáž řeka, ale vstup do ní překonal všechna očekávání. Nezbývá než doufat, že spolupráce s Lucií Šoralovou bude trvalejšího rázu.

Heiden
Charakteristika téhle kapely prokluzuje mezi prsty, pokud se ovšem nespokojíme s nicneříkajícím „alternativní rock“. Asi proto je tak zajímavé je sledovat.


František Formánek
Little Simz
Little Simz ukazuje, jak má vypadat zdravě sebevědomá rapperka. Její texty o feminismu, vnitřních démonech, ale i penězích a slávě zalézají až pod kůži. S Little Simz sledujeme kompletní rekonstrukci klišovitého macho ego rapu v přímém přenosu.

Jai Paul
Nečekaný návrat tajemného krále R’n’B s novým singlem a oficiálně posvěceným bootlegem z roku 2013. Schválně, kdo znáte Paulův první tweet zpaměti?

Barbora Kadlíčková
Heilung
Dead Can Dance
Labrinth

Jakub Koumar
The Comet Is Coming
Nejenže londýnské trio, v jehož středu ční klarinetový a saxofonový kouzelník King Shabaqa, zvládlo vydat dvě výborné a koncepčně navazující nahrávky, ale k tomu si střihli skutečně smrtící koncertní tempo.

Big Thief
Další kapela, která se nebojí střihnout si dvě desky za rok, a zároveň drží neskutečně vysoký standard písní, v nichž se skrývá trochu devadesátkového indie rocku a aktuální škatulkové přezíravosti. Big Thief našli rovnováhu mezi indie kvílivým archetypem a melancholickou upřímností. To se nepodaří každému.

hackedepicciotto
Jeden ze zakladatelů Einstürzende Neubauten se svou ženou Danielle de Picciotto převádějí na svých albech jeden hudební veletoč za druhým. Jen málokomu se daří přecházet mezi styly tak zlehka a s tak nebetyčnou grácií. V případě posledního alba The Current těžko uvěřit, že současnou elektronickou hudbu nehrají už roky.


David Kresta
Tool Protože se dali zase dohromady, což možná nečekal ani ten největší optimista, a po třinácti (!) letech vydali album, o kterém se mluví a ještě dlouho bude.

Veronika Kubanková
Dry Cleanning

Richard Kutěj
Zonal
Spojení dvou osobností temně experimentující elektroniky Justina K. Broadricka a Kevina Martina, posílené na polovině debutového letošního alba Wrecked o Morr Mother, přineslo temný a hutný dub sound 2019.

Vanessa
Po tolika letech na scéně stále hledající a experimentující monstrum, které se i té nejtemnější životní realitě dívá přímo do očí, aby pak vyfluslo slinu opovržení, šklebu i vtipu v podobě dalšího elektro hitu.

Radovan Lakoštík
Brutus
Silné skladby, ktoré fungujú nielen na albume, ale aj naživo.


Daniel Lukács
Gruzja
Nová polská úderka navazuje na zvuk kapel jako Furia, Morowe nebo Odraza ze stejného kraje. Gruzja tvoří zatrpklý, ulicí načichlý black metal, který však namísto klasického elitářství nabízí rozumnou porci hudebního experimentu. To vše s nadhledem a čtyřmi vokály. Letos se Gruzja představili rovnou dvěma kvalitními deskami: přímější I iść dalej a eklektičtější Jeszcze nie mamy na was pomysłu, která v daných momentech sklouzává k postpunku nebo alternativnímu rocku.

Richard Michalík
Black Midi
Stihli poblázniť internet, vtrhnúť do širšieho povedomia hudobnej scény, vydať kľúčový album, koncertovať snáď po celom svete a vystúpením na Mercury Prize uhranúť publikum. Po príchode Black Midi už nikdy nebude gitarová hudba taká jako predtým.


Veronika Miksová
Fat White Family
Hudebně nejzajímavější kapela, nevím proč, prostě když si dáte tohle jméno, musíte bejt kurva zajímaví... Yes, I'm everything you ever wanted to become/ But did not have the courage to be.

Aldous Harding
Zjevení a hlas z jiného světa, jděte na ni, nezdá se mi, že tu bude pobývat dlouho, „nepotřebuji stát, abyste mě slyšeli,“ hlásila před pár dny z pódia berlínské Astry, kde téměř celý set odzpívala propadnutá sama do sebe. Po srsti vám nikdy nepůjde.

Sleaford Mods
Nebojácná dvojka stále s chutí řeže do stehen britského impéria. Of course we're fucking relevant, It’s salty and it's sweet.

Jaroslav Myšák
Tyler, the Creator
Goblin a Igor zní jako nahrávky od dvou různých interpretů. Tyler si přesto stále uchovává svou autenticitu.


Michal Pařízek
The Comet is Coming
Dvě skvělé desky, parádní koncerty, co chtít víc. Shabaka má neuvěřitelné tempo.

Black Midi
Za koncerty a za to, že to všechno ustáli a že se Schlägenheim povedl. A za oznámení nového alba taky.

Nérija
Za Blume a všechno ostatní.

New Model Army, Membranes, Swans a další staří psi – za to že vás to pořád ještě baví.

Dominik Polívka
Fontaines D.C.
Dublinská poezie, nejlepší postpunkový debut roku.

Show Me the Body
Autentická hudba špinavých newyorských ulic. Punk, noise, rap a drzé, syrové banjo.

Jpegmafia
Hiphopová avantgarda jako průvodce chaotickou internetovou kulturou. Rap nové doby.


Maria Pyatkina
Shortparis
V posledních letech se o této extravagantní petrohradské pětici mluví hodně nejen doma, ale i na západě. I přes veškerou teatrálnost, aroganci a kontroverzi, si to rozhodně zaslouží. Loupežnický rock perestrojky, pravoslavné chorály, folklórní zaříkadla a vrzající samply – představovala bych si nejdůležitější kapelu mé země jinak, ale Shortparis předstihli mou fantazii. Čerstvě vydaná deska důkazem.

Tyler, the Creator
Snad právě letošní experimentální album Igor přineslo hip hop do mého života. Tyler se svými černými brýlemi, blonďatým mikádem a modrým oblečkem je rozhodně největším hudební mem roku.


Jan Starý
Iannis Xenakis
Morton Feldman
Ka Baird

Jonáš Sudakov
Vampire Weekend
Formácia okolo Ezru Koeniga sa tohto roku konečne stala personifikáciou vtipu pre zasvätených. Vydali rozpačitý hodinový dvojalbum, na koncertoch hrajú trikrát po sebe tú istú pieseň a ich Instagram bol istú dobu meme stránka o sitcome Seinfeld. Ako kapela sa povzniesli nad kvalitu hudby a zdá sa, že všetko robia iba pre svoje pobavenie.

Jakub Šíma
DaBaby
Hitparády jsou nezbytným zlem hudebního průmyslu, to víme. Ale když se někdo zjeví takřka zničehonic a do Billboard hitparády dostane víc tracků než Taylor Swift, Ariana Grande nebo Drake, tak je důvod zpozornět. Navíc, když to hudebně dává vše perfektní smysl a místo chytání trendy vln dokáže bez mrknutí oka přeskakovat z jedné polohy do druhé.

Megan Thee Stallion
Zadky, prsa, latex a flitry. Přesně to mě v hudbě nikdy nezajímalo. Megan k tomu všemu ale umí rapovat, místo jazyka má kladivo, a když si odmyslíte podbízivý vizuál, tak výraznější ženskou rapperku za poslední rok nenajdete.

Mike
Tentokrát z kategorie rapperů, na které je Google krátký (zdravíme WWW). Miláček kritiků, který se zatím skrývá v newyorském podzemí, ale pro všechny fanoušky Earla Sweatshirta jde o úder na solar. Bahýnko, deprese, loudání se v dešti. Tady hitparády nečekejte.

Lucie Tlustošová
FKA twigs
FKA twigs by za mě mohla letos obsadit hned několik bilančních kategorií – videoklip (Cellophane), singl (Sad Day) a album (Magdalene). Nejvíc ale oceňuju, s jakou houževnatostí se po těžké operaci vrátila na scénu.


Waghiss
Uniform
Pankáči hrajou hardcore a zní to jako industrial. Fráze, že mi jejich koncert na letošních Colours of Ostrava přerazil páteř má doživotní platnost. A není to metafora.

Algiers
Víc hardcore než kdejaký hardcore-punk. Nutně potřebuju, aby tohle hrály rádia, aby se z Algiers stal mainstream. Důležitější kapelou jsou v roce 2019 snad jenom Sect, z opačných důvodů.

Decultivate
Bojím se ráno otevřít lednici, aby na mě nevyskočil Ferenc s mikrofonem od vlastní krve, zato s radostí od prvního dne sleduju, jak rostou víc a víc.

Cancer Bats
(18. 9. 2013, 15:56) „Ta kapela je bozi a kazdej by ji mel okamzite zboznovat.“ (lapacka) A nic se nezměnilo!

Martina Wes
Pile
King Gizzard & The Lizard Wizard
Phronesis („Už jste někdy viděli takhle dobrýho bubeníka??“)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? V Šejkru se toho dozvíte mnohem…

Šejkr #51: Na vnitřní vlně

Michal Pařízek 22.04.2021

Třetí největší město ve Španělsku, jiný vzduch, jiné nebe, jiné prostředí. Jak to poznamená dnešní Šejkr na Radio 1?

Katetr: Vytáhni si hlavu z vreca

Jarmo Diehl 18.04.2021

Idea přišel s klipem k poněkud infantilnímu tracku Hraju si, kde s přáteli rapuje o tom, že má péro, žmoulá ho a verbálně klohní.

Bubny Voices: z Prahy do Kyjeva a zase zpátky

Iryna Zahladko 15.04.2021

Na konci prosince loňského roku vydal ukrajinský hudební label System album Bubny Voices, které je svéráznou hudební dokumentací areálu v okolí Nádraží Praha-Bubny.

Katetr: Nedívej se, mami! (a další prolákliny kontinua)

Jarmo Diehl 11.04.2021

Číslo jedna na streamech drží Refew x Roleeexx, kteří repujou o tom, že jen oni jsou real. Co je nového u Milion+? Terénní sběry, folklór i písničkáři. Peklo.

Šejkr #50: Sejde z mysli?

Michal Pařízek 08.04.2021

O Praze ožralé, nočních procházkách, porušování zákona i pozoruhodném algoritmu zasutých vzpomínek. Před dnešním vysíláním dalšího Šejkru na Radiu 1.

Katetr: Jak zrecyklovat stovky dýlerpytlů

Jarmo Diehl 04.04.2021

Acid punk, gotika, slowcore i poštovní kufr Olivera Torra. Marpo, Ben Cristovao a další roztleskávačky. Na strunách srdečních.

Anketa: Promo vs. video (Soundczech)

redakce 31.03.2021

Účastníků výzvy SoundCzechu se ptáme, jak spolupráce dopadla a jak lze videoformátu využít v rámci propagace.

Šejkr #49: Máme se dobře, ale špatně to snášíme.

Michal Pařízek 25.03.2021

Když je ráno hezky, tak je fajn, když není, tak je to nanic. Trochu prvobytně pospolná společnost, ano… O Haně Hegerové, Danu Sartainovi i Radiu 1.

Vstupní prohlídka: Sam Handwich

redakce 22.03.2021

Čtveřice mladých můžu spojuje své síly do chutného akusticko-elektronického sendviče s příchutí šťavnatých syntezátorů s bohatou kytarovou oblohou. Co nám o sobě řekli?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace