Články / Sloupky/Blogy

Žebříčky Full Moonu: labely + mimohudební zážitky roku 2018

Žebříčky Full Moonu: labely + mimohudební zážitky roku 2018

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 15.01.2019

Jak nám dopadly kapely, desky i songy roku víme, stejně jako objevy, dokonce i koncerty a festival, ba i promotéři! Co teď? Redaktoři Full Moonu rekapitulují i své mimohudební zážitky a vypichují oblíbené labely domácí i zahraniční. A s nadějí se dívají do nového roku.

Akana

Label
Ne, že by mě jméno vydavatele vůbec nezajímalo, je určitě vícero takových, díky nimž u neznámého interpreta zbystřím. Ale je to pro mě přeci jen pouze vedlejší ukazatel.

Mimohudební zážitek
Volím zážitek filmový a volím Volyň. Dva roky starý polský snímek Wojciecha Smarzowského jsem si zařadil po bok dvou jiných válečných filmů (Jdi a dívej se a Schindlerův seznam), které dokážou vyvolat skoro fyzickou nevolnost. Především díky geniálnímu střihu je brutální vyřizování účtů mezi Ukrajinci a Poláky v okupované Volyni ztvárněno s maximálním účinkem. Při zobrazování jednotlivých zvěrstev filmaři diváka nešetří, ale ani se v nich nevyžívají. Půl hodiny před koncem to ve mně křičí „Už dost!“, ale odtrhnout se není možné.

David Čajčík

Label
Southern Lord
Kšiltovku nenosím náhodou, jeden z mála metalových labelů, který se nenechá ukecat na průměrné počiny.

Ninja Tune
Marie Davidson, Young Fathers, Helena Hauff, Ross from Friends… Jen úzký výběr z letošní nadílky labelu, u kterého streamujete na jistotu.

PAN
97 and counting. Já se naopak dostávám dále a dále do minulosti.

Mimohudební zážitek
Domestik
Skvělý český film, který sere na české filmové publikum. A taky ho skoro nikdo neviděl, ke smůle všech.

Jordánsko
أحب الناس من الأردن وأغني من المساجد عند غروب الشمس

Grilovaný oštiepok s brusnicovou omáčkou na chlebu. Sliny v očích. Pohoda.

Lukáš Grygar

Label
Kranky
Chovná stanice ambientu oslavila pětadvacet let, kolik z nich už klidně usínám, jenom když mi hraje nějaký z jejich releasů? Slavím s novou, čtvrtou deskou Christiny Vantzou.

Genot Centre
Chovná stanice.. Vloni se radovali z Vinyly, letošek za mě ještě silnější: Laura Luna Castillo, Bonie Jash, Lišaj – nešlápneš vedle.

Sahel Sounds
„Sahel je název území v severní Africe na jižním okraji Sahary, kterou odděluje od afrických tropických pralesů,“ informuje Wikipedie a stejnojmenný label se stará o to, aby muzika, která v tomhle vyprahlém pásu vznikala a vzniká, jen tak nevyschla. Poslouchej osmdesátkovou nahrávku holek ze základky v Nigeru, soundtrack k acid westernu Zerzura nebo tuaregské blues trojice Etran de L'Aïr a zamiluješ se.

Mimohudební zážitek
Vlny gibraltarského průlivu. Kremace. Bolid nad jesenickým Žárovým vrchem, za noci vzpomínek na lidi odešlý.

Jakub Koumar

Mimohudební zážitek
Keith Haring – Albertina, Vídeň, Rakousko
Retrospektivní výstava Keitha Haringa ve vídeňské Albertině se stala nezapomenutelnou nejen z důvodu vzorného uspořádání a systematického seřazení klíčových děl jednoho z nejvlivnějších umělců 80. let. Kurátorům se podařilo odrazit Haringovu lásku ke kulturnímu světu, kam patří nejen galerie, ale i kluby i ulice. Mistrovská instalace dala zapomenout na to, že jste v jedné z nejznámějších galerií ve městě, který je tak trochu alegorií marcipánového dortu. Na výstavě Keitha Haringa skvěle fungovalo to nejpodstatnější v tvorbě každého umělce. Jeho vzájemný vztah s divákem.

Charlie Soukup v Jihlavě
V rámci projekce filmu Jiřího Holby Feral se na jihlavský festival přijel podívat i písničkář Charlie Soukup, který je v současnosti známý především díky svému nonkonformnímu způsobu života v australské divočině. Charlie Soukup stál před narvaným sálem ve své upřímné lidskosti a jen těžko vzdoroval dojetí, jemuž postupně propadalo celé obecenstvo. Upřímných citů není nikdy přespříliš.

Paneland – Moravská galerie, Brno
Informačně neskutečně nabitá výstava o sídlištích nereprezentovala paneláky jako domy, ale jako klíčovou součást života mnoha z nás. Ukázala sídliště coby pozoruhodný experiment, v němž krystalizují naše mezilidské interakce i naše osobnosti. Autoři výstavy šly do hloubky ve všech ohledech, ať už šlo o výrobu samotného panelového bloku, tak o budování sídlišť či vybírání obrovské zásoby dobových dokumentů nebo rozhovorů s obyvateli, a samozřejmě nechyběly dobové artefakty včetně všech možných sestav nábytku, hraček i vybavení, včetně naprosto precizně zpracované bytové jednotky.

Davo Krstič

Mimohudební zážitek
Oba knižní, přesto s hudbou souvisejí: Bruce Springsteen – autobiografie Born to Run, Ennio Morricone – kniha rozhovorů Chyť ten zvuk.

Veronika Kubanková

Label
Chinabot
Johns Kingdom
Dream Catalogue
Raw Russian
Nyege Nyege Tapes
Príncipe

Mimohudební zážitek
More.

Michal Pařízek

Label
Stoned to Death
Protože Vole a Povodí Ohře. Je třeba říkat něco víc?
Glitterbeat
Protože Dirtmusic, Gaye su Akyol, Yonatan Gat.
Impulse!
Protože podepsali Shabaku Hutchingse a všechny jeho projekty.

Mimohudební zážitek
Pár výstav (Keith Haring, Jean Michel Basquiat, Wim Wenders a NeoRealismo), telefonáty s Kamasim Washingtonem a Barrym Adamsonem nebo setkání se Shabakou Hutchingsem. Podzemní železnice. Gentleman v Moskvě. Casa Delfin. Medité.

Veronika Miksová

Mimohudební zážitek
Síla místa – Buková hora u Soulkostelu, místo hanebné vraždy sudetských Němců.

Zdeněk Němec

Label
Kluci a děvče z hudebního blogu Gin & Platonic vždycky upozorňovali na nejčerstvější elektronickou muziku a od loňského roku začali vydávat muziku na kazetách, minidiscích nebo třeba s plakátem. Zároveň začínají vystrkovat promotérské růžky a jejich DJské sety jsou vždycky parádní a eklektickou taneční jízdou.

Mimohudební zážitek
Nevím, nakolik je to mimohudební zážitek, ale takhle jsem před muzikou dlouho neutíkal. Jako největší fanynka Mikea Pattona jsem místo jeho koncertu na Primaveře asi po patnácti minutách šel pro bágl do úschovny, protože zvukař Dead Cross buď ohluchl, nebo se zbláznil. Úplně jiným případem byl výjimečně intimní zážitek s Jaroslavem Rudišem při saunovacím autorském čtení z knihy Český ráj, jejíž děj se odehrává právě v sauně. Pocení v osvěžovně NUUK kousek za Hradcem Králové a koupaní v listopadovém Labi s hrstkou nadšenců a jedním spisovatelem. Exkluzivní a romantický zážitek v jednom.

Dominik Polívka

Label
Closed Casket Activities
Holy Roar
Big Scary Monsters

Mimohudební zážitek
Začátek spolupráce s Full Moonem.

Martin Řezníček

Mimohudební zážitek
Milion chvilek pro demokracii
Ne s pokřikem „Hrr, na ně!“, ale jasně formulovaným cílem, programem, se skvěle organizovanými demonstracemi proti trestně stíhanému premiérovi. Mikuláš Minář a jeho tým pochopili, že když se nám něco nelíbí, nestačí jen brblat, ale musí se něco udělat.

Jirka Jakoubě

Label
Ipecac Recordings
Profound Lore
Thrill Jockey
Pushteek

Jakub Šilhavík

Label
Pushteek
Nový label vzniklý na pozůstatcích Damage Done přímo hýří aktivitou, mezi vydanými deskami nechybí zásadní hardcore-punkové formace ani nadějná mladá krev.

Mimohudební zážitek
Vzpomínka na Zemi
Knižní trilogie od nejoblíbenější čínského autora science fiction sympaticky překračuje žánrové mantinely a namísto epických akčních scén předestírá řadu zajímavých filozofických otázek. Koho by nezajímalo, jak by mohli žít lidé, kteří přijdou po nás?

Jakub Šíma

Label
Labely jsou hezké, áááno. Ale potřebuje je někdo?

Mimohudební zážitek
Plynulé vypouštění a napouštění Madison Square Garden a přilehlých hal takřka třicetitisícovým davem a nekonečné ticho přerušené jen troubením jelenů v říji v rumunských Karpatech. Smrt Maca Millera, která opět potvrdila, že popularita rozhodně nevyléčí všechny problémy. Mnohem spíše naopak. Až by si člověk přál, aby se Mac Miller dožil obrovské vlny solidarity, která přišla po jeho smrti.

Filip Švantner

Label
Profound Lore

Karel Veselý

Mimohudební zážitek
Turecké lázně Budapešť, setkání se Simonem Reynoldsem, Brutal Assault v roli účinkujícího, Mark Fisher – K-punk: The Collected and Unpublished Writings of Mark Fisher (2004–2016).

Waghiss

Label
Pushteek
Deathwish

Mimohudební zážitek
Jarní výlet na Island
Srkat černý kafe od Reykjavík Roasters s výhledem na loď Sólfar, žvýkat skořicový šneky a preclíky se slaným karamelem z pekárny, koupat se v teplých proudech mezi skálama pod noční oblohou, schovat se za vodopád, přežrat se k snídani pekanových ořechů na hostelu vedle vodopádu, odpočítávat gejzíry a mazlit se s tuleněma, ukázat nahou prdel na ledovci Svínafellsjökull, ve srubu v divočině vařit k večeři hariru, sjet ostrov křížem krážem a přijít o přítele zpod pokrývky. Vikingův návrat domů. Ochutnat Valhallu.

Martina Wes

Label
S labely pracuji celý den, každý den, takže snad Day After jen.

Mimohudební zážitek
Jsem mimo, neměla jsem žádný hudební zážitek z koncertu Povodí Ohře (na Noise Party).

Mimo hudební sály za mnou chodí kapely a chlubí se, že odmítly hraní na Žižkovské noci.

NT Live: přímé přenosy z Londýna v Aeru.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

To nejlepší z Nouvelle Prague

redakce 12.11.2019

Nové místo, nové výzvy, kvalitní multižánrová hudební přehlídka spojená s konferencí. Co zaujalo na letošních Nouvelle Prague?

Le Guess Who? 2019 – resumé

redakce 12.11.2019

Velký report v prosincovém úplňku, níže resumé v tradiční podobě nejlepších pětic, leckterým opět pět pozic nestačilo, čemuž se nelze divit.

Preview: Le Guess Who? 2019

David Čajčík, Jana Michalcová 05.11.2019

Grime, ambientní pop, africké synkopy i noise rock. Na Le Guess Who? holandštinu nepotřebujeme, obraceč času naopak ano.

You move me, you move me, you move me round and round, I guess (TaxiWars)

Jirka Imlauf 01.11.2019

V Praze byli hodněkrát, vybavuju si třeba, jak sedíme u stolu nahoře v Rock Café a kolem jde kapela a všichni maj knír, píše Jirka Imlauf z Houpacích koní před…

Preview: Danielle de Picciotto

Michal Pařízek 15.10.2019

Některé milníky její kariéry nabízíme níže, hlavně ale zveme na koncert, který bude výjimečný také tím, že zde vůbec poprvé vystoupí frontmani pražských Kill the Dandies! coby DJské duo.

Tančení Krakovem aneb Top 5 Unsound 2019

redakce 15.10.2019

Polský festival Unsound, soustředící se na progresivní elektronickou hudbu s nejrůznějšími přesahy, má celosvětové renomé a fanoušci se na něj opravdu sjíždějí z různých koutů planety.

Preview: Alternativa 2019

waghiss666 14.10.2019

Zkusili jsme z lineupu festivalu Alternativa 2019, kde žánry nehrají roli, prosít pár zajímavých jmen. Tady jsou.

Střevíčky děravé aneb Top 5 Lunchmeat 2019

redakce 07.10.2019

Ohlasy i uvnitř redakce byly různé a ne pouze kladné. Výživné to bylo.

Preview: Unsound 2019

Kateřina Cumin 01.10.2019

Ústředním tématem letošní edice Unsoundu je Solidarita a níže najdete pár mužských jmen, které stojí za pozornost a které povětšinou přijedou s unikátním programem.

Beztížný pocit nezvěstného V centru

Jiří Přivřel 25.09.2019

Ve vlaku zaslechnu, jak jí povídá o třípatrovým domě, ve kterém jeho rodina bydlí. „A to jste si postavili sami?“ „Ne, to jsme zdědili. Původně to patřilo nějakejm Němcům.“