Články / Sloupky/Blogy

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2018

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2018

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 11.01.2019

Objevy roku? Odraz hudebního publicisty, hledání nového, překvapovat a být překvapován. Hudební stopy, co zanechávají stopy, více či méně prošlapané. Kdo zanechal nejhlubší dojem? Pokračujeme ve výročních žebříčcích za rok 2018, smíme prosit?

Akana
Shame
Právě takováhle parta typicky britských sígrů mi tu chyběla. Vyvoněných, přeprodukovaných „objevů“ už bylo dost.

Superorganism
Na Metronomu to byl klasický scénář: ze zvědavosti nakouknout a odcházet jako fanoušek. Ač jsem spíš na kytary než elektroniku, tohle hudebně i personálně pestré seskupení si mě omotalo kolem prstu. Zábavné, spektakulární, lehce psychedelické a návykově hitové.

Tugriki
Dorotě Barové to se členy Korben Dallas vyloženě sluší. A naopak.

Panenské plameny
Slyším v jejich hudbě a zejména v práci s vokálem a texty odkaz české alternativy osmé a deváté dekády minulého století. A to v tom nejlepším slova smyslu.

Market
Na domácí scéně nevídaná směska vlivů. Market na debutu Art Star rozehráli velkou partii. Ještě se jim trochu třesou ruce (šišlavá angličtina), ale jestli vydrží, může to být hodně zajímavé.


David Čajčík
Black Midi
Bez nahrávky, bez promo fotek, bez ničeho. Introvertní britský math rock si klestí cestu stylem word of mouth a za chvíli to bouchne.

The Blaze
Cinematické chill electro, monumentální stage design, kýč a nádhera. Prostě francouzské.

Flohio
Surový rap, asertivní beaty. A nedávný featuring s Modeselektor finálně potvrzující, že nám tady roste více než solidní jméno.


Lukáš Grygar
Caroline Rose
Nepřestávám věřit v desky, kde dostaneš hit za hitem. Debut Loner je dalším ze zjevení, které mou víru nikoli živí, ale přímo vykrmuje.

Lingua Ignota
Když v singlové Nothing Stirs z loňské desky The Body z křiku vylétl zpěv (aby do něj ve finále slétl jako spálený sluncem), obratem jsem začal hledat, čí hlas mi sebral dech. Kristin Hayter debutovala svým hudebním metaprojektem Lingua Ignota předloni nadvakrát, loni vyšlo to druhé, zásadní album v novém vydání. Pharmakon v opeře.

Tirzah
Kdo je kamarádka s Micou Levi, je i mou kamarádkou. Její produkční ruku bych na prvotině Tirzah nepoznal – a to je vlastně pochvala oběma.

Jirka Jakoubě
Author & Punisher
Jesus Piece
Sophie
Povodí Ohře


Jakub Koumar
Tęskno – Mi
O tom, že největší síla hudby se může ukrývat v její něžnosti, by mohly vyprávět zpěvačka a hudebnice Joanna Longić a klavíristka Hanna Raniszewska. Se svým novým projektem Tęskno proplouvají napříč hudebními žánry, přičemž pracují především s motivy romantismu, postminimalismu a dream popem a vytvářejí naprosto upřímnou a konejšivou atmosféru. Album Mi je smutné, ale v jádru tohoto smutku se ukrývá katarze, vyvolávající smířený úsměv.

Leon Vynehall
Ačkoli dlouhohrající debut vydal britský producent a hudebník Leon Vynehall až loni, stihl už posbírat kladné body za dvě předcházející EP, takže to není žádný zelenáč. Svědčí o tom i novinka Nothing is Still plné elektronických struktur připomínajících nejvíce asi IDM s odkazy na deep house i downtempo, což jsou zároveň styly, kterým se věnuje jako producent. Nothing is Still je především velice prostorové, půvabně vzdušné i rytmické, přelévá se od něžně se převalujících klavírních struktur až k okrajům jazzu.

Soccer Mommy
Americko-švýcarská písničkářka Sophie Allison si rozumí s kytarou stejně dobře jako s melodiemi. Ví přesně, kdy má rozehrát chvějivý kytarový riff, kdy se opřít do zpěvu, zatímco ho podpírají beglajty. Soccer Mommy neskrývá určitou drzost, ale v takto trochu oprsklém projevu je pořád dost pokory a hlavně radosti, která je patrná zejména v rozmanitém spojování několika kytarových vrstev, které se vydají chvíli do indie rocku, chvíli do alt-country a neštítí se ani pop-punku. Proč taky?

David Kresta
Crippled Black Phoenix
Není nic lepšího, než když si pro sebe objevíte kapelu nebo album. Ten první okamžik, kdy si říkáte – to je skvělé, co to je, kde se toho dá sehnat více? Takhle jsem to měl s albem Great Escape od britských Crippled Black Phoenix. Postrock, Pink Floyd, Twin Peaks, je to tam! A ano, teď vím, že existují už pár let a zmíněná deska je už jejich sedmá.

Pris
Tohle byl velký objev. Napřed jsem objevil, že Lukáš Grygar má kapelu, a pak, že v ní dokonce zpívá. A dobře! Povinnost pro všechny novoromantiky.


Veronika Kubanková
Patricia
Cucina Povera
Jung An Tagen


Veronika Miksová
Emma Ruth Rundle
Goat Girl
Bezvadný holky, co šijou do vlastních britskejch řad.

Panenské plameny
Deska psaná z blázince, už dlouho jsem se s něčím tak neztotožnila.


Zdeněk Němec
Díky nevšednímu vystoupení s tanečníkem Valentinem Tszinem během loňského ročníku Atonalu jsem podlehl Prequel Tapes a aktuální desce Everything Is Quiet Now, která vyšla krátce po návratu z Berlína. Nuda, úzkost, léky proti bolesti a frustrace vytváří opojnou směs pro zvídavý a soustředěný poslech.


Michal Pařízek
Big Joanie
Vera Sola
Market

Dominik Polívka
The Nietzsche
Nápadité zhudebnění poezie a prolnutí extrémní hudby s pop-rockovými prvky. The Dillinger Escape Plan či Norma Jean východu? Ani náhodou!

Vein
Netřeba slov. Potřeba poslechu. Spása hardcorové scény, bez legrace.

Gaika
Hudební kombinace dancehallu, industrialu a R&B vytvářející nové (sub)žánrové cesty bez prvoplánové trapnosti.


Maria Pyatkina
Shame
Vydali debutovou desku, která není žádným hudebním novátorstvím, ale díky syrovým emocím, melodiím a charismatu funguje neskutečně dobře.


Martin Řezníček
Market
K rozhovoru s nima jsem se dostal náhodou, kytaristu Šimona znám ze studentských let v Hradci Králové, přáteli na Facebooku jsme od jednoho kvalitně zapitého křtu ±0. Kapela s unikátním zvukem, o kterém Dan Boeckner prohlásil, že zní, jako by Market hráli na nástroje vytvořené z tisíců včel.


Jan Starý
Cucina Povera
Italská Finka z Glasgowa kombinuje manipulovaný hlas a synťákové smyčky do zvláštních, až rituálních skladeb na hranici ambientu, taneční elektroniky a písničky.

East Man
Energie, zvuková zajímavost a zlámané rytmy grimeu v roce 2018 především devalvovaly do drillu, East Man jde programově proti tomuto trendu.

Jakub Šilhavík
Childish Gambino
Někdejší outsider se během pouhého jednoho roku proměnil v jednu z největších hvězd současnosti a jako na běžícím páse sbírá ocenění za hudební i filmovou tvorbu.


Jakub Šíma
Joey Purp
Kdo dokáže ve čtyřiadvaceti vydat album, na němž má jen dva hosty, zato zvučných jmen RZA/GZA? A dokáže je navíc zasadit do konceptu tak, že dají nejlepší party za několik let? Jedině Joey Purp.

DonChristian
Podle jména jsem očekával trapové bouncování nebo gospelové pozpěvování. Místo toho DonChristian zkoumá řadu poloh experimentálního rapu a stojí někde mezi Clipping, Death Grips a devadesátkovým zvukem.


Filip Švantner
Portrayal of Guilt
Nová vlna old school emo-violence.


Karel Veselý
Jpegmafia
Noise rap vrací úder, tohle bude jeho další válka.

Octavian
Velký singl (Party Here), super mixtape – slibná budoucnost na obzoru. Předpověď: první hvězda, která dostane do žebříčků infekční mix afrobeatu, trapu a grimeu.


Waghiss
Harry Styles
Koťátko z 1D dospělo, krásná deska pro nejednu mámu.

Pod Minutes to Cast Night
Autoři nejlepší (a jediné) metalové late night show poslouchají nejhorší desky nejlepších kapel a povídají si o nich. Každou epizodu už poslouchám podesáté. Chef-kiss/10!

The Hirs Collective
Často zvracím studem, že jsem bílej chlap. Není to vtip. Není to vtipný. Jen loni poslali ven Hirs šest nekompromisních releasů. A furt jich není dost. Ekvivalent trojitého espressa k snídani.

Martina Wes
Hubnutí řízené počítačem
Mladé hudební seskupení téměř nemá písničky. Co ale má, je opravdu bohatý fúzický set plný různých atmosfér a nálad.

Holinky & Tygroo
Ajajajaj!

Gott Revival
Nečekejte uhlazenou nostalgii, ale estrádní hospodský útvar vybízející k tanci a povyku na známé melodie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #54: Jak děláš omeletu?

Michal Pařízek 04.06.2021

Vzpomínky na Beatpol, The Drones, Anthonyho Bourdaina a peklo posledních dní. Včetně receptu!

Co je to tady za mumraj? (Alyona Alyona)

Iryna Zahladko 26.05.2021

Začátkem dubna vyšla druhá deska Alyony Alyony, jejíž název se dá přeložit jako „mumraj“, a nahrála ji ukrajinská rapperka s šestnácti muzikanty z celého světa.

Šejkr #53: Bude konec světa?

Michal Pařízek 21.05.2021

Galerijní absence možná sehrála svou roli i při nadšení z výstavy Siegfrieda Herze v pražském Doxu, ale mám za to, že bych byl podobně ohromený i bez efektu korony.

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? V Šejkru se toho dozvíte mnohem…

Šejkr #51: Na vnitřní vlně

Michal Pařízek 22.04.2021

Třetí největší město ve Španělsku, jiný vzduch, jiné nebe, jiné prostředí. Jak to poznamená dnešní Šejkr na Radio 1?

Katetr: Vytáhni si hlavu z vreca

Jarmo Diehl 18.04.2021

Idea přišel s klipem k poněkud infantilnímu tracku Hraju si, kde s přáteli rapuje o tom, že má péro, žmoulá ho a verbálně klohní.

Bubny Voices: z Prahy do Kyjeva a zase zpátky

Iryna Zahladko 15.04.2021

Na konci prosince loňského roku vydal ukrajinský hudební label System album Bubny Voices, které je svéráznou hudební dokumentací areálu v okolí Nádraží Praha-Bubny.

Katetr: Nedívej se, mami! (a další prolákliny kontinua)

Jarmo Diehl 11.04.2021

Číslo jedna na streamech drží Refew x Roleeexx, kteří repujou o tom, že jen oni jsou real. Co je nového u Milion+? Terénní sběry, folklór i písničkáři. Peklo.

Šejkr #50: Sejde z mysli?

Michal Pařízek 08.04.2021

O Praze ožralé, nočních procházkách, porušování zákona i pozoruhodném algoritmu zasutých vzpomínek. Před dnešním vysíláním dalšího Šejkru na Radiu 1.

Katetr: Jak zrecyklovat stovky dýlerpytlů

Jarmo Diehl 04.04.2021

Acid punk, gotika, slowcore i poštovní kufr Olivera Torra. Marpo, Ben Cristovao a další roztleskávačky. Na strunách srdečních.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace