Články / Sloupky/Blogy

Žebříčky Full Moonu: promotér/label roku 2019

Žebříčky Full Moonu: promotér/label roku 2019

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 19.01.2020

Dělat srandu není žádná sranda, i když někdy vlastně ano. Redaktoři Full Moonu rekapitulují hudební rok 2019 a ohlíží se i za aktivitami labelů či promotérů. Kdo pracoval se štědrým rozpočtem, a přesto do toho dává srdce? Kdo vydává desky a vozí kapely i bez velkorysých rozpočtů? Tentokrát víc díků než pouhé bodování.

Akana
Rachot
Stálice. Srdcovka. Respect!

Glitterbeat
Neúnavní hledači hudebních a kulturních průsečíků. Každou sezónu z nich vypadne něco mimořádného.

František Formánek
Lunchmeat
Audiovizuální lahůdkářství světového formátu.

Stoned to Death
Pečlivý výběr vystupujících a neotřelá jména, která u nás málokdo zná, tu Stoned to Death prezentují jak coby vydavatelé, tak pořadatelé.

Warp
I po třiceti letech stále aktuální.

Principe
Minimalismus a rozviklané rytmy batidy.

Planet Mu
Experimentální elektronika s pohledem do budoucnosti.

Barbora Kadlíčková
Fource Entertainment
Obscure Promotion

Mist Agency
Český projekt, který s úspěchem přiváží hvězdy pohanského folku a dalších blízkých žánrů.

By Norse
Mladý label Einara Selvika z Wardruny a Ivara Bjørnsona z Enslaved, zaměřující se na propagaci norské kultury a umění všeho druhu.

Jakub Koumar
DOX
Uspořádat koncert děl sice velmi zásadního, ale zároveň velmi nekonformního skladatele Iannise Xenakise, chce odvahu. Takový koncert zároveň vyprodat, to chce i trochu fištróna. Pražskému DOXu ve spojení s Ostrava New Orchestra se povedlo obojí, a byť už máme i u nás poměrně zajímavý výběr festivalů soudobé hudby, každý takový koncert se cení.

Heartnoize Promotion
Skvělý výběr kapel. Sunn O))), to byla sázka na jistotu, ale Sweet Release of Death? Heartnoize Promotion mají prst na tepu současnosti a moc dobře ví, po čem se v žilách zvedne tlak.

Mezinárodní festival dokumentárního filmu Ji.hlava
Pavel Klusák prostě hudbu vybírat umí, na MFDF to dokazuje několik let. Letos do Jihlavy festival přivezl skvělou analogovo-noisovou smršť Billy Roisz nebo ruchové a hudební experimentátory Kima Myhra a Ingara Zacha.

Merge Records
Label, přes který se protočili třeba Arcade Fire, Buzzcocks, Destroyer, Dinosaur Jr., Neutral Milk Hotel, už je tu třicet let, a to si samo o sobě zaslouží uznání.

Planet Mu
A u výročí zůstaneme. Planet Mu přišli s výroční deskou Greg Hates Car Culture od Venetian Snares dvacet let od jejího vydání, a to vlastně jen tak mimoděk, zatímco sypali z rukávu hromadu dalších desek.

Hyperdub
Skvělý čuch na nové desky letos předvedl londýnský Hyperdub. Například dvě skvělá alba Leeho Gamblea nebo debut Angel Ho. A hádejte co, letos je tu patnáct let.

Veronika Kubanková
Gin&Platonic

Richard Kutěj
Martin Klimeš (Bludný kámen), Martin Režný
Dvě z nejaktivnějších postav, které dělají z Ostravy jedno z center mezinárodního i tuzemského hudebního experimentu a avantgardy.

Alliens Production
Pracovitý slovenský label, který každoročně přináší pestrý a vkusný výběr slovenské i mezinárodní temné experimentální elektroniky. Legendy i objevy, vždy velmi kvalitní zvuk i pečlivá práce na každém releasu. Lahůdkářství.

Polí5
Tolik let ve scéně a pořád svěží a současná studnice těch nejlepších okamžiků tuzemského experimentu. Bez stylových omezení. Bez jakýchkoli. A na prvním místě radost z hudby a její pestrosti.

Radovan Lakoštík
Obscure Promotion
Celoročný líder metalového exportu v Česko-Slovensku, ktorý v lete korunuje svoje aktivity sviatkom menom Brutal Assault.

Tabačka Records
Východ Slovenska má aj svoje hudobné čaro.

Daniel Lukács
Godz of War Productions
Polský label soustředící se na extrémnější hudební formu letos vydával konzistentně kvalitní desky, například oba počiny Gruzja, blackovo-hlukový debut Trup nebo ritualistický black metal ve středním tempu od Hell’s Coronation. Příjemným bonusem jsou pěkné reedice.

Jiří Vladimír Matýsek
Obscure Promotion
Za rostoucí kvalitu a schopnost tahat sem čím dál tím zajímavější jména. A pak samozřejmě za Brutal Assault.

Stoned to Death
Vlastně objev i v tom smyslu, kolik zajímavé hudby vychází ve vydavatelství, které sídlí kousek od mého baráku.

Richard Michalík
Speedy Wunderground
Momentálne jeden zo základných kameňov nezávislej anglickej scény, ktorý svojím inovatívnym prístupom na čele s Danom Careym prináša jeden hudobný zázrak za druhým. Tento rok s Black Midi, Squid či Black Country, New Road.

Michal Pařízek
10:15 Promotion za New Order
Heartnoize Promotion za Black Midi
Colours of Ostrava za Rosalíu
Stoned to Death

Dominik Polívka
Landmine Alert
Heartnoize Promotion
Holly Roar
Planet Mu
Big Scary Monsters

Jonáš Sudakov
Mladí ladí jazz
Osveta jazzu medzi širokou verejnosťou je neustále dôležitá a Mladí ladí jazz to robia veľmi dobre. Line-upom sa snažia reprezentovať všetky smery, napríklad hip hopom ovplyvneného Alfa Mist vo vypredanej Akropole, ale aj alternatívnejší výbuch energie v podobe Jameszoo, pochádzajúceho z teraz už legendárneho labelu Brainfeeder.

Stones Throw
Nestarnúci ukazovateľ hudobníkov, ktorých sa oplatí sledovať – Sudan Archives, Peyton, Automatic, Kiefer.

Ajlavmjuzik
Čisto inštrumentálne beatové albumy sú v Česku a na Slovensku ojedinelé a o to väčšiu poklonu si zaslúži vydavateľstvo Ajlavmjuzik, ktoré sa nimi aktívne zaoberá. Za pozornosť stojí najmä jedinečné EP For The Records od Hey Emil, mixujúce jungle, house a hip hop, a skvelá séria New Beats on the Block s premysleným vizuálom, ktorá predstavuje nové lokálne beatmakerské mená.

Jakub Šíma
Fource Entertainment
Vydřená analytik, nebo čuch na jména? Asi obojí. Ale víc rapových talentů v poslední době nikdo nevozí. I když návštěvnost může být někdy nutnou podmínkou.

Heartnoize Promotion
A jindy návštěvnost podmínkou být nemusí. O to větší je to pak radost.

Griselda
Z nuly až pod Shady Records a ze zasněženého Buffala až do globálního povědomí. Věrozvěstové ortodoxního gangsta rapu a flow silničního válce.

Warp
Třicet let? Třicet let! Od elektroniky k pozoruhodným releasům napříč žánry. Tahle zmínka rozhodně není jenom za zásluhy.

Dreamville
Když labely vznikají, aby vydávaly hudbu podobně smýšlejících kolegů, tak to dává ten nejlepší smysl. Letos tak kromě jiného vydal J Coleův label kromě kolektivního výběru Revenge of Dreamers i debut Earthgang a dopředu se derou taky Bas nebo Ari Lennox. Howgh.

Waghiss
Silver Rocket
Heartnoize Promotion
Obscure Promotion

Pushteek
Milionšestkrátstotisíc.

Ty Nikdy
20 000 míľ pod morom, Tempo, No Words Needed, MC, čo má Ideu, RλP-LIFE: Epizoda 2. A bez beefů? Jde to!

Martina Wes
Landmine Alert

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.