Články / Offtopic / / Komix

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 20.08.2023

Lidstvo opustilo Zemi a přebývá na její orbitě ve vesmírné stanici. Francouzský scenárista a výtvarník Mathieu Bablet předkládá rozšafné dílo plné sociální, politické a korporátní kritiky. Není líbivou prezentací budoucnosti, je to přesně ten typ výživné vědeckofantastické literatury, kde se autor děsí toho, co s námi bude.

Bablet v Šangri-La pozoruje a komentuje civilizační problémy, ze kterých lidstvo ne a ne vyrůst: konzumerismus, zvědavost, nedůvěra, žárlivost, nároky, ambice a – nakonec – neschopnost oprostit se od násilí. Příběh není běžným rozmáchlým dobrodružstvím plným zkoumání nekonečných dálav vesmíru, je svým způsobem velmi klaustrofobní a zřídkakdy opustí prostory kosmické stanice. Země je na dohled, krásná, modrá, přesto však otrávená a podle oficiálního stanoviska vlády ještě stále neobyvatelná. Když je řeč o vládě, tak té se ujala korporace s názvem Tianzhu, zachovávající normy nastavené ve dvacátém prvním století – nové modely oblíbených mobilních telefonů, seriály, filmy, nový mediální obsah, aby mělo lidstvo pro co žít, a potraviny, aby mohlo žít. Bablet se posmívá, Bablet kritizuje, ale také odpovídá hnutím odporu, které má převrátit zavedené pořádky a vrátit lidem ne tak úplně vyžadovanou svobodu.

Poměrně zásadní jsou Babletovy komentáře k rasismu, lidstvo se tentokrát vyžívá v šikanování zvířat. Hra na boha při přetváření zvířat ve zvířatoidy vrcholí v nové metě, a to vytvoření lepšího člověka, homo stelaris, schopného přežít i v nehostinné atmosféře Saturnova měsíce Titanu. Psychologie postav je často povrchní a ve většině případů jde o archetypy rozházené na šachovnici tragického příběhu. Jejich vývoj je pomalu posunován skrze zvraty, které jako rozbušky mění status quo na celé stanici.

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze? Bez ztráty svobody není bezpečno a s nabytím svobody vznikají rizika ohrožující přežití lidské rasy. Tak to bylo, je a, jak předestírá Bablet, i bude.

Info

Mathieu Bablet - Šangri-La (Centrala, 2022)
web nakladatelství

foto © se svolením knihkupectví ArtMap

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Červená karkulka na konci světa (Afterpunk)

3DDI3 29.04.2024

Afterpunk zatím působí jako představení interesantního světa, který si vyloženě říká o pokračování a možná i o mnohem více.

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace