Zprávy / Nové desky

Zima a ON – muž pětkrát jinak

Zima a ON – muž pětkrát jinak

redakce | Zprávy / Nové desky | 24.05.2016

Nové album skupiny Zima se jmenuje ON. Nejedná se o anglický výraz pro zapnutí, ale o české zájmeno – koncepční deska tříčlenné kapely totiž přináší portréty pěti obyčejných českých mužů plus mínus ve středních letech.

„Téma vykrystalizovalo postupně,“ říká frontman kapely Marek Bradáč. Po písni Viděl jsem lepší, která popisuje frustraci z marnosti snahy zaujmout čímkoli originálním, přišel Pupek a strach. „Ironický postoj není úplně lehké v textu vysledovat. Kdo si poslechne jen sloky, musí pocit, že se ocitl v zahulené vesnické hospodě, nebo na mítinku nějaké nacionální strany. Nicméně refrén – Strach/ Tlustej strach/ Pohodlnej strach/ Tady vládne můj pupek – vyznění spolehlivě stáhne do pražské kavárny, kam bezpochyby patří,“ směje se výhradní autor hudby a textů. Naopak závěrečná Není kam je podobenstvím o setrvalých hádkách, načrtnutým na půdorysu útrap vojáků 1. světové války. Konečně, jako poslední vznikl track s dostatečně výmluvným názvem Na malým městě, který album ON otevírá.

Zvukově se aktuální nahrávkou Zima snažila maximálně přiblížit své live produkci. Žádný element na ní nedominuje – ani charismatický zpěv, ani invenční elektronika, moderní synthy, barevné kytary nebo „špinavé“ bicí. Vše tvoří hutný celek. Vedle osobitých textů jsou ale největší devizou alba velmi silné harmonie. Jakkoli nejsou nikterak podbízivé, zejména refrény spolehlivě utkví v hlavě posluchače po prvním, druhém poslechu. Za pozornost určitě stojí, že album bylo kompletně realizováno v domácích studiích Zimy; kapela tedy vystřídala role muzikantů a zvukových techniků, ale postarala se i o produkci a mastering.


Prvním klipem z desky je track Nula nakynula na kila. Autor animovaného klipu David Daenemark původní myšlenku – přerod kdysi nadějného mladíka do pasivního apatického „gaučáka“ – obohatil o další rozměry a významy. Další klipy by měly přijít v dohledné době.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Floex vydává herní soundtrack

redakce 01.02.2023

Šest nových tracků stojí především na elektronických základech poháněných energií hutně vystavěných beatů.

Hvozd nahrali poctu Filipovi Topolovi

redakce 27.01.2023

Novinka Krehkou krajinou posúva poetickú kombináciu šanzónu a kabaretu s punkovými koreňmi o niečo ďalej.

Nové EP Běž Pryč! Pána Nuslí

redakce 25.01.2023

Setkáte se s nuselskými legendami a s putykami, které neodvratně podléhají útokům ze strany developerů, baristů a výběrové kávy.

The Compositions 1960

redakce 13.01.2023

V posledním dvojčísle bulletinu Jazz byla nalepená dopisní obálka s partiturou amerického umělce La Monte Younga nazvaná Composition 1960 #9.

BCAA system s projektem Awoo

redakce 11.01.2023

Release alba je doprovázen příběhem o přeměně hudebníka Bílej kluk do virtuální postavy Awoo uvězněné v paralelní dimenzi a jeho snaze o návrat do naší reality.

FDK se vrací po třinácti letech

redakce 10.01.2023

V temném postmetalu FDK je prostor pro mělencholické odstíny, deska ale stejně jako ty minulé umí tnout do živého a zejména zavalit svou imponující hutností.

Místa kam se nechystáš podle Audio Attaché

redakce 09.01.2023

Kapela se přiklonila ke zvuku svých dávných vzorů i současných hrdinů, žánrově na pomezí indie, shoegazu někde snad až postpunku.

Jihočeští ŁŪT a NĀV vydali splitko

redakce 08.01.2023

Celý split byl nahrán a smíchán tradičně v Low Resolution studiu a vyjde i na kazetách pod značkou NAAB.

Smrad v síni tradic větrá Ctib

redakce 04.01.2023

Deska obsahuje čtrnáct podvratných disco-ego-punkových vypalovaček plných divných a znervózňujících zvuků.

Debut chalapeño vyjde v lednu na vinylu

redakce 02.01.2023

Album Endless Iridescence zve posluchače do vod vlnících se lo-fi samplů a analogových perkusí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace