Zprávy / Nové desky

Zimní pneu. Cudné i maniakální.

Zimní pneu. Cudné i maniakální.

redakce | Zprávy / Nové desky | 07.12.2022

Jsou kapely, které jsou v tvorbě cudné, když píseň, tak jednu, dvě za rok, vědomě budovaný obraz u nich utváří pečlivě volená slůvka a melodické linky, které nesmí urazit ani výtah. A pak jsou kapely jako Zimní pneu, maniakálně aktivní, těžce plodné, příjemně divné, nezařaditelné.


Za jejich nahrávkami slyšíme potměšilost dvou trochu ujetých vědců ze špatně financované hudební laboratoře, vypočítavost shořela, prim tady tvoří nadšení a snaha dělat hudbu s něžným fakáčem světu po svém: a tak tam, kde by se něco mohlo líbit, se náhle ozve troubení trajektu, kde cítíme velký potenciál dojetí ujede zčistajasna melodie do tóniny z okrajového spektra notového zápisu, hluk spadne do talíře s hitem jako nic. Tam-tam dvojkopáku v pozadí prozradí, že roli tu hraje láska k metalu, může být album šifrovaným milostným dopisem kapele Umbrtka?

A texty, ty už vůbec nepodléhají žádnému pánovi, Bohu, ani introspektivní cenzuře. Co přišlo do hlavy, to se objevilo i v podivuhodné podobě na talíři, nic tu ale nezavání odfláknutostí. Citlivost, něha a folková nová upřímnost je na desce Kvalitní dema a alba tu přítomna ve většině zákrutech: s nespoutaností si tu v písních podávají ruce jako spolužáci z mateřské školky. Zimní pneu, to je tak, když se potká doktor z psychiatrické nemocnice a kuchař. Zimní pneu jsou oslavou hudby, která chutná, když jsi připraven do ní ponořit čumák. Připravte si čínské hůlky. Dobrou chuť.

Info

Zimní pneu –⁠ Kvalitní dema a alba (Polí5, 2022)
Bandcamp vydavatelství

foto © se svolením Polí5

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hvozd nahrali poctu Filipovi Topolovi

redakce 27.01.2023

Novinka Krehkou krajinou posúva poetickú kombináciu šanzónu a kabaretu s punkovými koreňmi o niečo ďalej.

Nové EP Běž Pryč! Pána Nuslí

redakce 25.01.2023

Setkáte se s nuselskými legendami a s putykami, které neodvratně podléhají útokům ze strany developerů, baristů a výběrové kávy.

The Compositions 1960

redakce 13.01.2023

V posledním dvojčísle bulletinu Jazz byla nalepená dopisní obálka s partiturou amerického umělce La Monte Younga nazvaná Composition 1960 #9.

BCAA system s projektem Awoo

redakce 11.01.2023

Release alba je doprovázen příběhem o přeměně hudebníka Bílej kluk do virtuální postavy Awoo uvězněné v paralelní dimenzi a jeho snaze o návrat do naší reality.

FDK se vrací po třinácti letech

redakce 10.01.2023

V temném postmetalu FDK je prostor pro mělencholické odstíny, deska ale stejně jako ty minulé umí tnout do živého a zejména zavalit svou imponující hutností.

Místa kam se nechystáš podle Audio Attaché

redakce 09.01.2023

Kapela se přiklonila ke zvuku svých dávných vzorů i současných hrdinů, žánrově na pomezí indie, shoegazu někde snad až postpunku.

Jihočeští ŁŪT a NĀV vydali splitko

redakce 08.01.2023

Celý split byl nahrán a smíchán tradičně v Low Resolution studiu a vyjde i na kazetách pod značkou NAAB.

Smrad v síni tradic větrá Ctib

redakce 04.01.2023

Deska obsahuje čtrnáct podvratných disco-ego-punkových vypalovaček plných divných a znervózňujících zvuků.

Debut chalapeño vyjde v lednu na vinylu

redakce 02.01.2023

Album Endless Iridescence zve posluchače do vod vlnících se lo-fi samplů a analogových perkusí.

Nová deska brněnských Levantadores

redakce 01.01.2023

Kdo je Don Vajumi a co je aquaboogie v názvu alba? To se snad dozvíme v jejich budoucí tvorbě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace