Zprávy / Festivalové

Živá ulice v rytmu Balkánu a izraelské písničkařiny

Živá ulice v rytmu Balkánu a izraelské písničkařiny

redakce | Zprávy / Festivalové | 29.06.2015

Za balkánskou hudbou nebo izraelským písničkářem i slovenskou divou nemusíte cestovat za hranice. Stačí přijet v létě do Plzně na festival Živá ulice. Od 14. do 23. 8. se tu koná největší multižánrový festival na západ od Prahy a v jeho hudební části zahraje celá řada interpretů ze zahraničí.

Jednou z nejvýraznějších zahraničních kapel je bosenská Dubioza kolektiv, jejíž hudba se skládá z rytmů reggae, dubu a rocku. Ty doplňují politické texty, v nichž se spojuje touha po míru, porozumění a toleranci, témata odrážející zkušenosti z války v Jugoslávii, zároveň platná univerzálně. Dubioza má na svém kontě devět vydaných desek a podle BBC je jednou z nejvýraznějších hlasů současné Bosny a Hercegoviny. České publikum je určitě zaznamenalo během loňského roku, kdy v rámci svého miniturné objeli 4 česká města, z nichž jedno byla také Plzeň.


Čerstvý vítr přivanou rumunští Moonlight Breakfast se svým mixem soulu, electro, nu-jazzu a swingu. První album vydali v září 2014 a od té doby si zahráli na mnoha koncertech doma i v zahraničí. Diváky totiž baví nejen chytlavými melodiemi, ale i sympatickou sestavou - Moonlight Breakfast tvoří mladí manželé a herec, profesionální jezdec na koni a bývalý student teologie v jednom. Taková různorodost se pak odráží i v jejich hudebním stylu. Východní blok ještě doplní Fanfara Transilvania, desetičlenná kapela, která plzeňské Náměstí Republiky rozdivočí v gypsy & balkan rytmech. Nejen její bubeník s rychlosti 200 úderů za minutu se vám představí 15. srpna na hlavní scéně.


Z youtube až do Evropského hlavního města kultury. Tak by mohl popsat svoji cestu na Živou ulici izraelský fenomenální kontrabasista Adam Ben Ezra. "Adama Bena Ezru, loopujiciho kontrabasistu, vám představujeme možná v jednom z nejkrásnějších momentů jeho kariéry. Adamovy songy na YouTube slyšeli statisíce lidí, a tak se rozhodl vyrazit na své vůbec první turné. Živá ulice bude jednou z jeho prvních zastávek, na které bude stát za to být," přibližuje Michael Tardík, jeden z dramaturgů festivalu. Adam Ben Ezra vystoupí na Živé ulici v pondělí 14. srpna.

Z nedalekého "zahraničí" přijde na Živou ulici i mladá a talentovaná folk-rapová písničkářka z Nitry. Katarzia ve svých písní snoubí dar metafor a nebanálních souvislostí. V kombinaci s příjemnými kytarovými melodiemi je vystoupení téhle mladé zpěvačky, která zároveň studuje scenáristiku na bratislavské VŠMU, zážitek, za kterým stojí za to přijet.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Festival Drama Queer prináša horúce témy do online priestoru

redakce 23.10.2020

Drama Queer sa od roku 2012 usiluje o posúvanie hraníc na medzinárodnej divadelnej scéne s fokusom najmä na témy spojené s LGBTQ+ komunitou a sociálnou spravodlivosťou.

Queer filmový festival Mezipatra bude online

redakce 21.10.2020

Mezipatra letos uvedou v hlavní soutěži celkem jedenáct celovečerních snímků, mezi kterými jsou nově zařazeny i vybrané dokumentární filmy.

Bazaar Festival přivede své Superhrdinky až do obýváků

Martina Wes 20.10.2020

Šestý ročník divadelního a tanečního festivalu , který se soustředí na tvůrce nezávislé scény střední a východní Evropy, se přesouvá do online verze.

Letošní Blues Alive neproběhne

redakce 20.10.2020

Letošní ročník mezinárodního festivalu Blues Alive je bohužel z důvodu koronavirových opatření a celkové epidemické situace zrušen.

Ji.hlava online

redakce 16.10.2020

To nejnovější z českého i světového dokumentu, retrospektiva jihokorejského filmu, velká přehlídka afroamerického dokumentu i navýsost aktuální témata.

4+4 dny v pohybu vysílá podcastové studio

redakce 15.10.2020

Mluvit se bude o hnutí Black Lives Matter, aktivismu mladých lidí, digitální ekonomice, jak pohlížet na náboženství v dnešní době či o zvuku a hudbě.

Mezipatra představí novou znělku festivalu a highlighty letošního programu

redakce 15.10.2020

Vybrané snímky queer filmového festivalu Mezipatra svoji pozornost obrací na problémy uvnitř LGBTQ+ komunity.

Kurátory soutěže PAFu Jiné vize Tina Poliačková a Lumír Nykl

redakce 14.10.2020

Soutěž Jiné vize CZ si dlouhodobě klade za cíl vytvářet povědomí o českém pohyblivém obraze: hraničních formách na pomezí animace, experimentálního filmu a videoartu.

Literární přehlídku ProtimluvFest předznamenává téma tance

redakce 13.10.2020

Festivalová čtení sice neproběhnou kvůli koronavirovým omezením s publikem, ale sledovat jejich průběh budou moci zájemci na webových stránkách.

Festival současného umění 4+4 dny v pohybu v třídenní variantě

redakce 09.10.2020

Vzhledem k ohlášeným bezpečnostním opatřením organizátoři oznamují zkrácenou třídenní variantu festivalu.