Články / Recenze

Zlato i emoce (Holy Moly & The Crackers)

Zlato i emoce (Holy Moly & The Crackers)

Eva Karpilovská | Články / Recenze | 01.06.2023

Čtyři roky koncertování, cestování po Americe a sbírání inspirace. Nové album britských Holy Moly & The Crackers nazvané Solid Gold představuje pestrou směs žánrů, která nepřestává být soudržná a opírá se o pevné rockové základy, je plná emocí a vyspělé sebereflexe.

Že se má Solid Gold opírat o vlivy Boba Dylana, Carole King či „kytarové riffy Jacka Whitea v jeho nejšílenějším období“? Písně na albu spíš ovlivnila vlastní zkušenost Holy Moly & The Crackers – v hudbě i v textech. Rázem se tak octneme v autě na půlnoční projížďce podél moří, která se jednou možná rozdělí, jako se rozdělí lidské srdce, než z něj zbude jen kus tvrdého zlata. Refrén titulní skladby je chytlavý jak síť na motýly, stejně tak její nosný kytarový riff. Podobné platí i pro Skyline Drive, ve které si teď a tady užíváme cesty plné panoramatických výhledů.

Cestování čiší i z rytmů skladeb, pohodově plynoucích celou stopáží. Nechybí vroucí pocity lásky, která je možná jen zlozvykem (Bad Habit) nebo vzdor těla vlnícího se jako řeka (Like a River) a s řekami se zas vracíme k plynutí, cestám, proudům. Rychlejší rytmy střídá zklidnění (folková Come On Down) a to zase horoucnost (Hot Red), nejvydařenější My Money zaujme vedle basové linky i tím, že zpěvačku Ruth Lyon na začátku vystřídá kytarista (a současně manžel) Conrad Bird.

Solid Gold je album energické, stejně jako bývají živá vystoupení Holy Moly & The Crackers. Přispívá k tomu rytmická soudržnost kapely i soulový zpěv Lyon s autentickým přízvukem odněkud z Newcastlu. Bez ní by taky kapele chyběly housle, které veskrze poprockovým písním dodávají folkový sound (balada Give Me a Hammer).

Desku uzavírá skladba Angeline silným basovým riffem a rytmem, který potvrzuje, že by skupina chtěla být zpět v Texasu, na širokých dálnicích a ještě širším nebem nad hlavou. Solid Gold je jako čerstvě vyrýžované zlato, které si kapela přivezla z cest po amerických dálavách a ke kterému přidala vnímavost, roztančenost i sebevědomí.

Info

Holy Moly & The Crackers (uk)
web

živě: Colours of Ostrava
19.–⁠22. 7. 2023 Dolní Vítkovice, Ostrava
Fb událost

foto © se svolením Holy Moly & The Crackers

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Němá tajemství (Tomáše Mašína)

Shaqualyck 14.09.2023

Zejména díky hereckým výkonům a výborně napsaným dialogům se dlouho daří vyprávět výsostně lidský příběh o ztrátě falešných iluzí.

Ženská perspektiva tvůrčího ega (Euforie)

Barbora Klempířová 27.08.2023

Fiktivní životopis provází protichůdné pocity Plathové z toxického manželství, které nedokáže opustit.

Na čom záleží (Berlin Manson)

Maxim Mičúch 18.08.2023

Nikto nie je v bezpečí – ostatné kapely, ľudia vlastniaci iPhony, samotný Berlin Manson. Máme však dôvod niečo zmeniť?

Smířit se s nezměnitelným (Amber Arcades)

Veronika Jastrzembská 16.08.2023

První skladba Diamond Road nekompromisně poutá pozornost, když náladou připomíná kosmickou verzi Mazzy Star...

Čtrnáct těžkých kamenů ze dna (Jany Vébrové)

Magdalena Fendrychová 10.08.2023

O písničkářce se v hudebních kruzích mluví jako o nástupkyni Radůzy a takové přízvisko nutně přináší velká očekávání.

Bitva o kostičky (Tetris)

Andrea Kubová 30.07.2023

Příběh o skládání kostiček odehrávající se v období studené války, který je založen na skutečné události, započal v 80. letech minulého století v Sovětském svazu.

Chtít stokilovej chain (P/\ST)

Jaroslav Myšák 26.07.2023

Kde je domácí rapová scéna ve svých sděleních jalová, tam před čtyřmi lety pražské alt rapové duo P/\ST kontrovalo debutem Expedice do vnitrobloku. Kam se posunulo?

Dvě tváře temnoty (Nāv & Lūt)

Jiří V. Matýsek 02.07.2023

Jihočeské formace Nāv a Lūt spojuje nejen geografická blízkost, přátelství a tři písmena v názvu. Pojítkem je i svojské pojetí toho, jak přistupují ke svým žánrům.

Strženi vírem (Swans)

Kryštof Kočtář 23.06.2023

The Beggar se ovšem neutápí v temných vlnách. Ačkoli skladba Michael Is Done může textově vystrašit, její oslavné vyústění povznáší.

Síla odhodlání (Katedrála)

Jaroslav Lajner 12.05.2023

Mnozí zástupci mužského pokolení instinktivně prahnou po něčem, co by dlouhodobě odkazovalo k jejich pozemskému bytí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace