Články / Recenze

Zlato i emoce (Holy Moly & The Crackers)

Zlato i emoce (Holy Moly & The Crackers)

Eva Karpilovská | Články / Recenze | 01.06.2023

Čtyři roky koncertování, cestování po Americe a sbírání inspirace. Nové album britských Holy Moly & The Crackers nazvané Solid Gold představuje pestrou směs žánrů, která nepřestává být soudržná a opírá se o pevné rockové základy, je plná emocí a vyspělé sebereflexe.

Že se má Solid Gold opírat o vlivy Boba Dylana, Carole King či „kytarové riffy Jacka Whitea v jeho nejšílenějším období“? Písně na albu spíš ovlivnila vlastní zkušenost Holy Moly & The Crackers – v hudbě i v textech. Rázem se tak octneme v autě na půlnoční projížďce podél moří, která se jednou možná rozdělí, jako se rozdělí lidské srdce, než z něj zbude jen kus tvrdého zlata. Refrén titulní skladby je chytlavý jak síť na motýly, stejně tak její nosný kytarový riff. Podobné platí i pro Skyline Drive, ve které si teď a tady užíváme cesty plné panoramatických výhledů.

Cestování čiší i z rytmů skladeb, pohodově plynoucích celou stopáží. Nechybí vroucí pocity lásky, která je možná jen zlozvykem (Bad Habit) nebo vzdor těla vlnícího se jako řeka (Like a River) a s řekami se zas vracíme k plynutí, cestám, proudům. Rychlejší rytmy střídá zklidnění (folková Come On Down) a to zase horoucnost (Hot Red), nejvydařenější My Money zaujme vedle basové linky i tím, že zpěvačku Ruth Lyon na začátku vystřídá kytarista (a současně manžel) Conrad Bird.

Solid Gold je album energické, stejně jako bývají živá vystoupení Holy Moly & The Crackers. Přispívá k tomu rytmická soudržnost kapely i soulový zpěv Lyon s autentickým přízvukem odněkud z Newcastlu. Bez ní by taky kapele chyběly housle, které veskrze poprockovým písním dodávají folkový sound (balada Give Me a Hammer).

Desku uzavírá skladba Angeline silným basovým riffem a rytmem, který potvrzuje, že by skupina chtěla být zpět v Texasu, na širokých dálnicích a ještě širším nebem nad hlavou. Solid Gold je jako čerstvě vyrýžované zlato, které si kapela přivezla z cest po amerických dálavách a ke kterému přidala vnímavost, roztančenost i sebevědomí.

Info

Holy Moly & The Crackers (uk)
web

živě: Colours of Ostrava
19.–⁠22. 7. 2023 Dolní Vítkovice, Ostrava
Fb událost

foto © se svolením Holy Moly & The Crackers

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustředit se na přítomný okamžik (Gouge Away)

Klára Šajtarová 23.07.2024

Mnozí si je automaticky asociují s písní Pixies, pro americkou hardcore-punkovou komunitu nabírají ale tato slova úplně jiný význam.

Pokus o digitalizáciu energie (Khruangbin)

Matej Žofčín 06.07.2024

Ich štúdiové albumy síce nedosiahli u kritikov obrovského obdivu, to sa ale nedá povedať o ich živých vystúpeniach.

Nevšedné metafory (Herbal Dentists)

Jakub Veselý 29.06.2024

Debut Herbal Dentists prináša originálny zvuk a rozmanitosť, hrá sa s pocitmi a buduje temnú atmosféru.

The Smile zas pláčou nad lidským egem

Žofie Křížková 02.06.2024

The Smile se nejmenují po ničem, co by mělo pozitivní konotace. Naopak. Skupina je statementem vůči manipulativním, neupřímným úsměvům kolem nás.

Když bozi zestárnou (Těžké duše)

Martin Zoul 20.05.2024

Klíčovým problémem se jeví být odfláklá konstrukce ústředního hrdiny, jehož duševní obzor shrnuje podtitul O čem sní stárnoucí bílí muži.

Nepřestat křičet! (Doodseskader)

Klára Šajtarová 14.05.2024

Tvorba Doodseskader je jako palimpsest odhalující nové vrstvy s každým dalším poslechem. Tady se překračují hranice žánrů, tady uchvacují zdánlivě neslučitelné elementy.

Prosba o záchranu s příchutí nostalgie (Green Day)

Fí Poláchová 05.05.2024

Na předchozí nahrávce se snažili posluchače pobavit experimentováním s různými žánrovými prvky, kdežto u Saviors se vrátili k punkrockovým kořenům, hutným kytarovým riffům a intenzivním bicím.

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Tereza Bartusková 30.04.2024

Z internetového blogu, zaměřeného na chicagskou hudební scénu, vytvořil jeho zakladatel Cole Bennett během jedné dekády Lyrical Lemonade, jak ho známe dnes.

Superhrdinský noir (Inkognito)

3DDI3 27.04.2024

Zack Overkill je klasický noirový protagonista, který zahání depresi vzpomínkami na staré dobré časy a užíváním silných drog.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace