Zprávy / Pozvánky

Změna programu! Místo Yppaha Živé kvety

Změna programu! Místo Yppaha Živé kvety

redakce | Zprávy / Pozvánky | 14.01.2013

Yppah ruší turné a neproběhne tedy bohužel ani pražský koncert naplánovaný na 30. ledna. O náhradním termínu koncertu budeme informovat, pravděpodobně to ale bude až na podzim 2013. Zakoupené vstupenky je možné vracet až do 30. 1. na pokladně Paláce Akropolis a v síti Ticketpro.

Pokud jste se ale těšili především na skupinu Bratři Orffové, pak nebudete zklamaní. Bratři Orffové pokřtí svůj zbrusu nový singl, který předchází vydání druhého alba, a jako další kapela se ten večer představí Živé Kvety.

Bratislavská skupina Živé kvety patří už více než deset let ke stálicím slovenské alternativní scény. V jejím čele stojí písničkářka, herečka a spisovatelka Lucia Piussi, jejíž charisma a texty dodávají skupině originální poetiku. Historie Živých kvetů začíná už na jaře 1994, kdy autorský tandem Lucia Piussi a kytarista Peter Bálik začínají svoje hledání vhodných spoluhráčů. Sestava se usazuje až ke konci tisíciletí a debutové bezejmenné album vychází v roce 2000. Od nahrávky Na mojej ulici (2003) už Živé kvety patří do okruhu kmenových kapel kultovního bratislavského vydavatelství Slnko Records, které se postaralo o jejich vrcholnou desku Sloboda (2005) nebo loňský počin Oľga, ideš svojím tempom!

Existence Živých kvetů je pupeční šňůrou spojená s nezávislým Divadlem Stoka, v němž Piussi působila až do konce scény v roce 2006. Divadlo se v polovině devadesátých let stalo kritickou platformou vystupující proti zlovůli vládnoucího establishmentu a její hudební „odnož“ si díky nesmlouvavým textům i poněkud archaickému zvuku vysloužila srovnání s alternativním rockem normalizační éry. Mezi své fanoušky mohli počítat třeba Ivana M. Jirouse a před třemi lety doprovázeli na americké turné Pavla Zajíčka z DG 307. Byli také jednou z kapel, která se v prosinci 2011 loučila se zesnulým Václavem Havlem. „Kvety nejsou ‚noví Plastici‘, ale rockeři, kteří ‚nemůžou jinak‘ a podléhají síle elektrické kytary a nepříjemné pravdy“, napsal o nich v Hospodářských novinách publicista Pavel Klusák.

Bratři Orffové z moravskoslezského Krnova propojují ve svém projektu kutilskou elektroniku s intimním folkem a dadaistickými texty. Poprvé se potkali před jedenácti lety a po skladbách na kompilacích elektronické hudby překvapili v roce 2005 originálním debutem Bingriwingri vítajícím posluchače do snových krajin imaginárního městečka stejného jména. Album, na němž se podíleli i ZKA4T, Floex či Filip Míšek (tehdy Khoiba, dnes Dikolson), posbíralo skvělé recenze a nominace na Anděla, cenu Musicserveru.cz nebo časopisu Filter.

Orffové pak příběhy z Bingriwingri přenesli i na pódium, mladší sourozenec jejich oslavovaného debutu není ale na světě ani o sedm let let později. V roce 2012 se Bratři Orffové konečně vrátili na pódia a v nové sedmičlenné sestavě předskakovali v Paláci Akropolis norskému hudebníkovi Einaru Strayovi nebo si zahráli na Colours of Ostrava. Jedna z nejoriginálnějších domácích kapel současnosti už také pracuje na nové desce, která ponese jméno Šero a měla by vyjít v druhé polovině letošního roku.

Šero předznamenává novinkový singl Srůst, který vyšel první lednový týden a bez zábran obnažuje poslední chvíle intimity vyhasínajícího partnerského vztahu. Srůst volně předchází dvěma dalším skladbám z poslední doby uveřejněným na soundcloudu a role „vokální partnerky“ se ujala zpěvačka indiepopové skupina Photolab Magdalena Šalamounová.

První díl EuroConnections v roce 2013 proběhne 30. ledna jak jinak než v Paláci Akropolis už od 19:30, když předprodej můžete čekovat v kavárně Paláce Akropolis, sítích Ticketpro a Ticketstream (190/260 czk).

Odkazy:
www.bratriorffove.cz
www.zivekvety.cz
www.palacakropolis.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Floex pokřtí remixy Machinaria

redakce 19.09.2019

Křest remixového alba Machinarium Remixed, kterým počítačová hra Machinarium studia Amanita Design oslaví své 10. narozeniny.

Amanda Palmer představila nový klip

redakce 19.09.2019

Amanda Palmer chystá v prsžkém Divadle Hybernia téměř tříhodinový koncert a zároveň představuje nový videoklip.

Doom, křest i elektronika v Kabinetu

redakce 18.09.2019

Melodické doom duo Year of the Cobra, domácí tíha Nikander, křest desky Dětí deště i americké elektronické trio v Kabinetu.

Generace 89 zavzpomíná v La Fabrice

redakce 18.09.2019

Na koncertu k 30. výročí festivalu Polsko-československé solidarity zahrají Tata Bojs, Katarzia, Hańba! a Lao Che.

YouTopia ponúka celkom nový festivalový zážitok

redakce 18.09.2019

Nechajte sa vlákať do tých zvláštnejších zákutí internetu.

Na pražský PAF ve Studiu Hrdinů přijede Klein a Taran

redakce 17.09.2019

Hudba londýnské hudebnice Klein je založená na kolážovitém skládání vlastních vokálů, zvuků a instrumentací.

Punkrocková parta Counterfeit. znovu v Praze

redakce 16.09.2019

Na punkrockových Counterfeit. z Londýna není nic umělého. Ostatně to dokazuje už ironický název kapely, který v překladu znamená padělek.

Terénní nahrávky, kompozice a LOM

redakce 15.09.2019

Od skladeb o netopýrech přes polymetrický imaginární folklór až k podvodním kulturám.

Ghostemanův hororový svět ve Foru Karlín

redakce 15.09.2019

Milovník black metalu a hip-hopu tvoří hudbu, která si bere ty nejdrsnější klišé z těchto žánrů.

Noc otevřených ateliérů již tento víkend v Invalidovně

redakce 12.09.2019

Noc otevřených ateliérů a uměleckých studií v západním křídle unikátního barokního areálu pražské Invalidovny.