Články / Recenze

Zomby: mezi vatou perly

Zomby: mezi vatou perly

Zelenej | Články / Recenze | 19.09.2013

Nové album tajemného britského producenta s maskou, vydané u 4AD, je trochu jako pohádka. With Love se na jednu stranu chlubí chytlavými melodickými nápady, mnohdy ale vyprchají tak rychle, že nemáte ani čas na aklimatizaci. Ačkoli album obsahuje i tracky, co mají okolo 3 - 4 minut, častěji posluchač narazí na jakési „předěly“, jež jsou na sobě navzájem závislé, takže jejich samostatná životnost pokulhává. Více zaujmou ty s delším příběhem (Memories, VI-XI nebo návykový Soliloquy). Stopážová dieta většiny skladeb je sice problematická, na druhou stranu člověk se nerozplyne nudou. Otázkou je, zda se vyplatí registrovat něco, co vypadá spíše jako box jinglů, i když u Zombyho tvorby se bavíme o mnohem hlubších významech.

K pozitivům se nezařadí ani mnohdy násilný fade out, jenž si lze vysvětlovat různě. (Nedotaženost skladeb?) Skladby většinou navazují ve stejných rytmech, takže v prvních několika vteřinách doufáte, že je Alice v pořádku a Králík nehází nekonečně smyčky. Album projde menší evolucí, já se přikláním ke druhé polovině jeho života.

Nelze ignorovat dojem, že část písní vznikla jen skloňováním jiných, často jsou mezi sebou zaměnitelné. Jakým vysvobozením jsou pak změny typu Isis nebo Sunshine in November, které by za normálních okolností nestrhly pozornost, teď ale překvapí absencí „kolovrátkového“ beatu. November, jenž se pokouší dát nový smysl nasamplovaným klávesám, je výstřelem do tmy. Minutový záblesk. Zomby se vesměs drží svého konstantního stylu, hiphopově náladový grimeový podklad s beatovými nárazy, drnčivé à la Atari efekty jako z Where Were You In 92?; Dedication (Mozaik) z roku 2011 zas připomene track Horrid.

Přesto se mezi vatou objevují emancipované perly. Trojice Black Rose, Digital Smoke a Entropy Sketch je s pomalými zářezy houslí epesní, Zomby si drží svou temnou atmosféru a chlácholí smyčkou, která dělá radost tím, že je předvídatelná a neruší. Trochu vyčnívá Reflection in Black Glass se zastřeným kytarovým riffem a éterickým hučením, největší odchylku představuje eponymní závěrečný track With Love. Dunění a ambientní zvuky jsou pomalu narušovány řehtacím samplem s ozvěnou a beaty dlouho otálejí, než se rozhodnou vrátit a předvést finální scénu.

Zomby je skvělý kompozér (sic), má svůj charakteristický styl a potenciál. S With Love se mnou probděl dvě noci , což byla adekvátní spolupráce. Jak shrnout a neurazit? Album rovná se pár nápadů rozvedených do 80ti minut, dvou disků, 33 songů. I když zní dobře, nemůžu se ubránit pocitu, že čtyřicetiminutové album o patnácti kusech by mělo větší smysl. (Čísla vždycky pomůžou.)

Info

Zomby – With Love (4AD, 2013)
www.twitter.com/ZombyMusic

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace